Süt Kaç Kalori

Süt kaç kalori, süt doğumdan başlayarak, gelişme çağına, osteoporoz döneminde kemik erimesinin önüne geçebilmek adına orta yaştan, yaşlılıkta vücut direncini koruyabilmek adına her yaş döneminde tüketilmesi gereken bir ana besindir.

Süt Kaç Kalori

Gelişme çağındaki çocukların, ergenleri, hamile kadınların ve sporcuların da mutlaka tüketmesi gereken bir besin olan süt, yediden yetmişe hemen herkes için son derece gerekli bir gıda. Pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran sütün besleyici değeri de son derece yüksek.

Kalsiyum ihtiyacının her yaş grubundan insan için gerekli olduğu düşünüldüğünde süt içmenin ne kadar elzem olduğu da ortaya çıkmış oluyor. Sütün bu faydalarından istifade edebilmek için her gün 2 bardak yani aşağı yukarı 400 gram sütün mutlaka içilmesi gerekiyor.

Büyüme çağındaki çocukların, adolesan (ergen) çağı gençlerinin, hamile ve emzikli annelerin ve menopoz sonrası dönemde olan kadınların ise günde 3-4 bardak yani ortalanama 600 ila 800 gram süt tüketmesi gerekiyor.

Sütün Faydaları

Sütün karın yağlarını yaktığı biliniyor. Özellikle bel ve göbek çevresinde yağlanma olan kişilerin düzenli olarak süt tüketmeleri ve yanı sıra uygun bir beslenme rejimi de uygulamaları halinde düzenli kilo kaybı yaşayabilecekleri belirtiliyor.,

Sütte bulunan kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azalttığı ve kilo kontrolü sağladığı biliniyor. Bunda sütün içindeki kaliteli protein ve lioneik asit gibi yağ moleküllerinin katkısı büyük.

Süt kemikleri güçlendiriyor Bol mineralli olan süt aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. 1 litre sütün içinde bulunan kalsiyum; 2.5 kilo havuç, 5 kilo ekmek, 3 kilo marul, 17 kilo elma, 12.5 kilo patates ve 10 kilo etin içindeki kalsiyuma denk. İşte tam da bu yüzden sağlıklı ve güçlü kemikler için süt içmek şart.

Sütün Faydaları

Süt cildi güzelleştiriyor. Cildin yaşlanma ve yıpranmasını önleyen süt, içeriğindeki proteinleri, A vitamini ve çinko sayesinde cildi nemlendirerek yaşlanmasını önlüyor.

Süt, beyne ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. Alına gıdalar kişiye zeka, konsantrasyon ve hafıza konularında destek sağlıyor. Beynimiz aldığımız günlük kalorinin %25 ila 30’unu harcıyor. İşte süt de beyne ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. İçeriğinde yüksek oranda protein olan süt, vücuttaki dokuların gelişmesine de yardımcı oluyor, bir konuya odaklanma yeteneğini güçlendirerek hafızayı kuvvetlendiriyor.

Süt, kalp damar sağlığına da iyi geliyor. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan birtakım ilaçların etkilerini azaltmak için süt en iyi gıdalardan birisi.

Sütün Faydaları 1

Süt bunların haricinde kolesterolü düşürüyor, kalp krizi geçirme riskini azaltıyor, kronik bronşit ve bağırsak kanseri riskini önlüyor. Yapılan araştırmalarda süt tüketen insanlarda bağırsak kanseri ve kronik bronşite pek rastlanmamış.

Sütün, alkol, sigara ve kafein kullanan kişileri koruduğu biliniyor.

Sütün kadınları osteoporoz denilen kemik erimesi hastalığından da koruduğu biliniyor.

Gelelim sütü kalorisine. Tam yağlı süt kaç kalori sorusuna 130 kalori cevabını verebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sut-kac-kalori/