Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir

Tahta kurusu çok kolay ve hızlı üreyen canlılardır. Çok iyi saklanır ve çok uzun süre besinsiz yaşayabilirler. Bir çok zor ortama ayak uydurabilirler. Yok edilmeleri ve tamamen temizlenmeleri kolay değildir. Uzman müdahalesi ve çok etkili ilaçlar kullanmak gerekir.

Tahta kuruları gece aktif olan canlılardır. Günde 3-5 yumurta üretirler ve hayatları boyunca yaklaşık 300’e yakın yumurta üretebilirler. Bir arada yaşarlar ve çok dayanıklı canlılardır. Gündüzleri pek ortalıkta göremezsiniz. Genellikle yaşadıkları yerler, eşyalarınızın olduğu dolaplar, yatağınız, yatak bazanız ve başlığınız, mobilyalarınız, duvar çatlakları, duvar kenarları dipleri, süpürgeliklerdir.

Ne kadar temizlik yaparsanız yapın bu canlıları tamamen uzaklaştırmak mümkün değildir. Piyasada satılan basit haşere ilaçları bu böceklerde işe yaramamaktadır. Çünkü bu ilaçlara karşı tahtakurusu gibi canlıların direnci vardır. Çamaşır suyu ile temizlik yapmak bir işe yaramayacaktır. Belki ortalıkta kalan tahta kurusu yumurtalarını temizleyebilirsiniz fakat bu yumurtalarda ilaçlara dayanıklıdır.

Tahtakurusu nasıl yok edilir? Sorusunun ise tek bir cevabı yoktur. Çünkü yok etseniz bile her halükarda bir dizi önlem almanız gerekir.

Öncelikle işinde uzman, ruhsatlı ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı bir firma ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu işi bireysel halledebileceğinizi kesinlikle düşünmeyin. Eğer üremeyi durduramazsanız tahtakurusu istilasına uğrayabilirsiniz. Bu durum ise içinden çıkılmayacak bir hal olacaktır.

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir 2

Karşımızda bu kadar dayanıklı bir haşere varken, insan kendi kendine peki tahtakurusu nasıl ölür? Diye düşünmeden edemiyor. Tahtakurusu, hızla ürediği için öldürdüğünüz kitle ardında bıraktığı larvalar ve yumurtalarla nesline devam edecektir. Sadece bu böceği öldürmek hiçbir işe yaramayacaktır. Güçlü haşere ilaçları, böceği bir daha hayata döndürmeyecek şekilde yok edebilmektedir. Fakat bu ilaçlar tahtakurusu yumurtaları ve larvalarına etki etmemektedir. Bu sebeple bir sonraki nesil bu ilaçlara karşı dirençle doğmaktadırlar.

Temizliğin ve ilaçlamanın tam olması için bu larva ve yumurtalarında tam olarak yok edilmesi gerekmektedir.

Tahtakurusu İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Tahta kurusu ile mücadele daha önce dediğimiz gibi bireysel olarak etkili olmamaktadır. İlaçlama yapan belli başlı firmalar ise özel kimyasallar kullanarak bu haşerelerle mücadele ederler.

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir 1

Tahtakurusu İle Nasıl Mücadele Edilir?

İlaçlama konusunda profesyonel bir ekiple konuşup, anlaşmak ilk yapılacak şey olmalıdır. Çünkü kullanılan ilaçlar oldukça tehlikeli zirai ilaçlardır. Yanlış kullanım ve yanlış dozaj uygulanırsa sonuçları çok tehlikeli ve ağır olabilir. Kişisel olarak böyle uygulamalar çok tehlikelidir. Profesyonel firmalar bile ilaçlama ardından 2 gün ortamdan uzaklaşmayı önerirler. Fakat bu ilaçlamalar eve yerleşen yumurtalara ve larvalara etki etmeyeceğinden yaklaşık 15-20 gün sonra tekrar ilaçlama yapmak gerekecektir. Tabii ki bu ilaçlamalar mücadele için yeterli değildir. Evde kullandığınız çarşaflar, yorganlar ve kıyafetler sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Hatta yatağınızı ve mobilyalarınızı iyice kontrol etmeniz ve buharlı temizlik aletleri ile yüksek ısıda iyice dezenfekte etmeniz gerekecektir. Mümkünse tüm duvar kırıkları, oyukları, döşemeler, döşeme araları iyice temizlemeniz gerekebilir ve bu temizliği düzenli olarak yapmanız tekrar yerleşmeyi önleyecektir. Burada çok önemli bir nokta vardır. Eğer ilaçlama yaptıysanız kesinlikle buharlı cihazlar kullanmayın! Çünkü buhar ilacın etkisini azaltacaktır. Eğer buharlı temizleyici aletleriniz yoksa yüksek vakumlu süpürgelerde işe yaracaktır. Fakat bu konuda çok dikkatli olmak gerekir yumurtalar süpürgenizin torbasında da yaşamaya devam edecekleri için, torbayı daha sonra mutlaka dikkatlice çıkararak çöpe atmak gerekecektir. Eğer vakumlu bir süpürge ile temizlik yapacaksanız çok daha detaylı temizlik yapmanız ve her köşe için makinenin her ucunu kullanmanız gerekebilir.

 

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tahtakurusu-nasil-yok-edilir/