Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon, kanın atardamarlara yaptığı basınca verilen addır. Zaman zaman artan, zaman zaman da azalan bu basınç, tansiyonda denge bozukluğuna neden olur. Tansiyon düşmesi ya da tansiyon yükselmesi denilen bu durumun belirlenmesi en doğru yol tansiyon ölçümüdür. Tansiyon özel olarak hazırlanan, tansiyon ölçme aletleri ile ölçülür ve değerleri bu şekilde alınır.

Tansiyon ölçmek için mutlaka özel tansiyon aletleri kullanılmalıdır. Gelişen teknolojinin ürünlerinden olan dijital tansiyon ölçme aletlerinin yanında el ile ölçen, manuel tansiyon aletleri de bulunmakta. Hastane ve sağlık merkezlerinde de gördüğümüz tansiyon aletleri el ile ölçüm yapan manuel aletlerdir ve bu aletler dijital aletlere göre daha doğru sonuç verdiği için daha çok tercih edilir.

Tansiyon ölçmek normalde basit bir işlem gibi görünür. Oysa çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Tansiyon ölçmek için ilk olarak tansiyon ölçümü yapılacak olan kişinin kolunun çıplak olması sağlanmalı.

Kısa kollu kıyafet giymeyenler için ölçüm yapılacak olan kol omuz hizasına kadar sıvanmalı. Bu sıvamada kolun çok sıkılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Genelde ölçüm sağ koldan yapılır ancak istenirse her iki koldan da tansiyon değerlerine bakılabilir.

Sağlık merkezlerinde genelde manuel ölçüm aleti kullanılır. Manuel tansiyon ölçüm aletlerinin kola sarılan bant kısmına manşon adı verilir. En doğru ölçüm için manşonun kalp hizasında olmasına dikkat edilmeli. Manşon dirsekten 1-2 parmak yukarı takıldığında kalp hizasında konumlandırılmış olur. Bandı sıkıca kola sardıktan sonra hastanın kolu kalp hizasında ve dik tutulmalı. Bu işlem için ölçümü yapan kişinin yardımda bulunması tavsiye edilir. Bu şekilde hasta daha rahat olacak ve daha verimli bir ölçüm yapılacaktır.

Hastanın koluna destek verildikten sonra manşonun şişmesi için ölçüm yapan kişinin aletin topuzuna basması gerekir. Bu işlemi manşn 180-190 mm şişene kadar yapmak gerekir. Bu sırada aletin kulaklığı kulakta olmalı. Şişirmeye son vermek için kulaklıktaki nabız atımı sesinden yararlanılabilir.

Tansiyon Nasıl Ölçülür? 1

Kulaklıktan ses gelmeyene kadar sıkmaya devam edilir. Daha sonra havanın boşalması için sıkma topuzu serbest bırakılır. Kulalıktan ilk ses geldiği anki değer kişinin büyük tansiyon değeridir. Kulaklıktaki sesin tamamen kesildiği anki değer ise kişinin küçük tansiyon değerini verir. Bu değerlerin ölçüm yapan kişi tarafından mutlaka akılda tutulması gerekir.

Tansiyon Değerleri

Tansiyon her insanda bulunan değerlerdir. İdeal tansiyon değerleri, kişinin yaşına ve varsa diğer hastalıklarına göre değişebilir. Biz şimdi sizlerle genel değerleri paylaşacağız. Tansiyondan şüphelendiğinizde evinizde bulunan tansiyon aleti ile ölçüm yapıp aldığınız değerlere göre tansiyonunuzu değerlendirebilirsiniz.

Yaşlara göre ideal büyük ve küçük tansiyon değerleri şu şekildedir.

  • 10-18 yaş arası büyük tansiyon 110 mm, küçük tansiyon 73 mm olmalı.
  • 18-35 yaş arası büyük tansiyon 120 mm, küçük tansiyon 75 mm olmalı.
  • 35-50 yaş arası büyük tansiyon 130 mm, küçük tansiyon 80 mm olmalı.
  • 50-70 yaş arası büyük tansiyon 140 mm, küçük tansiyon 85 mm olmalı.
  • 70-90 yaş arası büyük tansiyon 150 mm, küçük tansiyon 87 mm olmalı.

Tansiyon Değerleri

Bu değerlerin dışındaki değerler, tansiyonun dengelenmesini gerektiren değerlerdir. Tansiyonu dengede tutmak için ne yapmalıyız sorusunun cevabı içinse, tansiyon değerlerinin düşük ya da yüksek olup olmadığına bakmak gerekir.

Aşağıda tansiyon değerlerinin değerlendirmesini sizlerle paylaşıyoruz.

  • Büyük tansiyon 100 mm, küçük tansiyon 60 mm (10-6) olduğunda düşük tansiyon olarak değerlendirme yapılır.
  • Büyük tansiyon 100-139 (10-13.9), küçük tansiyon 60-89 (6-8.9) olduğunda normal tansiyon olarak değerlendirme yapılır.
  • Büyük tansiyon 140-159 (14-15.9), küçük tansiyon 90-99 (9-9.9) olduğunda hafif yüksek tansiyon olarak değerlendirilir.
  • Büyük tansiyon 160-179 (16-17.9), küçük tansiyon 100-109 (10-10.9) olduğunda orta yüksek tansiyon olarak değerlendirilir.
  • Büyük tansiyon 180+ mm (18), küçük tansiyon 110+ mm (11) ise aşırı yüksek tansiyon olarak değerlendirilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tansiyon-nasil-olculur/