Tavada Künefe Nasıl Yapılır?

Sıcacık şerbeti, uzunca sünen peyniri ve enfes lezzeti ile dünya da peynirle yapılan ilk tatlı; künefe. Bu eşsiz lezzeti evlerimizde de yapıp tadabiliriz. Peki, künefeyi en iyi şekilde yapmak için neye ihtiyacımız var? Bunun için dikkat etmemiz gereken çok önemli iki nokta var; keçi ya da inek sütünden elde edilen tuzsuz peynir ve bakır tepsi.

Hatay’ın meşhur tatlısı künefe kendine özgü bakır tepsisinde pişirilir. Fakat hadi gelin bugün sizlerle farklı bir yöntem deneyelim ve künefeyi tavada pişirelim.

Malzemeler (4-6 kişilik)

– 400 gr künefe peyniri

– 500 gr tel kadayıf

– 1 paket margarin

Şerbeti için;

– 2 su bardağı su

– 2 su bardağı şeker

Hazırlanışı

Öncelikle şerbetimiz için su ve şekerimizi bir tencereye alıp kaynamaya bırakıyoruz. İşlemlere başlamadan önce tel kadayıfı bir bıçak yardımıyla doğruyoruz ve peynirimizi sıkıp avuç ayalarımızla parçalayarak un ufak ediyoruz. Daha sonra tavamızın içerisini margarin ile güzelce yağlıyoruz. Geriye kalan margarinimizi ufak bir tavada eritiyoruz. Eritilen margarini tel kadayıfa döküp harmanlıyoruz.

Sonra tel kadayıfımızın yarısını yağlamış olduğumuz tavaya serpiştirerek avuç içimizle bastırıyoruz. Boşluk kalmamasına dikkat etmemiz gerekir. Daha sonra üzerine künefe peynirini eşit bir Şekilde dağıtıyoruz ve avuç içi ile bastırıyoruz. Diğer yarım kalan tel kadayıfımızı peynirin üzerine eşit bir Şekilde dağıtıp boşluk kalmamasına dikkat ediyoruz. Avuç içimizle güzel bir şekilde bastırıyoruz. Bu arada şerbetinizi de kontrol etmeyi unutmayın. Şerbetinizin koyu değil de duru olması gerekmektedir. Şayet şerbetiniz olmuşsa soğumaya bırakınız. Künefemizi yaptığımızda ılık bir şekilde künefemizin üzerine dökeceğiz.

Tavada Künefe Nasıl Yapılır? 1

Tavaya basmış olduğunuz künefeyi ocağa alıp pişirmeye başlayın. Pişirme esnasında ocağın küçük gözde olmasına ve çok harlı olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde künefe yanabilir. Belli aralıklarla bir bıçak yardımıyla künefenin pişip pişmediğini kontrol edin. Piştikten sonra künefeyi ters düz edin ve diğer tarafının da aynı şekilde pişmesini sağlayın. Bu işlemden sonra tavayı ocaktan alın ve ılık Şerbetinizi sıcak künefenizin üzerine dökün. Sıcak servis edin. Afiyet olsun.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tavada-kunefe-nasil-yapilir/