Tansiyonu Ne Dengeler?

Tansiyon, kan basıncının aniden düşmesi ya da yükselmesi ile dengesini kaybeder. Kan basıncındaki ani değişiklikler vücutta değişik tepkilere neden olabilir. Bu tepkiler, tansiyon rahatsızlığının belirtileri olarak değerlendirilir. Tansiyon düşmesi ya da yükselmesi durumunda ortaya çıkan bu belirtileri hafifletmek, tansiyonu dengede tutmak için ne yapmalıyız, sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Zaman zaman yaşanan tansiyon probleminin çözülmesi için ilk olarak tansiyonun düşük mü, yüksek mi olduğunun belirlenmesi gerekir. Bunun için dijital ya da manuel, el ile ölçüm yapan tansiyon aletlerinden yardım alınır. Normal, yetişkin bir bireyde ideal tansiyon değerleri, küçük tansiyon 80, büyük tansiyon 120 olduğu zamanki değerlerdir. Bu değerler, sağlıklı bir kan akışı ve vücut için idealdir. Büyük tansiyonun 90’dan, küçük tansiyonun ise 60’dan küçük olduğu tansiyon değerleri, düşük tansiyon değerleridir.

Yüksek tansiyon değerleri ise büyük tansiyonda 140-160 arası, küçük tansiyonda 90-100 arası değerlere sahip olunmasında ortaya çıkar.Tansiyon dengelemesinde bu değerlerin yükseltilip ya da düşürülmesi ile ideal değerlere ulaşmak amaçlanır.

Tansiyon yükseldiğinde düşürülüp yeniden ideal değerlerine dönmesi için;

 • Tuzsuz ayran ya da tuzsuz yoğurt tüketilebilir.
 • Tansiyon düşürmede etkili olan limonu da kullanabilirsiniz. Bunun için bir barda su içine bir adet limonun suyunu karıştırıp tüketebilirsiniz.
 • Tansiyon düşürücü etkisi olan sarımsağı yüksek tansiyon durumunda yiyerek kullanabilirsiniz.
 • Nar suyunu yükselen tansiyonu düşürmek için kullanabilirsiniz.
 • Kış aylarında daha çok tüketilen greyfurt meyvesi ve suyu, tansiyon düşürmede etkili şekilde kullanılabilir.
 • Yukarıda verdiğimiz tansiyon düşürmede etkili maddelerin yanı sıra tansiyonu dengelemek için değerleri yükselten bazı maddeler de mevcuttur. Bu maddeleri de aşağıda yine maddeler halinde sıraladık.
 • Tansiyonunuz düştüğünde yeniden dengelenmesi için tuzlu ayran tüketebilirsiniz. Tuzlu ayran tansiyon değerlerini yükseltecek ve tansiyon dengelenmesini sağlayacaktır.
 • Düşük tansiyona ılık banyo çok iyi gelecektir. Ilık bir suyla alınan duş kan basıncının normale dönmesini sağlar ve bu da tansiyonu dengeler.
 • Düşen tansiyon için şerbet içmek etkili olacaktır.

Tansiyonu Ne Dengeler? 1

Bu maddelere dikkat ederek tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

Tansiyonu Dengeleyen Besinler

Tansiyon değerlerinin dengede tutulması yapılması gerekenlerin yanında bazı besinlerin tüketimi de etkili olabiliyor. Bu besin ve doğal içecek sularının başında pancar suyu geliyor. Hem tansiyon düşürmek, hem de yükseltmek için tüketilebilen bu doğal su, düzenli kullanım ile etkisini gösterir. 1 hafta boyunca günde 1 bardak kadar pancar suyu tüketmek, tansiyon değerlerinin dengelenmesinde etkili olacaktır.

 • Tıpkı pancar suyu gibi tansiyon değerlerinin dengelenmesinde etkili olan badem ve süt karışımını her sabah bir bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.
 • Tansiyon düşmesi ya da yükselmesinin önüne geçen bu karışım için 1 gece önceden bademleri kırıp 1 bardak su içinde bekletin.
 • Yumuşayan bademleri ertesi gün sabah saatlerinde sudan çıkarın ve toz haline gelene kadar dövün.
 • Badem tozunu ılık sütün içine ekleyin ve karıştırın.
 • Karışan sütü her gün sabah kahvaltısında tüketip tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

Tansiyonu Dengeleyen Besinler

Tansiyonu dengelemek için gün içinde tüketilen su miktarına da dikkat etmek gerekir. Yetişkin bir insanın günde en az 8 bardak su tüketmesi gerekir. Bu su oranı, ishal, kusma gibi hastalık durumlarında, sıcak havalarda aşırı terleme durumunda daha fazla olabilir. Vücudun kaybettiği su miktarını yeniden kazanması ile tansiyon değerlerinin normale dönmesi sağlanır.

Bu yazımızda sizlerle tansiyonu dengelemek için ne yapmalı, sorusunun cevabını paylaştık. Bu cevapları değerlendirip tansiyon değerlerinize göre uygun yöntemleri deneyerek ideal değerlere dönmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tansiyonu-ne-dengeler/