Tarçının Faydaları

Kar gibi bir sakızlı muhallebinin, üzeri nar gibi kızarmış bir fırın sütlacın ve envai çeşit beyaz sütlü tatlının, elmalı kurabiyenin, soğuk algınlığı çaylarının ve daha pek çok şeyin mükemmel tamamlayıcısı olan tarçın; sadece damak zevkine hitap etmekle kalmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir vücut için de, içeriğindeki gizli maddelerle şifa dağıtıyor. Dengeli, sağlıklı ve hastalıklardan uzak yaşayabilmek için gerekli olan mineral ve elementlere sahip olan bu kahvemsi kızıl baharat, pek çok derde deva olduğu gibi, kilo kontrolü için de gerekli olan özel bir misyonla donatılmış. Şeker içermese de, dahil edildiği yiyecek ve içecekler, damakta şekerliymiş hissi oluşturuyor.

Zaten tatlı krizlerini yönetmenin en doğal ve kalorisiz yolu, yine tarçından geçiyor. Meyve salatalarının, meyveli yoğurtların üzerine eklenen 1 tatlı kaşığı tarçın sayesinde 1 kase tatlı yemiş kadar mutlu ve enerjik hissedebilirsiniz. Tam de yeri gelmişken size tarçınla yapılmış kalorisi çok düşük ama sanki koca bir kase sütlü tatlı yemişsiniz kadar mutluluk veren bir tarif verelim mi?

Mevsim yaz ise, minik minik doğranmış çilek, şeftali ve muzun üzerine, çırpılarak pürüzsüz hale getirilmiş istediğiniz miktar yoğurdu ekleyin ve kaşıkla şöyle bir karıştırarak güzel bir kasenin içine alın. Hatta dondurma kupuna da doldurabilirsiniz. Üzerine birkaç tatlı kaşığı iri dövülmüş fındık, yahut ceviz gezdirip, sonra bolca tarçın ekleyerek serinletici, kalsiyum ve vitamin dolu, faydalı ve kalorisi son derece makul bir tatlı elde etmiş olacaksınız. Bunu kışın da portakal ve muz ile yapabilirsiniz. Seçeneğiniz geniş. Tarçın ve meyvelerin içindeki doğal şeker olan früktoz sayesinde kendinizi tatlı yemiş kadar mutlu ama tatlı yedikten sonra gelen pişmanlıktan da bağımsız hissedeceksiniz.

tarcinli meyve salatasi

Peki tarçın faydaları açısından ele alındığında karnesi nasıldır, tarçının faydaları nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularının cevabını almak isterseniz, buyurun yazımızın devamına…

 • Genelde hep sütlü tatlılarla anılan tarçının sağlığa faydaları oldukça fazla. Söz gelimi, cilt üzerinde faydalı tesirleri olan tarçın, antimikrobiyel ve antibakteriyel özellikleri sayesinde ciltte bulunan bakterileri temizler ve bu sayede sivilce oluşumunun da önüne geçmiş olur.
 • Tarçın, bilhassa kemik sağlığı ve bütünlüğü için son derece gerekli minerallerden biri olan kalsiyum içerir. Bunun yanı sıra kalsiyumun vücut tarafından kolayca emilmesini sağlayan manganez de içeren tarçın, bu özelliğiyle kemik oluşumunu ve korunmasını destekler, bağ dokusunu iyileştirici etki yapar.
  Kemik ağrılarına da iyi gelen tarçını her gün 1 fincan ölçü ile tarçın çayı şeklinde tüketebilirsiniz. Ağrıyan bölgelerinize de tarçın yağı ile masaj yapabilirsiniz.
 • Tarçın güzelliğinize güzellik de katar. Zira cildi gençleştirmeye yardımcı olan birden fazla antioksidan içeren tarçın, resmen doğal bir yaşlanma karşıtı maddedir. Antioksidanlar bilindiği gibi yeni hücre oluşumunu desteklerler ve serbest radikallere karşı savaşarak cildin elastikiyetini ve gençliğini korumasına yardımcı olurlar. İşte tarçın bu antioksidan içeren özelliğiyle, uzun yıllar boyunca aynalarla barışık olmanızı sağlar. Bunun  üzerine şimdi bir fincan sıcak tarçın çayı içilmez mi?

