Sünger Pandispanya Keki Tarifi

Dışarıdan ne ile yapıldığını bilmediğiniz pastalar almaktansa evinizde pastanızı dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle yaş pasta keki tarifi bilmeniz gerekir yani pastacıların kullanmış olduğu pandispanya kekinin tarifini.

Pastanın güzel olması için pandispanyanın da sünger gibi yumuşacık olması gerekir. Peki, pandispanya nasıl yapılır, nasıl sünger gibi olur? Tarif aşağıda bulunmaktadır.

Pandispanya Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 5 tane yumurta
 • 1 tutam kadar tuz
 • 230 gram yani 2,5 çay bardağı tepeleme şeker
 • 165 gram yani 3 çay bardağı tepeleme un
 • 2 yemek kaşığı kaynamış su
 • 1 tane kabartma tozu
 • Sünger Pandispanya Keki Yapılışı

  Pandispanya yapımı sıradan bir kek yapmak kadar kolaydır. İlk önce yumurtaların sarıları ve beyazları birbirinden ayrılır ve farklı kaplara konur. Yumurtanın beyazının olduğu kaba tuz eklenir ve yumurta köpürene kadar ister ille ister mikserle çırpılır.

  Yumurtanın sarısının bulunduğu kaba ise şeker ilave edilir ve aynı işlem gerçekleştirilir. Fakat bu aşama da kaynar su da eklenmeli renk iyice açılana kadar karıştırılmaya devam edilmelidir. Yumurtanın beyaz kısmı ve tuzla oluşan karışım diğer kaba aktarılır ve üzerlerine un ve kabartma tozu eklenir. 1-2 dakika daha karıştırılmaya devam edilir. Ardından fırın tepsisi pandispanya keki tepsiye yapışmasın diye tereyağı ile yağlanır ve hafifçe un serpilir. Yapılan karışım tepsiye dökülür.

  Sünger Pandispanya Keki Yapılışı

  Fırın önceden ısıtılmamalı ve soğuk bir şekilde tepsi fırına girmelidir. Fırında pandispanya hamuru sürekli takip edilmelidir. Hamurun kenarları şişene kadar fırın 200 derecede şiştikten sonra da 150 dereceye getirilmelidir. Yaklaşık 45 dakika sonra kek fırından çıkartılır. Fakat keki kesmek ve üzerini süslemek için mümkün olduğunca soğumasını beklemek gerekir. Bu sayede pandispanyanız sünger gibi yumuşacık ve lezzetli olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sunger-pandispanya-keki-tarifi/