Tarçınlı Sütün Faydaları

Tarçınlı süt, her iki unsuru ile de oldukça faydalı bir ikilidir. Hele ki ballı tarçınlı süt gibi bir üçleme içildiğinde mucizevi etkileri ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir. Tarçının faydaları ve sütün faydaları bir araya geldiğinde elbette çok daha etkili bir formül elde edilir. Konu hakkında yüzeysel bilgi sahibi olanların hep sorduğu sorular, tarçınlı süt zayıflatır mı, tarçınlı süt neye iyi gelir şeklinde olur. Şimdi bu konuyu ele alıp size bazı bilgiler vereceğiz.

Öncelikle tarçının faydalarından bahsedelim.

Tarçının Faydaları

Tarçın,

 • Dolaşım sistemini düzenler
 • Kan akışını hızlandırır
 • Kan şekerini düşürür
 • Tansiyonu düşürür
 • Antioksidan etkisi ile hücre yenilemesi ve yağ yakımını hızlandırır
 • Antiseptik etkisiyle vücudu bakteri ve virüslerden arındırır
 • Kalsiyum sentezini hızlandırır, ki bu özellik sütle birlikte alındığında çok ciddi bir etkiye dönüşecektir.
 • Tarçın doğada bulunan en güçlü antiseptiklerden birisi olmasının yanında çok güçlü bir antioksidandır. Bu sayede yağ yakma sürecinde çok ciddi etkileri vardır. Hücrelerin hızla yenilenmesini teşvik eder, kalsiyum yapımı sürecini de hızlandırarak, yağların süreç içerisinde tüketilmesine katkıda bulunur. Ağızdan alınması durumunda, vücuttaki tüm hücrelerin temizlenmesini ve bakterilerden arınmasını sağlar. Buna ağız içindeki yaralardan, basur bakterisine kadar uzanan geniş bir alan dahildir.

  Sütün Faydaları

  Sütün faydaları herkesçe bilindiği üzere besleyici unsurlarından ibarettir. Ciddi miktarda kalsiyum içermesinden dolayı kemiklerin oluşumunda en etkili rolü oynar. Aynı zamanda içerisinde bulunan süt yağı asitleri vücudun ihtiyaç duyduğu temek yağlardandır. Ve ciddi miktarda protein içermektedir. Özellikle gelişim döneminde süt içilmesi vücudun güçlü biçimde büyümesine katkıda bulunur. Ayrıca sütün protein ve kalsiyum sentezi sırasında kilo vermeye de bir miktar etkisi olduğu bilinmektedir. Elbette süt yağlı bir gıdadır ve aşırı tüketimi kilo vermek bir yana ciddi biçimde kilo almanıza yol açabilir. Bununla birlikte laktik asit alerjisi olanların inek sütü tüketmesi sakıncalıdır. Buna dikkat edilmelidir.

  Tarçınlı Süt Neye İyi Gelir

  Bahsettiğimi gibi tarçının faydaları ve sütün faydaları ayrı ayrı sayıldıklarında oldukça önemli etkilerdir. Pekiyi tarçınlı sütün veya daha kapsamlı bir içerik hazırlayıp ballı tarçınlı sütün faydaları nelerdir?

  Tarçınlı Sütün Faydaları

  Balın faydaları hepimiz tarafından malumdur. Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonları dönemlerinde ballı tarçınlı süt tüketimi hastalığın seyrine iyi gelecek niteliktedir. Ancak çok daha önemli bir etkisi tarçının kalsiyum sentezi ile kemik oluşumunu hızlandırma sürecinde sütün içerisindeki kalsiyumu kullanış biçimidir. Kemikleri oluşurken, süt etkin biçimde tarçınla tepkir ve ortaya çok güçlü bir kemik sonucu çıkarken, vücut bu sentez sürecinde ciddi miktarda yağ kullanır ve yağların temini büyük ölçüde vücut kaynaklarından sağlanır.

  Her iki unsurun da yeterince zayıflatıcı etkileri olmasını hesaba katacak olursak, tarçınlı süt zayıflatır mı dediğimizde sonuç muhakkak evet olacaktır. Doğru miktarlarda tüketildiğinde ciddi miktarlarda zayıflama sonucu ortaya çıkarırlar. Altını net biçimde çizmek gereken husus bu karışımın günde 1 bardaktan fazla tüketilmemesi gerektiğidir. Zira kalori değerleri oldukça fazladır ve diyete zarar verebilecektir.

  Tarçınlı Süt Tarifi

  Tarçınlı süt yapmak için mümkünse yarım yağlı süt tercih ediniz. Toz tarçın kullanmalısınız. Pastörize süt kullanıyorsak kaynatmaya gerek yoktur, ancak ısıtmanızda fayda vardır. Tarçının içinde kolay çözünmesi için sıcak süt olmasında fayda vardır.

  Bir bardak sütün içerisinde 1 çay kaşığı toz tarçın eklemeniz yeterli olacaktır. İyice karıştırdıktan sonra mümkünse şeker eklemeden tüketiniz. Fakat tarçın miktarının 1 çay kaşığını geçmemesine dikkat ediniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tarcinli-sutun-faydalari/