Suyun Faydaları

Su olmadan yaşanmaz
Eğer çok su içmeyen biri iseniz vay halinize. Suyun saymakla bitmeyecek kadar çok faydası var çünkü. Bence hemen mutfağa gidip bir bardak su alın ve hedefiniz günde en az 8 bardak su içmek olsun. Ben günde nerdeyse 3 litre su içmeye özen gösteriyorum. Su resmen hayatımın bir parçası haline geldi. Suların çeşitleri ve faydaları birbirinden farklıdır. Birlikte bunlara göz atmaya ne dersiniz?

Su içmenin faydaları
Su içmek neden bu kadar önemli hiç düşündünüz mü? Su alışkanlığı kazanmanız için size suyun faydalarını anlatacağım. Belki okuduktan sonra bugünü bir başlangıç varsayarak bol bol su içmeye başlarsınızJ

 • Su yaşam gücü verir.
 • Vücudu bir çok hastalığa karşı korur.
 • Besinlerin sindirilmesini sağlar.
 • Emziren annelerde sütü arttırır.
 • Sıcak havalarda serinlik verir.
 • Su tüketimi azaldıkça yağlanma ve buna bağlı olarak kilo alımı artar.
 • Eklemlerin kayganlaşmasını sağlar.

Sıcak ve soğuk su tüketmenin de farklı faydaları var. Açıkçası bunu daha önce bilmiyordum. Su hakkında araştırmalar yaptığım zaman öğrendim. Bakalım sıcak ve soğuk suyun ne gibi faydaları var:suyun-faydaları1

Sıcak suyun faydaları
Bir çok yerde günde 2-2.5 litre su tüketilmesi gerektiği yazar. Bunu neredeyse her yerde okur ya da duyarız. Bazı insanlar sıcak su içerek aslında kendileri için çok daha yararlı bir şey yapıyorlar belki de farkında olmadan. Sıcak su kilo vermenize yardımcı olur. Burun ve boğazın temizlenmesini sağlar. Detoks etkisi vardır. Regl ağrılarına iyi gelir. Sivilceleri yok eder. Daha sağlıklı bir sindirim sistemi sağlar.

Soğuk suyun faydaları
Soğuk su sizi canlandırır, dinç tutar. Ağrılarınızı hafifletir. Bazı ateşli hastalıklarda iyi gelir. Yaşlanmayı önler, kırışıklıkları yok eder. Alnınızdan itibaren yüzünüze masaj yaparsanız migren ağrısına iyi gelir.

Karbonatlı su ve faydaları
Son yıllarda karbonatlı suyun faydalarını sıkça duyar olduk. Peki nedir karbonatlı suyun sihiri? Neden bu kadar kendinden söz ettiriyor acaba!! İlk kez televizyonda duydum bu suyu. Sonra ilgimi çekti ve araştırmaya başladım. Aslında bir çok kişi zayıflamak için karbonatlı su içiyor. Bu sayede çok daha hızlı zayıflayacaklarını düşünüyorlar. Ancak sadece karbonatlı su içerek zayıflamak gibi bir durum söz konusu değil. Karbonatlı su sadece zayıflamanıza yardımcı olacak bir içecek. Karbonatlı suyun yararları:

 • Karbonatlı su dişleri beyazlatır. Ağız kokusunu giderir.
 • Şampuanla yıkandıktan sonra karbonatla masaj yapılır ve durulanırsa kepek oluşumunu engeller.
 • Karbonatlı suyu koltukaltınıza sürerseniz deodorant etkisi yapar, ter kokusunu önler.
 • Yemeklere konulduğunda mide rahatsızlığına iyi gelir.
 • Ayak kokularını giderir.
 • Karbonatın koku giderici özelliği vardır. Buzdolabı, ayakkabılık gibi yerlere karbonat koyabilirsiniz.

Alkali,sirkeli ve limonlı su faydaları
Alkali, sirkeli ve limonlu suyun da faydaları vardır. Sirkeli su ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Sebze ve meyveleri sirkeli su ile yıkarsanız mikroplar yok olur. Kabızlık sorununa iyi gelir. Kemiklerin güçlenmesini sağlar. Alkali su da bağışıklık sistemini çok iyi şekilde korur. Vücuttaki asit dengesini korur. Genç ve sağlıklı kalmanızı sağlar. Limonlu su ise kanı temizler, dişlere iyi gelir, boğaz ağrısını giderir.

limon-suyu-faydaları-2

Su içmenin cilde faydaları
Bol su içmek cilde oldukça iyidir. Su cildinizi nemlendirir. Su içtikçe yüzünüzün parladığını farkedeceksiniz. Unutmayın bol su içerek sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Suyun-Cildinize-Faydalari1

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/suyun-faydalari/