Tansiyon Değerleri

Kanın, damarlardaki akışı sırasında damar duvarlarına yaptığı basınca tansiyon adı verilir. Normalde herkeste var olan tansiyon değerleri zaman zaman bu kan basıncına göre değişikliğe uğrar. Kan basıncında aniden ve yüksek dereceli değişiklikler kişinin hastalanmasına neden olabilir. Bu hastalık haline yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon hastalığı denilir. Bu yazımızda sizlerle normal tansiyon değerleri hakkında detayları paylaşacağız.

Tansiyon değerleri, dijital ya da manuel ölçüm yapan özel tansiyon ölçme aletleri ile saptanabilir. Bu ölçümler ile büyük ve küçük tansiyon değerlerini alabilirsiniz. Büyük tansiyon, tansiyon ölçümü sırasında kalbin kasılma basıncıdır. Küçük tansiyon ise kalbin gevşeme basıncı olarak bilinir.

Halk dilinde büyük tansiyon adı verilen değerlere tıp dilinde sistolik basınç, küçük tansiyona ise diastolik basınç denilir. Bu iki değer de normal seviyenin altına düştüğünde ya da üzerine çıktığında tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkabilir.

Tansiyon ölçmek manuel yani el ile ölçüm yapan aletler ile biraz zordur. Bu konuda bilgisi olan kişiler tarafından dikkatli bir şekilde ölçüm yapılması gerekir. Dijital özellikli tansiyon ölçme aletleri ise daha kolay bir teknik ile kullanılır ve özel bilgisi olmayan herkes tarafından kullanılabilir. Her iki tansiyon ölçme aletinde de büyük ve küçük tansiyon değerlerini almak mümkündür.

Normal Tansiyon Değerleri

Tansiyon değerleri hakkında hemen hemen herkesin merak ettiği ortak soru, normal tansiyon değerleri nedir sorusudur. Normal tansiyon değerleri genel olarak yaşa göre değişiklik gösterebilir. Aşağıda yaşa göre normal tansiyon değerlerini sizlerle paylaştık.

  • 70-90 yaş arası sistolik 150 mm, diastolik 87 mm
  • 50-70 yaş arası sistolik 140 mm, diastolik 85 mm
  • 35-50 yaş arası sistolik 130 mm, diastolik 80 mm
  • 18-35 yaş arası sistolik 120 mm, diastolik 75 mm
  • 10-18 yaş arası sistolik 110 mm, diastolik 73 mm

Yaşa göre tansiyon değerleri yanında düşük, yüksek ya da normal tansiyon değerleri de merak edilen tansiyon değerleri arasındadır.

Normal Tansiyon Değerleri

  • Kuvvetli yüksek tansiyon değerleri, sistolik basınç (18), diastolik basınç (11)
  • Orta yüksek tansiyon değerleri, sistolik basınç (16-17.9), diastolik basınç (10-10.9)
  • Hafif yüksek tansiyon değerleri, sistolik basınç (14-15.9), diastolik basınç (9-9.9)
  • Normal tansiyon değerleri, sistolik basınç (10-13.9), diastolik basınç (6-8.9)
  • Düşük tansiyon değerleri, sistolik basınç 10, diastolik basınç (10-6)

Yukarıda verdiğimiz değerler normal tansiyon, düşük ve yüksek tansiyon değerleridir. Tansiyon hastalığından şüphelenildiğinde belirli aralıklar ile düzenli olarak ölçüm yapılır. Genelde 1 hafta süresince yapılan bu ölçümler, bir yere kayıt edilir. Yapılan kayıtların sonucunun değerlendirilmesi ile yüksek tansiyon, düşün tansiyon rahatsızlığı ya da normal tansiyon tanısı konulur. Konulan tanıya göre özel ilaç ve uygulamalar ile tedavi sağlanabilir.

Tansiyon değerlerinin sürekli oynaması, bir düşük, bir yüksek olması, oynar tansiyon olarak adlandırılır. Bu tür tansiyon problemi olanlar, sürekli olarak tansiyonlarını ölçüp değerlere göre beslenmelerini düzenlemelidir. Sürekli yüksek tansiyon değerlerine sahip olan hastalar, değerlere göre tansiyonu düşürmek için tansiyon düşürücü besinlerden ve ilaçlardan yararlanmalıdır. Aynı şekilde düşük tansiyon hastalığı olan kişilerin tansiyon değerlerini yükseltmek için uygun ilaç ya da besinleri tüketmeleri gereklidir.

Normal Tansiyon Değerleri 1

Düşük, yüksek ya da oynar tansiyona sahip olan hastalar, tansiyon değerlerine göre uygun bir tedavi yöntemi ile tansiyon dengesini sağlayabilir. Kan damarlarına yapılan basıncın normal değerlerde olması için sağlıklı beslenme, sağlıklı hayat, düzenli uyku gibi faktörlere de dikkat edilmesi gerekir. Yükselen ve düşen tansiyon değerlerine çözüm olarak beslenme düzeninde değişiklikler yapabilirsiniz.Bu değişiklikler tansiyon değerlerinin normal seviyeye ulaşması ve bu normal seviyede ilerlemesini sağlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tansiyon-degerleri/