 • Antienflamatuar yani iltihap önleyici özelliği olan tarçın kas ağrılarına iyi gelen bir özelliği de bünyesinde barındırır. Özellikle ileri yaşlardaki kas ağrılarına son derece iyi gelen tarçın, tarçın yağı şeklinde kullanıldığında ve bu yağla ağrılı bölgelere masaj yapıldığında ağrılarda hissedilir derecede azalma meydana getirecektir.
  Bir başka tarçınlı rahatlama yöntemi de şudur; kendinizi gergin hissettiğiniz günlerde küvete su doldurarak içine birkaç damla tarçın yağı ve bal damlatın ve kendinizi bu rahatlatıcı suyun içine bırakın. Aromatik kokusu ile ruhunuzu, antienflamatuar özelliği ile de kaslarınızı rahatlatacak olan tarçın, en doğal çözümünüz olacak.
 • Tarçının hafızayı kuvvetlendirici özelliği de var. Alzheimer hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalar, tarçının, beyin sağlığı için son derece olumlu etkiler gösterdiğini  ortaya çıkmıştır.
 • Kadınlarda adet döneminde yaşanan kramplar ve adet öncesi sendroma iyi gelen tarçın, bu dönemde sıkça tüketilmelidir.
 • Sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissediyor, kendinizi frenlemekte zorlanıyor ve hatta çoğu kez frenleyemiyor ve nefsinize yenik düşüyorsanız, kilo alma riski konusunda tehlike çanları çalıyor demektir. İşte bu noktada tarçın imdadınıza yetişebilir. Tarçın hem ani tatlı krizlerini önler, hem de kan şekeri seviyenizi kontrol altına alarak dengeleme yapar ve bu sayede canınız uzun süre tatlı çekmez. Çekse bile makul miktarda tatlı ile idare edebilirsiniz.
 • Kan şekerini dengeleyen tarçın sayesinde, kendinizi sıklıkla yorgun hissetmekten, baş ağrılarınızdan ve sürekli açlık duygusundan da kurtulursunuz.
 • Tarçın kan dolaşımını hızlandırır
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Ağız hijyeni sağlar, diş çürüklerin önler.
 • Stres kaynaklı baş ağrısı ve migrene iyi gelir.
 • Nezle ve soğuk algınlığı için doğal çözümler listesinde yine tarçın çıkar karşımıza. Yarım çay kaşığı tarçın ile 1 çay kaşığı balı karıştırıp günde 2-3 tükettiğinizde soğuk algınlığı ve öksürükle baş edebildiğinizi görebilirsiniz.
  Sinüzit denilen sinsi düşman da yine tarçın sayesinde alt edilebilecek bir problemdir. 1 bardak ılık su içine, yarım çay kaşığı tarçın koyarak karıştırın ve karışımı ağrıyan bölgelerinize sürüp 20 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bu size iyi gelecektir.
 • Tarçın reflü tedavisinde destek sağlayıcı niteliktedir.
 • Karın bölgesinde şişkinlik ve hazımsızlığa neden olan bakteriler ve Candida isimli mantarla da savaşan tarçın, bu rahatsızlık verici şişkinliği ortadan kaldırır. Kendinizi hafif ve enerjik hissetmek için her gün 1 bardak tarçın çayı içebilirsiniz.
 • Ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonlarını da önleyen tarçının yağını, mantarlar tamamen temizlenene kadar her gece yatarken sürün. Bu doğal madde aynı zamanda ayaklarınızda oluşması muhtemel kötü kokuları da önleyecektir.
 • Kanın pıhtılaşmasını engelleyen tarçın, kana akışkan bir özellik vererek kalp krizi riskine karşı koruma sağlar.
 • Tarçın aynı zamanda doğal bir dezenfektandır. Tarçın, antibakteriyel özelliği ile evdeki böcekleri yok etmek için de kullanılabilir. Evdeki böceklerden kurtulmak için suyla karıştırdığınız tarçını o bölgelere sıkabilirsiniz.

tarcinin faydalari

Antioksidan açısından son derece zengin olan tarçının tek başına zayıflatma gibi doğrudan bir etkisi olmasa da , kandaki şeker seviyesini düzenleyen insülin hormonunu dengeleyerek, diyet sürecine yardımcı olur. Yani tarçının kilo vermeye etkisi, insülin hormonuna yardımcı olarak kan şekerini dengelemesi ile oluşur. Kandaki glikozun hücrelere taşınmasına yardımcı olan birtakım bileşenleri içeren tarçın, vücutta fazladan insülin salınımı yapılmasının önüne geçmiş olur.

