Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

Tarçın hemen her evde bulunması gereken mükemmel özelliklere sahip bir baharattır. Çubuk, kabuk veya toz şeklinde satın alabiliyorsunuz. Tarçının daha çok toz halinde satıldığını belirtmek isteriz. Bu yazımızda tarçın çayı nasıl yapılır ve tarçın çayı faydaları nelerdir üzerine konuşalım istiyoruz. Tarçın hoş bir kokuya sahip naharat türüdür. Çeşitli diyet listelerinde tarçın çayının zayıflatma etkisinden dolayı yazıldığı bilinmektedir. Özellikle kış aylarında dengesiz ve aşırı alınan fazla kilolarınızdan düzenli beslenerek, spor yaparak ve tarçın çayı içerek kurtulabilirsiniz. İlk olarak tarçın çayı tarifi ile başlayalım istiyoruz. Tarçın çayının kabuk tarçından yapılması daha etkili olacaktır. Ortalama 5 tane kabuk tarçın, 2 su bardağı su ihtiyacınız olan malzemelerdir.

Tarçın çayı için 5 tane tarçın kabuğu ve 2 su bardağı suya ihtiyacınız olduğunu belirtmiştik. Bir çaydanlık veya küçük bir tencereye bu malzemeleri koyun ve kaynatmaya başlayın. Ara ara karıştırarak karışımın daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Kaynama noktasına yani suyun fokurdamaya başlaması ile birlikte ocağın altını kısmanız gerekir. Kıstıktan sonra tarçın su karışımının yarım saat kadar kısık ateşte demlenmesini beklemelisiniz. Demlenen çayı herhangi bir kavanoza alarak dolaba koyabilirsiniz. Tadının biraz daha tatlı olmasını isterseniz içine karanfil ekleyebilirsiniz. Karanfil tatlandırıcı özelliği olan bir bitkidir. Bu karışımlı birlikte tarçın karanfil çayı olacaktır. Gün içinde her yemekten sonra olmak üzere 3 defa içebilirsiniz. Bu sayede açlık hissiniz azalacak ve metabolizmanız daha hızlı çalışarak yağlarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçının en büyük faydası yağ ve kalori yakmasıdır. Özellikle kilo sorunu olanlar için önerilen başlıca içecekler arasında tarçın çayının geldiğini belirtmek isteriz. Düzenli olarak yapılan spor, egzersiz ve sağlıklı beslenme diyetinize ilave olarak günde 3 defa tarçın çayı içebilirsiniz. Tarçın çayı ile çok daha hızlı zayıfladığınızı göreceksiniz. Ancak, bu noktada tarçın çayı zayıflatır mı diye merak edenler olacaktır. Şunu çok net belirtmek isteriz. Evet, tarçın çayının zayıflatma etkileri vardır. Pek çok diyet listesinde mevcuttur. Bu durum tarçın çayının tek başına sizi fazla kilolardan arındıracağı gerçeğini yansıtmayacaktır. Tarçın çayı veya benzer hiçbir ürün tek başına sizi zayıflatamaz. Bu ve buna benzer bilgilere kesinlikle inanmamalısınız. Bitkisel ürünler tamamen takviye amaçlıdır.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır? 1

Kilo veya başka bir sağlık problemi yaşayanlara destek olması amacıyla önerilir. Ayrıca, bu tür çaylar sürekli içildiğinde etkisini gösterecektir. Bir defa içtim ancak faydasını hiç görmedim diyenler kesinlikle işin farkında olmayanlardır. Her gün ve düzenli kullanım durumlarında bu tür bitkiler çok faydalı olacaktır. Herkesin ve özellikle kilo sorunu yaşayanların tarçın çayı faydaları konusunda yazılarımızı takip etmeyi sürdürebilirler. Tarçının içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde sindirim ve metabolizmanın daha etkili çalışmasına yardımcı olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle düzenli kullanımlarınız sonucu etkisini göreceğinizden emin olabilirsiniz. Tarçını toz olarak farklı şekillerde de tüketebilirsiniz. Halk arasında tarçının en fazla kullanıldığı alan tatlılardır. Özellikle sütlaç ve aşure gibi tatlılara ekstra lezzet katan bir baharattır. Bunun yanında yoğurt ve meyveler üzerine de tarçın ilave edilerek farklı bir lezzet oluşturabilirsiniz. Daha öncede belirttiğimiz gibi tarçının tadını biraz ekşi bulanlar içine bal, şeker veya karanfil ilavesi yapabilirler. Ancak, diyet yapanlar için bu durum önerilmemektedir. Keyif için içmek isteyenler bu şekilde tarçınlı çayı tatlandırabilirler. Zayıflamak için tarçınlı süt içebilirsiniz. Tarçın ve süt karışımı zayıflamanıza ekstra katkılar sunacak bir içecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tarcin-cayi-nasil-yapilir/