Talk Pudra

Talk pudra, özellikle yeni doğan bebeklerin ciltleri için son derece kurtarıcı ve fonksiyonel bir pudradır. Sadece bebekler için mi? Elbette hayır. Talk pudrası nedir sorusuna şöyle yanıt verebiliriz: Karbonat, nişasta, bizmut gibi maddelerin karıştırılmasıyla elde edilen, bebeklerdeki pişiklerde ve deri hastalıklarında kullanılan emici özellikteki pudra talk pudrası olarak adlandırılır. Peki talk pudrası ne işe yarar, hangi durumlarda kullanılır bir bakalım.

Talk Pudra

Makyajınızı bitirdikten sonra yüzünüze bir fırça yardımıyla talk pudrası sürerseniz makyajınızı sabitlemiş olursunuz. Fakat ölçüyü kaçırırsanız doğal durmayan bir beyazlık elde edersiniz. Bu sebeple ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Saçlardaki yağlanma durumunda da talk pudrası imdada yetişir. Fazla yağı emen bir özelliği olan talk pudrası yağlı saçlara 2 dakika içinde geçici da olsa çözüm olur.

Rimel sürmeden önce kirpiklerin üzerine bir miktar talk pudra serpiştirmek daha uzun ve dolgun kirpikler elde etmeyi sağlayacaktır.

Ayakları sıkan ayakkabılarda ayakların imdadına yine talk pudrası yetişir. Sıkan ayakkabıların içine bir miktar bebek pudrası dökmek ayakların rahat etmesini sağlayacaktır. Bu formül aynı zamanda ayaklarda kokuyu da engeller.

Talk Pudra 1

Ağda işleminden sonra bebek pudrası kullanmak hem cildi yatıştırır, hem de yumuşatır.

Koşu öncesinde vücutta yaralanması muhtemel bölgelere bebek pudrası dökmek doğal bir koruma yöntemi olacaktır.

Koltuk altlarındaki nemden kurtulmanın en iyi yollarından birisi de talk pudrasıdır. Bu uygulama aynı zamanda koltuk altlarını da temiz tutacaktır.

Kumsalda güneş kremi sürdüğünüzde ve terlediğimizde vücudumuza yapışan kumlar konusunda da yine imdada talk pudraları yetişiyor. Aynı zamanda talk pudrasıyla cildin tahriş olması da engellenmiş olur.

Talk Pudra 3

Talk pudra sivilcelere de oldukça etkili bir dokunuş olmaktadır. 1 yemek kaşığı talk pudrasını 1 tatlı kaşığı gül suyuyla karıştırıp krem haline getirin ve sivilceli bölgelere sürün. 7-8 dakika bekleyip yıkayın. İşte size sivilce kurutan basit ama etkili bir tarif.

Talk pudra fiyatı oldukça cüzi bir rakam aralığında karşımıza çıkıyor. Talk pudrası eczanelerden ve büyük marketlerin ve kozmetik marketlerin kozmetik reyonlarından 3 TL’den 20 TL’ye kadar temin edilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/talk-pudra/