Tavuk Fileto Nedir, Tavuk Fileto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir, Tavuk Filetonun Kalorisi Ve Besin Değeri Nedir?

Tavuk fileto nedir, tavuk yemekleri düşük kalorisi, tok tutucu özelliği, lezzetli oluşu ve kolay hazırlanışı ile sevilen ve tercih edilen yemeklerdir. Yüksek protein içeren tavuk eti ile yapılan yemekler hem damağa hem de göze hitap eder. Kolesterol seviyesi de kırmızı et kadar yüksek olmayan tavuk etinden yapılan lezzetli yemeklerden birisi de tavuk filetodur.

Tavuk Fileto Nedir, Tavuk Fileto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir, Tavuk Filetonun Kalorisi Ve Besin Değeri Nedir? 1

Tavuk fileto ızgara olarak tüketildiğinde kalorisi de oldukça düşük bir yemektir ve hem diyet yapanlar, hem de sağlık amaçlı perhiz yapanlar için son derece uygun bir yemek olan tavuk fileto kalori olarak da oldukça mütevazı bir yemektir. Tavuk fileto ızgara olarak daha fazla tercih edilir ama yağda kızartarak yahut içine iç malzeme koyup bohça şeklinde de hazırlayabilirsiniz.

Tavuk filetonun yanına havuç, kabak, brokoli gibi sebzeleri soteleyerek garnitür yapabilir; yahut patates kızartması veya püre ile de servis edebilirsiniz. Fileto tok tutan özelliğiyle doyurucu ve sağlıklı bir et yemeği alternatifidir.

Tavuk fileto nasıl yapılır gelin birlikte tecrübe edelim.

Tavuk Fileto Malzemeleri Nedir?

Tavuk fileto için ana malzeme fileto şeklinde kesilmiş tavuktur. Bunun dışında yoğurt, baharatlar, sıvı yağ gerekir. Filetonuzu iç malzemeyle yapacaksanız mantar, sivri biber, kuru soğan, domates gibi malzemelerle iç harç hazırlayabilirsiniz.

Tavuk Fileto Nedir, Tavuk Fileto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir, Tavuk Filetonun Kalorisi Ve Besin Değeri Nedir? 2

Tavuk Fileto Nasıl Yapılır?

Tavuk fileto yapmak için gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra tavuk fileto yapımına geçebilirsiniz. Önce malzemelere bakalım.

Malzemeler:

  • 8-10 adet tavuk fileto
  • Yarım çay bardağından biraz daha fazla zeytinyağı yahut başka bir sıvı yağ
  • 3 çorba kaşığı yoğurt
  • 1’er tatlı kaşığı kırmızı toz biber ve kekik
  • Tuz, karabiber

Tavuk Fileto Yapılışı:

Tavuklar hariç tüm malzemeleri bir kapta karıştırın ve filetoları da kabın içine alın. Filetoları bu soyun içinde 2 saat dinlendirin. Önceden kızdırılmış teflon tavada arkalı önlü pişirin ve yanında istediğiniz garnitürle servis edin.

Tavuk Fileto Kalorisi Nedir?

Tavuğu en makul ve düşük kalorili şekilde tavuk fileto ızgara olarak tüketebilirsiniz. 200 gram ölçüsünde bir parça tavuk fileto ızgara 302 kaloridir.

Tavuk Fileto Nedir, Tavuk Fileto Nasıl Yapılır, Malzemeleri Nelerdir, Tavuk Filetonun Kalorisi Ve Besin Değeri Nedir? 3

Tavuk fileto kalorisi, tavuk filetoyu galeta ununa bulayıp derin yağda kızarttığınızda yükselecektir. Tavuk fileto sosu da yemeğin kalorisini etkileyen bir faktördür. Sosunda kullanacağınız yağ miktarı, yemeğin kalorisine etki eder.

Tavuk Fileto Besin Değeri Nedir?

Tavuk fileto yüksek oranda protein içerir. Bunun yanı sıra kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, A vitamini, C vitamini içeren tavuk fileto son derece sağlıklı, besleyici ve doyurucu bir yemektir.

Tavuk fileto fiyat olarak da oldukça makul ve hesaplı bir yiyecektir.  Bir adet tavuk göğsü satın alarak ondan 3-4 dilim fileto hazırlayabilirsiniz. Bir parça tavuk göğüs eti de yaklaşık olarak 8 ila 10 TL civarındadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tavuk-fileto-nedir-tavuk-fileto-nasil-yapilir-malzemeleri-nelerdir-tavuk-filetonun-kalorisi-ve-besin-degeri-nedir/