Susam Yağının Faydaları

Susam Yağının Faydaları
Susam dendiğinde akla, çıtır çıtır simitlerin üzerini süsleyen, poğaça ve böreklere ekstra bir nefaset yükleyen, küçük, kahverengi lezzet damlacıkları gelir ilk çırpıda. Hamur işlerinin en şık aksesuarı, üzerine serpildiği her tür yiyeceği daha da nefis hale getiren susam, belli işlemlerden geçirildiğinde, tahin denilen lezzet bombasına da dönüşür. Susam, lezzete lezzet katan bir tohum olmasının yanı sıra; güzellik alanında da destekleyici olarak kullanılıyor. Lezzetle birlikte şifa ve güzellik de dağıtan susam yağının faydaları öyle bir çırpıda sayılıp dökülecek kadar az değil. Demir, magnezyum, fosfor, bakır, manganez, kalsiyum, B6 vitamini ve çinko içeren bu tohum; mineral ve vitamin açısından alabildiğine zengin ve donanımlı yapısıyla vücut üzerinde azımsanmayacak faydalar sağlar.

Cilt sağlığının temel taşı kolajenlerdir. Susam çekirdeği içinde bulunan çinko, ciltteki kolajen üretimini arttırarak, daha yumuşak ve elastikiyeti güçlü bir cilt yapısı oluşumunu destekler. Çinko, vücudun kendini yeni baştan tamir etmesi için en gerekli elementlerden biridir. Bu sebeple hem güzellik reçetelerinde, hem de yanık ve diğer cilt problemlerinde çinko zengini susam yağından çok fazla faydalanılır.

Kuru ciltleri yumuşatma ve besleme konusunda da çok etkili olan susam yağı, kokusu ağır bir yağ olduğu için, zeytin yağı ve badem yağı gibi yağlarla karıştırılarak nispeten hafifletilebilir. Cildi sıkılaştıran, içeriğindeki antioksidanlar vasıtasıyla cildi temizleyen, toksinlerden arıtan ve besleyen susam yağı, ciltteki sivilce oluşumunu da önceden önler.

  • Susam yağını tüm cildiniz için kullanabilirsiniz. Bunun için duştan hemen önceki zamanı seçip, hatta zeytinyağı ve badem yağı ile de karıştırıp tüm vücudunuza masajla yedirip, ardından ılık bir duş alabilirsiniz. Böylelikle tüm vücudunuzdaki toksinleri atıp, dinlenmiş, yumuşamış, tazelenmiş ve canlanmış bir cilde kavuşacaksınız.
  • Eğer sade bir nemlendirici olarak kullanmak isterseniz, cildinize tatbik ettiğiniz susam yağını kısa bir müddet bekletip, nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz.
  • Susam yağı saç ve saç derisine de muazzam katkılar sağlar. Uçları kırılmış, kurumuş ve nemini kaybetmiş saçlar üzerinde besleyici ve yumuşatıcı etki sağlayan susam yağı; antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleriyle, saç derisi enfeksiyonları, mantar, tıkanmış saç kökleri gibi sorunların üstesinden de başarıyla gelir.

Susam-Yağının-Faydaları1

  • Esansiyel yağ asitleri içeren susam yağı, saç köklerini de cömertçe besleyerek, saçların daha sağlıklı ve hızlıca uzaması ve gürleşmesini sağlar.
  • Erken beyazlayan saçlarda da imdada yetişen susam yağı, badem yağı ile karıştırılarak kullanıldığında, saç renginde koyulaşma sağlayabilir.
  • Ağız sağlığı ve bakımında da sahneye çıkan susam yağı, dişlerdeki plak oluşumunu azaltarak, bembeyaz dişler sağlar. Susam yağı ile ağzınızı çalkalayarak, ağız içinde yerleşen zararlı bakterilerin etkisiz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çürüklere ve diş eti kanamalarına karşı da diş ve diş etlerine koruma sağlayan susam yağı ağız sağlığınız için de başvurabileceğiniz son derece şifalı bir yağdır.

  • Kan şekerini düşürerek, diyabet hastalığını önleyen; susam çekirdeklerinin barındırdığı, antioksidan ve iltihap giderici “sesamol” maddesi sayesinde serbest radikallerin kalp sağlığına zarar vermesini önleyerek kalp ve damar sağlığı üzerinde koruyucu etki gösteren; güneşin olumsuz etkilerine ve radyasyona karşı koruyan; magnezyum açısından zengin içeriğiyle kansere karşı koruyan; çinko ve kalsiyum açısından zengin yapısı sayesinde kemik sağlığına iyi gelen; lif yönünden zengin oluşuyla sindirim sistemini düzenleyen; bakır içermesi sebebiyle damarlar ve eklemler üzerinde güçlendirici etkiler sağlayan, bu sayede romatoid artrit sorununa da çözüm getiren; magnezyum içermesi sebebiyle solunum sorunları ve astım problemi yaşayanlarda da iyileştirici etkiler sağlayan susam yağı, “her derde deva” tanımını sonuna kadar hak eder.

Susam Yağı Nasıl Yapılır

Şırgın Yağı da denilen susam yağını evde de hazırlamak mümkündür. Hafifçe kurutulan susam bitkisi, kurutulup çırpılarak tohumları dökülür. Bu tohumlar toplanarak bir kabın içinde ezilir ve ezilen susamlar tavada kavrulur. Kavrulup iyice koyulaşan lapa haline gelmiş susam, temiz bir tülbente konularak, sıkma presinden geçirilir ve yağı çıkarılır. Çıkan posa, yem sanayiinde hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır.

Susam Yağı Fiyatı: Piyasada satışa sunulan değişik markalarda susam yağının ortalama fiyatı 6.50 ila 7 TL civarındadır. Soğuk sıkım denilen teknikle elde edilensusam yağı her zaman en makbul ve faydalı olan çeşittir. Aktarlar ve eczanelerden kolayca temin edilecek susam yağına uygun fiyatlarla kolayca ulaşabilmek mümkündür.

Susam-Yağının-Faydaları2

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/susam-yaginin-faydalari/