Tavuk Göğsü Kaç Kalori

Tavuk göğsü kaç kalori, tavuk göğsü tavuğun beyaz ve yağız bölümüdür ve yüksek oranda protein içerir. Tavuk yalnızca protein değil, aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da zengin bir kaynaktır. Tavuk dünya genelinde de en çok tüketilen et çeşididir.

Tavuk Göğsü Kaç Kalori

Proteinini vücut için ne denli zengin bir protein kaynağı olduğu aşikardır. Protein hem kas bütünlüğünü hem de kemik yoğunluğunu korumak, osteoporozu önlemek ve vücuda mükemmel bir besin kaynağı olmak için son derece ideal bir besindir.

Tavuk göğsü ile yapılacak yemek alternatifleri oldukça fazladır. Çeşitli sebzelerle, kremayla, baharat ve otlarla harmanlanan tavuk göğsü;  fırında da, tavada da, tencerede sos içinde pişirildiğinde de son derece iyi sonuçlar vermektedir. Kilo yahut sağlık sorunu olanların hiçbir şey eklemeden tavada yahut ızgarada yağsız olarak da pişirerek tüketebileceği tavuk göğsü, uzun süre tok tutan özelliği ile kilo kontrolünde de son derece iyi sonuçlar alınabilmesini sağlar.

Gelelim tavuk göğsünün kalori kısmına…

Derisiz tavuk göğsü potasyum, protein, demir, fosfor, çinko açısından oldukça zengindir. Derisiz tavuk göğsündeki yağ oranı da düşük olduğundan kilosuna ve sağlığına dikkat edenler tarafından ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. 1 porsiyon derisiz tavuk göğsü yaklaşık 120 kaloridir.

Tavuğunuzu haşlama seviyorsanız suda haşlayarak da tüketebilirsiniz. Suda haşlanmış 1 porsiyon tavuk göğsü yaklaşık 110 kaloridir.

Tavuk Göğsü Kaç Kalori 2

Tavuğunuzu ızgarada pişirecekseniz çok hafifçe yağlayabilirsiniz. Bu durumda 1 porsiyon tavuk göğsünün kalorisi 150 civarı olacaktır.

Derili tavuk göğsü ise yağ içeriğinden dolayı biraz daha fazla kalori içerir. 100 gram derili tavuk göğsünde 170 kalori bulunur.

Kızartılmış tavuk göğsü ise yağ içeriği yüksek olduğundan sık tercih edilmemelidir. 1 porsiyon kızartılmış tavuk göğsü 180 kalori civarındadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tavuk-gogsu-kac-kalori/