Tansiyon Düşünce Ne Yapılır?

Tansiyon problemleri, kronik olabileceği gibi aniden ortaya çıkıp kişide ani tepkilere de neden olabilen problemlerdir. Her yaşta ve her cinsiyette meydana gelen tansiyon rahatsızlıkları, kimi zaman kan basıncının düşmesinden, kimi zaman da kan basıncının yükselmesinden dolayı meydana gelir.

Sıkça karşılaşılan tansiyon düşmesi durumunda yeniden tansiyonun dengelenmesi için yapılabilecekleri sizler için araştırdık. Bu araştırmaların sonuçları ve tansiyon düşmesine iyi gelen yöntemleri şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Tansiyon düştüğünde nasıl normale çevrilir sorusu bu sorunu yaşasın yaşamasın herkesin bilmesi gereken bir konudur. Herkesin zaman içinde başına gelebilecek sorunlardan birisi olan tansiyon düşmesi ile karşı karşıya kalındığında ilk olarak sakinliğin sağlanması gerekir. Tansiyon düşmesine müdahale için ilk olarak belirtileri çok iyi değerlendirmek gerekir.

Tansiyon düşmesinin ilk belirtileri, göz kararması, baş dönmesi, uyuklama hali ya da baş dönmesi olarak sıralanabilir. Bu belirtiler daha fazla ilerlediğinde kişide şuur kaybı ve buna bağlı bayılma durumu da ortaya çıkabilir. Tansiyon problemi olan kişiler, ilk belirtiler başladığından önlem almak için harekete geçmelidir. Bu önlemleri alırken kesinlikle ani hareketlerden uzak durulmalı, yavaş ve bilinçli hareket edilmelidir.

Tansiyon düşmesi, kan basıncının düşmesinden dolayı kaynaklanır. Kan basıncının yeniden eski dengesine gelmesi için hastanın vücuduna özel bir pozisyon vermek gerekir. Tansiyon düşünce ayaklar yukarı olarak vücuda pozisyon verilir. Hasta sırt üstü yatırılır ve dik olarak bacakları yukarıya dikilir. Bu pozisyon ile ayak ve bacak bölgesindeki akışkan kanın beyne doğru ilerlemesi sağlanır.

Tansiyon Düşünce Ne Yapılır? 1

Beyne ilerleyen kan, damarlardaki basıncın artmasını ve dolayısı ile tansiyonun dengelenmesini sağlar. Bu pozisyonu ani bayılmalarda hastalara verebilirsiniz. Pozisyonu verdikten sonra hasta kendine geliyorsa, tansiyon normal değerlerine geliyor demektir. Ancak pozisyon sonucunda kişinin bilinci halan yerine gelmiyorsa acilen sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir.

Tansiyon düştüğünde yeniden eski haline gelmesi ve normal değerlerine dönmesi için hastaya ağız yolu ile doğal içecekler verilebilir. Tansiyon düşükse ne içilir sorusunun cevabı olarak aşağıdaki doğal suları ve içecekleri sizlerle paylaşıyoruz.

  • Havuç suyu: Doğal havuç suyu ve bal karışımı ile güne başlamak, tansiyon düşüklüğüne iyi gelir. Bir bardak taze sıkılmış havuç suyunun içine 1-2 yemek kaşığı doğal bal karıştırarak sabahları tüketebilirsiniz. Bu karışım güne tansiyon dengesini koruyarak başlamayı sağlar.
  • Pancar suyu: Pancar suyu hem yüksek tansiyon, hem de düşük tansiyon için etkilidir. Tansiyon dengeleyici özelliği bulunan pancar suyunu düzenli olarak tükettiğinizde etkisini görebilirsiniz. Bunun dışında 1 ya da 2 tüketim ile etkisi olmayacaktır. Pancar suyu ile tansiyon yükseltmek için 1 hafta boyunca her gün 1 bardak doğal pancar suyu tüketmek yeterlidir.

Tansiyon Düşünce Ne Yapılır? 2

  • Badem ve süt: Hem süt, hem de badem tansiyon düşüklüğüne iyi gelen besinlerdendir. Süt ve badem ile tansiyon dengelemek için 5 adet bademi, kabuklarını soyup bir bardak soğuk su içinde 1 gece bekletin. Ertesi sabah bademlerin suyunu süzüp kırın. Toz haline getirdiğiniz bademleri sabah kahvaltısında bir bardak ılık süt ile karıştırın ve tüketin. Düzenli kullanım ile tansiyon dengeleme özelliği yüksektir.
  • Su: Tansiyon dengelemede en etkili sıvı şüphesiz ki sudur. Sade su, kanın sulanması ve damarlara normal basınç yapmasında etkilidir. Bir yetişkinin normal şartlarda günde en az 8 saat su tüketmesi gerektiği akıldan çıkmamalı.
  • Kahve: Kahve tansiyon yükseltme özelliğine sahiptir. Eğer düşük tansiyon probleminiz varsa sabahları kahvaltıdan sonra 1 fincan kahve tüketebilirsiniz. Aynı özellik çikolata için de geçerlidir. İsterseniz 1 fincan kahvenin yanında az miktarda çikolata da tüketip tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.
  • Siyah çay: Kafein bakımından zengin bir içeriği olan siyah çay özellikle yaşlılarda yaşa bağlı olarak ortaya çıkan tansiyon düşüklüğünün önlenmesinde etkilidir. Bunun için yemeklerden sonra 1 bardak siyah çay tüketip tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tansiyon-dusunce-ne-yapilir/