Taş Boyama Sanatı İle Baykuş Ve Penguen Nasıl Yapılır, Taş Boyama Sanatı Örnekleri

Taş boyama sanatı ile baykuş ve penguen nasıl yapılır, insanoğlunun doğadaki malzemeleri kullanarak, yine doğadaki malzemeleri bir sanat eserine dönüştürme çabası ve kabiliyeti ortaya sayısız ve eşsiz güzellikte eser çıkarıyor. Bunlardan birisi de taş boyama sanatıdır.  Taş boyama sanatı ile vücuda getirilen eserler öylesine göz alıcı ve alımlıdır ki, boyaların parlak renkleriyle şekil bulan birbirinden değişik motifler; çiçekler, baykuşlar, tavuskuşları, penguenler, nazar boncukları, balıklar, ağaçlar ve akla gelebilecek her türlü desen, taşların o beyaz, gri ve kremsi pürüzsüz yapısında kendini gurur ve sevinçle ifade eder.

Taş Boyama Sanatı İle Baykuş Ve Penguen Nasıl Yapılır, Taş Boyama Sanatı Örnekleri 1

Taş boyama magnet yapıp evinizin dolaplarını, duvarlarını ve eşya yüzeylerini süsleyebilirsiniz, boyanmış taşlardan yapay ağaçlar meydana getirebilir, sepetlerin içini bu rengarenk boyanmış taşlarla doldurup masalarınızı, sehpalarınızı, konsol ve raflarınızı süsleyebilirsiniz. Gelin şimdi taş boyama hangi boya ile yapılır, desen nasıl çizilir, taş boyama kalemi nasıl kullanılır sorularının yanıtlarına bakalım ve bu renkli serüvenin içinde bir yolculuğa çıkalım.

Taş Boyama Malzemeleri

Taş boyamaya karar verdiyseniz ilk iş olarak deniz kenarından irili ufaklı taşlar toplayın. Taşların pürüzsüz yüzeyli olanlarını tercih edin. Deniz kenarlarından rahatlıkla temin edebileceğiniz bu taşların mat ve beyaz renkte olanlarını seçmeye özen gösterin.

Taş boyama yaparken, taş boyası yahut akrilik boyası kullanabilirsiniz. Akrilik boyalar su bazlı özelliktedir, yağlı boyalar gibi geç kuruma özellikleri yoktur, son derece hızlı kururlar. Akrilik boyalarda simli ve metalik renkler de bulabilirsiniz.

Boyama işlemini yapmak için değişik kalınlıklarda yassı ve yuvarlak uçlu fırçalar, netleştirme, belirginleştirme, keskinleştirme ve kontür verme işlemlerini gerçekleştirmek için asetatlı kalemler; taşın üzerine yapılan çizimleri sabitlemek, daha canlı, parlak ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için parlatıcı oje yahut su bazlı vernik kullanabilirsiniz. Boyama işleminde divit yahut diş fırçasından da faydalanabilirsiniz.

Taş Boyama Sanatı İle Baykuş Ve Penguen Nasıl Yapılır, Taş Boyama Sanatı Örnekleri 2

Gelelim taş boyama işleminin nasıl yapıldığına… Deniz kıyısından topladığınız taşları, üzerine yapacağınız boya işleminin iyi netice vermesi için temizlemelisiniz. Genişçe bir kabın içine biraz deterjan ve su ekleyin ve içine taşları da alarak 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra taşları musluğun altında diş fırçası ile fırçalayın ve iyice temizleyin. Taşları bir havlunun üzerine alarak sularının süzülmesini ve kurumalarını bekleyin.

Taşlarınızı artık boyayabilirsiniz. Ama önce taşlarınıza astar atmanız gerekecek. Astar boya için de ya beyaz ya da istediğiniz bir renk kullanabilirsiniz. Kalın bir fırça seçerek taşın önce bir yüzünü boyayın, kuruyunca diğer yüzeyini de boyayın. Astarı iki kat olarak uygularsanız desenleriniz daha net olur.

Astar boya işlemi bittikten sonra taşın üzerine boyayacağınız motifi kurşunkalem yardımıyla çizin. Bu işlemi fazla bastırmadan yapın. Taşların üzerine mandala motifleri, kuş, böcek, çiçek, kelebek, arı, baykuş, papağan, insan, melek, ağaç, deniz, meyve, manzara ve aslında dilediğiniz herhangi bir motifi çizebilirsiniz.

Taş Boyama Sanatı İle Baykuş Ve Penguen Nasıl Yapılır, Taş Boyama Sanatı Örnekleri 3

Daha sonra da fırça ve boyalar vasıtasıyla çizdiğimiz motifi boyayın. Motifinizi tamamladıktan sonra vernik yahut şeffaf ojeyle üzerinden geçin ve kurumasını bekleyin. Taşınız hazır.

Taş Boyama Baykuş

Baykuş motifi pek çok yerde sıkça kullanılan bir motiftir. Temizlediğiniz taşın üzerine bir kurşunkalem aracılığıyla baykuş motifi taslağı çizin. Daha sonra asetatlı kalem aracılığıyla taslağın üzerinden geçin. Asetatlı kalemler çabuk kuruma özelliği barındırırlar ve hızlı kururlar. Şimdi de istediğiniz renkte akrilik boya kullanarak baykuşunuzu boyayın. Son rötuşları da yapın ve taşınızı istediğiniz yerde kullanın.

