Tarçının Faydaları Nelerdir

Tarçın baharatlar içerisinde en aromatik olanlarından birisidir ve nesillerdir özellikle Asya’da ciddi miktarlarda tüketilmektedir. Baharat kullanımının en yoğun olduğu yerler olan Türkiye coğrafyasının da aralarında olduğu Asya medeniyetlerinin gıda aroması olmasının yanında, şifa baharatı olarak da yoğun biçimde kullandığını tarçının faydaları nedeniyle şifalı bitkiler kategorisinde ön sıralarda kabul edildiği bilinmektedir.

Kabuk tarçının faydaları ile toz tarçının faydaları formu itibariyle kullanım alanlarında farklılık gösterse de genel olarak tarçının özündeki faydaları hemen hemen ortak sayılabilir. Tatlı bir baharat olması sebebiyle, yemekler yerine daha çok tatlılarda kullanılan tarçının bu noktada da ciddi etkileri vardır. Zira kan şekerinin düzenlenmesinde günümüzde dahi etkilidir. Öyle ki, modern tıbbın ürünleri olan şeker dengeleyici ilaçların dahi pek çoğundan daha etkili olduğu bilinmektedir.

İnsan vücudu, her an yüz binlerce bakteri ile muhatap durumdadır. Bu bakterilerin büyük kısmı bağışıklık sistemi tarafından absorbe edilebilirken, bazıları ne yazık ki sistem üzerinde etkiye neden olabilirler. Bu etkilerin giderilmesi için ise ciddi kimyasal tedbirler alınması gerekebilir.  Bu durumda kimyasalların yan etkileri de vücudu ayrıca etkiler ve zarar verebilir.  Oysa doğal ürünler kullanılarak, yan etkiler en aza, hatta sıfıra indirilerek tedavi elde etmek mümkündür. Kabuk tarçının faydaları ve tos tarçının faydaları bu noktada ortaya çıkmaktadır. Esasında toz tarçın kabuk tarçının ezilmesinden elde edildiğinden bir farkları yoktur. Ancak, kabuk tarçın yiyeceklere dahil edilemez ve krem kıvamında kullanılamaz. Bu nedenle bazı durumlarda toz tarçın kullanılması gereklidir.

Tarçın, yoğun bir antioksidandır. İçerdiği benzersiz antioksidanlar başka hiçbir baharat veya besinde olmadığı kadar güçlüdür. Dolaşım sistemi üzerindeki etkileri ise tamamen benzersizdir. Sadece tarçın tüketerek yüksek tansiyondan kurtulmak mümkündür. Ancak, tarçının en önemli etkisi kan şekeri üzerindedir. Direkt olarak kan şekerinin düşürülmesi özelliği bulunan tarçın, diyabet hastalarının baş ucu kaynağıdır. Özellikle yemeklerden sonra tüketilecek tarçının insülin direnci üzerinde etkisi bulunmaktadır. Ayrıca tatlılarda baharat olarak kullanıldığında tatlıda ki şekerin etkilerini azaltır. Bunun yanında antiseptik etkileri ile bakterilerle savaşır ve sedatif etkisi ile sakinleşme sağlar.  Uyumadan önce içilecek, karanfilli tarçınlı su veya süt derin bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Tarçının faydaları maddeler halinde verilecek olursa,

 • Dolaşım sistemini düzenler
 • Kan şekerini düşürür
 • Tansiyonu düşürür
 • Antioksidandır, pek çok kanser tipi üzerinde olumlu etkileri vardır
 • Ağız ve diş sağlığı üzerinde etkilidir
 • Üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde etkilidir
 • Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir
 • Mantar enfeksiyonları üzerinde etkilidir
 • Spastik kolon hastalığında olumlu etkileri vardır
 • Tarçının Faydaları Nelerdir 1

  Tarçının Zararları Var Mıdır?

  Tarçının bilinen kayda geçmiş bir zararı yoktur. Ancak, her besinde olduğu gibi aşırı kullanımı olumsuz sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle kan şekeri ve tansiyon ile ilgili bir ilaç kullanılıyorsa, tarçın kullanmadan önce hekime danışılması ve kullanım miktarına dikkat edilmesi gereklidir. Zira kullanılan ilaçlarla etkileri birleştiğinde ciddi olumsuzluklar çıkma riski oldukça yüksektir.

  Tarçın Nasıl Kullanılır

  Tarçın, kabuk ve toz tarçın olarak tüketilebilir. İhtiyaca göre farklı formlarda tüketilmesinin bir farklı yoktur. Toz tarçın kabuğun un kıvamına getirilmiş halidir. Ancak, tarçın ayrıca yağ biçiminde de kullanılabilir. Tarçın yağı, tarçın kadar güvenli kullanıma sahip değildir. Çok dikkatli kullanılması gereklidir. Gerek dahili gerekse harici tahrişlere sebep olabilmektedir. Kabuk tarçının faydaları ve toz tarçının faydaları her ne kadar tarçın yağı için de geçerli olsa da, burada kullanıma biraz daha dikkat etmek gerekir.

  Bal ve tarçın ile elde edilecek karışım gündelik olarak tüketilebilir, soğuk algınlığı için bu yöntem çok etkili bir çözümdür. Toz tarçın yiyeceklerin üzerinde serpilerek, kabul tarçın ise demlenerek tüketilebilmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tarcinin-faydalari-nelerdir/