Tarçın Zayıflatır Mı?

Herhangi bir ürünün, bitkinin, ilacın, diyetin veya egzersizin tek başına zayıflatma özelliği kesinlikle bulunmamaktadır. Tarçın zayıflatır mı diye merak ediyorsanız, cevabı tek başına tarçın zayıflatmaz olacaktır.

Ancak, aşırı kilo sorunu olanların ve bunun için bir diyet programı uygulamak isteyenlerin tarçından destek almaları yanlış olmaz. Bu anlamda tarçın diyeti adı altında uzmanların önerdikleri bazı programlar bulunmaktadır. Antioksidanlar açısından tarçın oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

Yediklerinizin düzenli olarak sindirilmesini ve yakılmasını engelleyen insülin hormonunun bozukluğunu tedavi etmede yardımcı olabilmektedir. Antioksidanlar insülin hormonunun düzenli çalışmasına katkı sağlayacaktır. Vücut her zaman bir denge içerisinde çalışmayabilir. Besin lifi az olan gıdaların sindirilmesi daha kolaydır. Kandaki glikoz oranı arttıkça insülin oranıda artması gerekmektedir.

İnsülin hormonun ağır gıdaların tüketilmesi durumunda yeteri kadar artmaması durumunda besinlerin yakılması ağırlaşmaktadır. Bu durumda da yağlanma ve aşırı kilo gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı kilo alma veya var olan kiloları verememenin temel nedeni insülin hormonunun yeteri kadar çalışmıyor olmasıdır. Bu durumda kilo sorunu baş göstermeye başlayacaktır. Bu noktada tarçınlı su ile zayıflama formulü devreye girebilmektedir. Tarçınlı su insülin hormonuna yardımcı olacaktır. Tarçınlı sü içildiğinde insüline destek olacak ve kan şekerinin dengelenmesi sağlanacaktır. Kan içinde var olan glikozların hücrelere daha hızlı ve aktif bir şekilde taşınmasına yardımcı olacak bazı bileşenler tarçın içinde mevcuttur. Bu nedenle bütün diyet programlarına tarçınla zayıflama desteği eklenebilmektedir.

Yapacağınız spor, egzersiz ve diyet programlarınıza daha fazla tarçın eklemesi yapabilirsiniz. Bu sayede enerji kaynağı ihtiyacını yağ depoları üzerinden elde edilmesini sağlayabilirsiniz. Vücudunuzda var olan glikozun hızlı ve daha aktif şekilde işlenmesine tarçın sayesinde sağlayabilirsiniz. Tarçının bir diğer özelliği kişiye tokluk hissi vermesidir. Bu anlamda özellikle yemeklerden sonra daha uzun süreli tokluk hissi alabilirsiniz. Buda yemek yemenizi geciktirecek ve kilo vermenize destek olmuş olacaktır. Tarçın dışında özellikle defne yaprağı, karanfil ve zerdeçal gibi bitkilerde benzer faydaları sağlamaktadır.

Tarçın Zayıflatmak İçin Nasıl Kullanılır?

Tarçını zayıflatmak için farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Tarçının çayını demleyebilir ve içebilirsiniz. Bunun yanında meyve, yoğurt ve tatlıların üzerine tarçın dökerek tüketimini sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda tarçın kalori bakımından düşük bir üründür. Çok aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketebilirsiniz. İlk olarak tarçın çayının tarifini vermek istiyoruz. Marketten almış olduğunuz toz tarçın ile çayı yapabiliyorsunuz. Bunun için bir su bardağına ihtiyacınız olacaktır. Bir su bardağı içine 1,5 çay kaşığı tarçın yeterlidir. Bu aşamadan sonra harici olarak kaynattığınız suyu bardağa boşaltabilir ve karıştırarak afiyetle içebilirsiniz. Tadı biraz ekşi veya acı olabilir.

Tarçın Zayıflatır Mı? 1

Tatlandırmak isteyenler tarçın içine limon sıkabilir veya 2 diş karanfil ekleyebilir. Aynı şekilde yoğurt, meyve ve tatlılar üzerine de hafif serpiştirerek diyetinizde kullanabilirsiniz. Dediğimiz gibi tek başına tarçın ile zayıflama gerçekçi değildir. Tarçın veya benzer diğer ürünlere her zaman yardımcı gözüyle bakılmalıdır. Kan şekerini dengelemek için faydalı olan tarçının tek başına etki göstermesini beklemek hayelcilik olacaktır. Bu süreçte beslenmenizi düzene sokmanız, spor yapmanız ve bol egzersiz tekrarlar içinde olmanız süreci hızlandıracaktır. Besin lifi yüksek olan gıdaların diyet süresince daha fazla alınması sağlık açısından önemlidir. Fazla kilolardan kurtulmak ve zayıflamak için ilave olarak yapabileceklerinizin arasında tahıl ekmek tüketmek, çay ve kahveye ilave şeker atmamak, sonradan şeker ilavesi yapılmış gıdalardan uzak durmak gibi detaylarda bulunmaktadır. Bu detaylarla birlikte kısa sürede kilo vereceğinizi düşünüyoruz

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tarcin-zayiflatir-mi/