Tansiyonu Ne Düşürür?

Vücutta dolaşan kanın atardamar duvarına yaptığı basınç tansiyon olarak değerlendirilir. Kimi zaman yükselen, kimi zaman düşen değerlere sahip olan bu basınç, yükselen ya da düşen tansiyon olarak değerlendirilir. Bu konumuzda sizlerle tansiyon düşürmek ile ilgili yaptığımız araştırmanın sonuçlarını paylaşacağız.

Aniden yükselen ve kişinin rahatsızlık duymasına neden olan tansiyon yükselmesine vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekir. Özellikle aniden ve şiddetli bir şekilde yükselen tansiyonun mutlaka ilk müdahale ile düşürülmesi ve sonrasında durum ile ilgili doktora başvurulması gerekir.

Tansiyonu düşürmek için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

 • Yükselen tansiyonu düşürmek için ilk olarak evde kollar dirseklere kadar soğuk su ile yıkanmalı. Bu sırada ani hareketlerden uzak durulmalı, yavaş hareketler ile yıkama işlemi gerçekleştirilmeli. Bu yöntem tansiyonu 1-2 derece düşürür.
 • Tansiyonu düşürmek için tuzsuz yoğurt yenilmeli ya da tuzsuz ayran içilmeli. Tuzlu ayran ya da yoğurt daha fazla tansiyonu yükseltir.
 • Tansiyon ile ilgili en sık sorulan sorulardan birisi de limon tansiyonu düşürür mü sorusudur. Bu sorunun cevabını evet olarak verebiliriz. Tansiyon yükselmesi durumunda limon suyu içilebilir.
 • Yükselen tansiyon için bir kase yoğurt içine 1 çay kaşığı kadar toz tarçın ekleyip tüketebilirsiniz. Bu da tansiyonun düşmesinde etkilidir.
 • Tansiyonu düşürmek için her gün belli sürelerde düzenli egzersiz yapılması gerekir. Bu egzersizler hem vücudun genel sağlığında hem de tansiyon düşmesinde etkili olacaktır.
 • Tansiyonun dengelenmesi için alkol ve sigaradan uzak durmak da önemlidir. Hem yüksek hem düşük tansiyon durumunda mümkün olduğunca bu maddelerden uzak durmak gerekir.
 • Greyfurt suyu ve nar suyu tansiyon düşürmek için etkilidir. Bu meyve suları, taze olarak sıkılıp tüketilmeli.
 • Tansiyon yükselmesi durumunda bu besinlerden yararlanabilir, tansiyon dengenizi sağlayabilirsiniz. Bunun dışında mutlaka doktor kontrolü de gerekli olan diğer bir konudur.

Tansiyonu Ne Düşürür?

Tansiyonu Düşüren Bitkiler

Yükselen tansiyonu nasıl düşürebilirim, diye merak edenler için aşağıda maddeler halinde tansiyon düşüren besinleri sıraladık. Bu besinleri dikkatli ve düzeli olarak tükettiğinizde yüksek olan tansiyonunuzun dengelendiğini göreceksiniz.

 • Kereviz : Çin’de uzun yıllardır tansiyon düşürücü ilaç olarak kullanılır kereviz. Labaratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar da kereviz özütünün hayvanların tansiyonunu önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir.
 • Sarımsak : Tansiyon düşürmek için etkili bitkiler arasında ilk sırada yer alan sarımsak aynı zamanda kolesterolüde düşürür. Haftada yaklaşık 30 gram sarımsak tüketmek tansiyonunuzu düzenleyecek ve kolesterolünüzü düşürecektir. Her gün 1 diş sarımsak yemek yaklaşık olarak haftada 30 gram sarımsak tüketimine denk gelir.
 • Alıç : Alıç özütü damarları, genişleten doğal bir bitkidir. Bu özelliğinin yanında yüzyıllardır kalp ilacı olarak da kullanılır. Alıcı, 250 ml kaynar suya bir çay kaşığı kadar kuru baharat şeklinde ekleyin. Bu şekilde hazırlanan çayı istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.
 • Domates : Tansiyon düşürücü etkisi olan gamma amino butirik asit-GABA bakımından zengin olan domates, etkili şekilde tansiyon için kullanılabilir.
 • Havuç : Sekiz farklı tansiyon düşürücü bileşik içeren havuç, çiğ olarak, haşlanmış garnitür olarak ya da salataların içinde tüketilebilir.

Tansiyonu Düşüren Bitkiler

 • Semizotu : Magnezyum eksikliği yüksek tansiyon rahatsızlığına neden olur. Semizotu magnezyum açısından zengin bir bitki olmasından dolayı tansiyon düşürmekte de etkilidir. Semizotunun yanında baklagiller, işlenmemiş tahıllar da zengin magnezyum kaynaklarıdır.
 • Soğan : Soğanda tıpkı sarımsak gibi kalp sağlığı ve tansiyon için son derece faydalı bir bitkidir. Yemeklerde ya da yemek yanlarında tüketilebilir.
 • Brokoli : Altı farklı tansiyon düşürücü bileşik içerir, yüksek tansiyon için etkilidir.
  Yüksek tansiyon problemi yaşayanlar bu besinleri tüketerek sağlıklarına kavuşabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tansiyonu-ne-dusurur/