Taş Boyama Penguen

Taş boyama penguen de sık kullanılan ve sevilen bir motiftir. Üstelik penguen çizimi de oldukça kolaydır. İstediğiniz büyüklükte bir taşın üzerine -yine önce astarlama işlemini yaptıktan sonra- önce kurşun, daha sonra da asetatlı kalem aracılığıyla penguen resmi çizin ve akrilik boyalarla boyayın. Boya kuruduktan sonra üzerine vernik yahut şeffaf ojeyle parlaklık verebilirsiniz.

Taş Boyama Sanatı İle Baykuş Ve Penguen Nasıl Yapılır, Taş Boyama Sanatı Örnekleri 4

Taş Boyama Balık

Balık motifini seviyorsanız boyaması da hayli zevk verecektir. Aynı tekniği kullanarak, temizleyip astarladığınız ve istediğiniz büyüklükte bir taşın üzerine önce kurşunkalemle bir balık motifi çizin, ardından da akrilik boyayla balığınızı boyayın. Ne kadar çok ince motif çizerseniz balığınız o kadar göz alıcı ve güzel durur. Canlı maviler, lacivertler, sarılar, mercan kırmızıları, turkuazlar, eflatunlar, yeşiller ve niceleri. Ara ve ana tonlardaki tüm renkleri kullanabilirsiniz.

Bizim kültürümüzde nazarı, kötü bakışı ve kötü enerjileri önlediği düşünülen nazar boncuğu, taşların üzerinde de oldukça güzel durur. Mavi, lacivert ve sarı tonlarının daha ağırlıklı kullanıldığı bir motif olan nazar boncuğu motifi de irili ufaklı pek çok taşın üzerine nakşedilebilir.

Taş boyama sanatını evinize taşımak, ruhunuzu rehabilite etmek, boyaların ve renklerin şifa veren gücüne sığınmak ve rengarenk bir hobi kazanmak işitiyorsanız işte size harika bir deneyim. Taşları boyamak dinlendirici ve oyalayıcı bir deneyim olabilir. Taş boyama örnekleri o kadar çoktur ki size göre bir ya da birkaç motif mutlaka vardır. Zaten yaptıkça daha da fazla yapmak istersiniz. Minik sepetlerin içinde, raflarda, saksılarda irili ufaklı onlarca boyalı taş düşünün.

Taş Boyama Sanatı İle Baykuş Ve Penguen Nasıl Yapılır, Taş Boyama Sanatı Örnekleri 5

Canlı renklerde ve enerji veren özellikte… Hayal gücünü sınırı yoktur. Çizgi film karakterleri, çiçekler, böcekler ve doğada var olan her şey, taşların pürüzsüz yüzeyinde yeniden zuhur edebilir. Kalemleri, fırçaları, taşları hazırlayın ve siz de bu serüvenin bir parçası olur. Hem maliyeti son derece düşük, hem de zihni dinlendiren harika bir deneyim. İsterseniz normal taş boyama yapın, isterseniz kokulu taş boyama işine girişin. Kokulu taş boyama işlemi için kokulu taş tozlarından edinmeniz gerekecek.

Koku için 3-4 damla yeterli olmaktadır. Kokulu taş için esansı hazırlayıp, özel kalıpların içine dökün, donduktan sonra kalıptan çıkartın ve son dokunuşları da yaptıktan sonra kokulu taşlarınızı kullanın. Sehpaların, rafların, konsolların, baş uçlarının, masaların, saksıların en güzel süsleri olarak kullanılan boyalı taşlar, ister kokulu olsun ister kokusuz, evinize, ofisinize, yaşam alanlarınıza bambaşka bir enerji ve ruh verecektir.

Kokulu taş buyama işlemi için detay istiyorsanız işte size tarifi…

 • 1 adet karıştırma kabı
 • Spatula
 • Kokulu taş tozu
 • Boya
 • Esans
 • Silikon kalıplar
 • Ve tartı.
 • Taş Boyama Sanatı İle Baykuş Ve Penguen Nasıl Yapılır, Taş Boyama Sanatı Örnekleri 6

  Kullanacağınız tozun ölçüsünü, kabınız belirler. Donma süresi de buna bağlıdır. 1OO gram için 35 gram su kullanmalısınız. Oranı artırmak isterseniz bu ölçüyü kullanabilirsiniz. Karışıma 3-4 damla da esans karıştırın. Ama çok kokulu isterseniz miktarı artırabilirsiniz. Hızlı dondurucu için toz tercih ettiyseniz çay kaşığının ucuyla bile kullanacağınız bir oran yeterli gelecektir. Bu ölçüleri kullanın ve tortu kalmayacak şekilde karıştırın. Daha sonra da kullanacağınız kalıbın içine dökün. 15 dakika içinde donacak ve istediğiniz kıvama gelecektir. Donduktan sonra da kalıptan dikkatli biçimde çıkarabilirsiniz.

  Tüm bu işlemler zamanınızı alır almasına ama taş boyama işlemine geçtiğinizde akrilik boyaların o göz alıcı parlak renkleri, beliren motiflerin masalsı güzelliği ve kendi elinizden çıkan el emeğini izlemek size bambaşka bir huzur verebilir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tas-boyama-sanati-ile-baykus-ve-penguen-nasil-yapilir-tas-boyama-sanati-ornekleri/