Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

En hayati organımız olan kalbin bir atım sayısı ve basıncı vardır. Kalp basıncı normal basınç değerlerinin altına düştüğünde hipotansiyon, yani düşük tansiyondan bahsederiz. Tıpta hipotansiyon olarak isimlendirilen düşük tansiyon, bir sağlık probleminin sinyalini de veriyor olabilir, herhangi bir probleme bağlı olmaksızın tamamen bünyesel bir durum da olabilir.

Tansiyonun, normal olarak kabul edilen 120/80 değerinin altına düşmesi, kişiye birtakım olumsuzluklar yaşatıyor ve rahatsızlık veriyorsa bir hekime danışmakta fayda vardır. Ama tansiyon değerlerinin düşük olmasına rağmen kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor ve yaşam kalitesi olumsuz anlamda etkilenmiyorsa düşük tansiyon bünyesel bir durumdur ve endişe edilecek bir durum yok demektir.

Tansiyon değerleri 90/60 ve altındaysa düşük tansiyondan söz edilebilir. Tansiyon düşüklüğüne baş dönmesi, göz kararması, zor nefes alma, halsizlik, soğuk soğuk terleme, etraftaki nesnelerin parlak bir hal alması, sersemlik hissi, mide bulantısı gibi şikayetler de eşlik ediyorsa vücutta geçici yahut daha ciddi problemler olduğu düşünülebilir.

Düşük tansiyon mutlaka bir sağlık problemi yaşandığını göstermez. Tansiyonu sürekli düşük olduğu halde normal yaşantısına sorunsuzca devam eden insanlar vardır. Düşük tansiyonun bünyesel bir durum olması aslında şanstır.

Ama kan basıncı azalırken birtakım olumsuzluklar da yaşatıyorsa; anormal kalp atımı, bayılma, kansızlık gibi belirtiler ve şikayetler yaşanıyorsa  tetkik ve tahlil isteyen bir durum olduğunu gösterir ki derhal bir hekime gözükmekte fayda vardır.

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri 1

Peki tansiyon düşüklüğü nedenleri nelerdir, tansiyon neden düşer, eğer doğuştan değilse ve altında bir sebep yahut sebepler yatıyorsa nedir onlar, nelerdir göz atmakta fayda var.

Düşük tansiyonun nedenleri, genel olarak ve çoğunlukla, stres, yetersiz beslenme, açlık, üzücü bir haber alma, aşırı sıcak hava, hamam, sauna tarzı sıcak alanlarda fazla kalma, uzun süre hareketsiz kalma, uzun süre yatar pozisyonda kalma gibi etkenlere bağlı olarak gelişebiliyor. Ancak bu sebepler, tansiyonun geçici olarak düşmesine sebep olur.

Sersemleme hissi veren tansiyon düşüklükleri ise uzun süre susuz kalma, kullanılan bazı ilaçlar gibi sebepleri akla getirir.

Bunların dışında sayılabilecek tansiyon düşüklüğü nedenleri ise şöyledir:

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

Sıcak çarpması, aşırı spor, ishal, gebelik, kalp ilacı kullanımı, tansiyon düşürücü ilaç kullanımı, antidepresan kullanımı, idrar söktürücü ilaç kullanımı, kaygı, endişe, korku, stres, hormonal problemler, Addison hastalığı, kalp yetmezliği, diyabet, tiroit, kalp kapakçığı sorunları, kalp ritmi bozukluğu, kansızlık, Parkinson, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, bazı ağır enfeksiyonlar, karaciğer hastalıkları, yeme bozukluğu, alerjik reaksiyonlar…

Şimdi de tansiyon düşüklüğü tedavisi nasıl olmalıdır, nasıl bir yol izlenmelidir kısmına gelelim.

Tansiyon düşüklüğü tedavisi tansiyonun neden düştüğü ile bağlantılı olarak hekim tarafından işletilecek bir süreçtir. Geçici sebeplere bağlı tansiyon düşüklükleri doğru beslenme ve bazı koşulların değiştirilmesi ile normal düzeye çekilirken; birtakım rahatsızlıklara bağlı tansiyon düşüklüğü tedavisi ise hekimin uygulayacağı tedavi ve vereceği ilaçlarla yapılacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tansiyon-dusuklugu-nedenleri/