Ayrıca tatlı yeme isteğini kesen ve tatlı krizlerinin önüne geçen tarçın, fazladan şeker alınmasının da önleyerek kilo kaybına destek sağlamış olur.

Yapılan araştırmalar göstermiş ki, günde 3 ila 6 gram tarçın tüketen Tip 2 diyabet hastalarında, serum glikoz ve LDL kolesterol seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiş.

Tarçın kullanımı ile, glikozun vücut tarafından daha iyi işlenmesi sağlanabilir, yemeklerin ardından hissedilen tokluk hissinin süresi uzatılabilir ve vücudun, enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanması ve böylelikle yağ yakılması sağlanabilir.

Tarçının yanında defne yaprağı, zerdeçal ve karanfil de kullanılarak, tarçının etkisi ikiye katlanabilir.

Tarçın-Çayı-Nasıl-Yapılır,1

 • En faydalı ilaç bile, dozu aşıldığında zehir etkisi yaratır derler ya, hakikaten doğru. Bunu tarçın için de söyleyebiliriz. Tarçın, uzun süreli ve yüksek dozlarda tüketildiğinde kabızlığa sebep olabilir Bu sebeple eğer kabuk tarçın tüketecekseniz günde 1 fincandan fazla tüketmemelisiniz.
 • Tarçının kan şekerini düşürücü etkisi olduğundan, özellikle yüksek tansiyon ilacı kullanan kişiler tarçın tüketiminde dikkatli olmalılar. İlacın etkisiyle düşen kan şekeri bir de tarçın sebebiyle düştüğünde halsizlik ve hatta baygınlıklara sebep olabilir. Dikkatli tüketilmeli.
 • Tarçının gebelik döneminde anne ve bebek sağlığına olumsuz bir etkisinin olup olmadığı kesinleşmemiştir; ancak yine de hamile kadınların tarçın tüketiminde dikkatli olmaları ve hatta hekimlerine danışmaları daha yerinde olur.
 • Çin tarçını olarak bilinen tarçının, kimi bünyelerde karaciğeri zorlayıcı etkisinin olduğu belirtilmektedir. Akciğer problemleri olan kişilerin tarçın tüketimini, hekime danışarak yapmaları gerekir.
 • Tarçının kan şekerinin düşürücü etki sağladığından biraz evvel söz etmiştik. Bu sebeple ameliyat öncesi ve sonrasında kan şekeri dengesini bozacağından, cerrahi operasyon geçirecek kişilerin operasyondan en az 15 gün önce tarçın tüketimini kesmesi iyi olur.
 • Tarçın yağı cilde doğrudan uygulandığında tahriş yapabileceğinden, başka yağlarla inceltilerek kullanılması, muhtemel bir tahrişim önüne geçer.

Tarcinin Zararlari Ve Yan Etkileri

Tarçın; kabuk, toz ve yağ olarak genellikle 3 şekilde kullanılır. Tarçın kapsülleri ise gıda takviyesi olarak kullanılabilir. Eğer yemeklerde kullanılacaksa şeker veya tuz yerine de kullanılabilir. Soğuk algınlığı, gençlik çayı ve hazımsızlık şikayeti için sıkça kullanılan tarçın çayı ise, bir değer seçenektir.

Tarçın çayı hazırlamak için yarım kabuk tarçın veya yarım çay kaşığı toz tarçını, 1 su bardağı kaynar suya atın ve içine 1 çay kaşığı da doğal bal ilave ederek 20 dakika boyunca demleyin. Sabah aç karna ve akşam yatmadan evvel 1 fincan içilecek tarçın çayı hem mutluluk hem de şifa verecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tarcinin-faydalari/