Tarçın Yağının Faydaları

Şifalı bitki yağlarından biride tarçın yağıdır. Tarçın bitkisinin kabuklarından elde edilmektedir. Hoş kokusu ve pek çok cilt problemine sağlamış olduğu şifa ile halk arasında da çok fazla kullanılmaktadır. Bu kapsamda tarçının faydası çok fazladır. Her türlü mikrop ve bakterilerle savaşan en güçlü doğal ürünlerden biridir. Mikrop ve bakterileri öldürmektedir. Tam bir doğal mucizedir. Tarçın ve tarçın yağının çok sayıda faydası olduğu bilinmektedir.

Bu yazımızda özellikle tarçın yağının nelere iyi geldiğini anlatıyor olacağız. İçerisinde bulunan zengin mineral ve vitaminler sayesinde antibakteriyel özellikleri olan bir bitkidir. En büyük faydası mikroplarla savaşması ve onları öldürmesidir. Kan şekerini dengeleme ve düşürme gibi önemli işlevsel görevi vardır. Düzenli ve ölçülü kullanım durumlarında çok faydalıdır. Tam bir ağrı kesicidir. Düzenli kullanımlarda romatizmal ağrılara çok iyi gelecektir. Zamanla hemen hepimizin yaşamış olduğu sindirim ve bağırsak problemlerini düzenlemek içinde tarçın çok etkili olan bir bitkidir. Özellikle bağırsak solucanlarını düzenlemek için tarçın önerilmektedir. Hazım sorunu yaşayanlar içinde tarçın çok iyi gelecektir. Bu tür hastalara tarçın tozu, tarçın çayı ve tarçın yağı kullanımı önerilmektedir. Romatizmal ağrılar dışında baş, ense, boyun ve sırt ağrıları içinde çok faydalı bir bitkidir. Mide ve ülser sorunlarında tarçın oldukça etkilidir.

Tarçının bilinen faydalarını sıralamaya devam ediyoruz. Ancak, devam etmeden önce şunu belirtmek isteriz. Tarçın gibi bitkilerden birden fayda beklemek doğru değildir. 1-2 defa kullanmak sonuç vermeyecektir. Bu tür bitkilerin düzenli kullanılması gerekmektedir. Fazla tüketim faydalı olmayacaktır. Bu tür bir durumda tarçının faydası ortaya çıkmayacak ve kişi için zararlı olacaktır. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra tarçının faydalarından bahsetmeye devam edebiliriz. Cinsel gücü zayıf olanlarında tarçın kullanmaları pek çok uzman tarafından tavsiye edilmektedir.

Tarçın Yağının Faydaları

Tarçının düzenli kullanımında cinsel gücü arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Sinirleri yatıştırma ve düzene sokmak içinde tarçın bire birdir. Özellikle depresif sorunları olan kişilerin düzenli tarçın kullanımı faydalı olacaktır. Tarçın kalp krizi riskini en aza indiren şifalı bir bitkidir. Kalbi güçlendirici özellikle bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz kış aylarında özellikle soğuk algınlığına bağlı olan grip hastalıkları ile savaşır durumdayız. Bu tür sağlık problemlerinde de tarçın çok etkili bir baharat türüdür. İştahsızlık sorunu yaşayanlar düzenli tarçın kullanarak bu sorunu aşabilirler. Midenin yavaş çalışması, tembel olması gibi durumlarda tarçın etkin bir bitkidir. Kış aylarında bir bitkinlik, ağırlık ve vücudumuzda bir yorgunluk hissi yaşanır. İşte bu noktada da tarçının faydası ortaya çıkacak ve vücudun direncini arttırmış olacaktır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanların mutlaka tüketmesi gereken bir bitkidir. Kadınların yaşamış oldukları beyaz akıntı problemlerinde de tarçın etkili olacaktır. Bazı kaşıntı sorunlarında da tarçın kullanılabilmektedir. Tarçın her açıdan zengin içeriğe sahip mucizevi bir bitkidir. Bu nedenle kanı sulandırma ve kan dolaşımını hızlandırma gibi bir etkisi bulunmaktadır. Kan dolaşımının hızlı ve aktif olması insan sağlığı için gereklidir. Bunu sağlamak içinde düzenli tarçın takviyesi alabilirsiniz. Cilt içinde etkisi olan bir baharattır. Özellikle tarçın yağını cildin bazı bölgelerine sürebilirsiniz. Ancak, tarçın yağını ham hali ile direkt cilde uygulamak önerilmemektedir. Bu durumda bazı cilt problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle diğer inceltici özelliği olan krem veya yağlar ile birlikte kullanımı daha sağlıklı olacaktır. Tarçın yağının dudakları dolgunlaştırdığını söyleyebiliriz. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Bazı hassas ciltlerde alerji yapabilmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce alerji testi yaptırılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tarcin-yaginin-faydalari/