Testere Dişli Aslan Pençesi

Testere dişli aslan pençesi faydaları oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin fayda sağlaması için raf ömrünün en az 1 seneden az olması gerekir. Çok sıcak olmayan ılık ve nemli toprakta gölgede yetişir. Işığı sever fakat direkt güneşe bırakılırsa zarar görür. Eskiden beri kadınların birçok problemine şifa olmuştur.

Yaprakları da su tomurcuklarının oluşması yağmur yağacak anlamına gelir. Bu su tomurcukları cildin tazelenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Özellikle de yazın yüzde oluşan çillere de oldukça faydalıdır. Eskilerden beri bilinen ve denenmiş kanıtlanmış testere dişli aslan pençesi faydaları oldukça fazladır.

Terleyen yapraklarıyla yağmur habercisi olarak bilinmektedir. Yapraklarının üzerinde birikmiş olan terinin cildin tazelenmesinde ve canlanmasında da etkisi son derece kaynaklıdır. Bu özellikle yazın ciltte oluşan çiller içinde etkilidir. Tarihten gelen testere dişli aslan pençesinin faydaları oldukça fazladır.

Çayır gibi yerlerde ya da ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen alan pençesi otu, gülgiller familyasına mensuptur ve de yabani bir bitkidir. Dayanıklı kökleri vardır. 50- 60 cm boyunda olurlar. İçerisinde uçucu yapar vardır. Sarıdan yeşile doğru renk geçişi olan çiçekleri ve de geniş yaprakları var.  Geçmişten bugüne kadar alternatif tıbbın gözdesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

  • Aslan pençesi otunun yaprak ve sapları ishale fayda sağlar.
  • Çayı hazırlanıp içildiği takdirde bağırsaktaki hareketlenmeleri kontrol altına alır.
  • Bağırsak sendromu yaşayan kişilere fayda sağlar.
  • Şeker hastalarında yaralar zor ve geç kapandığı için onların yaralarının kapanmasında işe yarar.
  • Ameliyat yaralarını kapatır.
  • Anemi sorunu yaşayan insanlar haftada 5 ya da 6 defa bu oyun çayını tüketmelidir.
  • Kadınların hamilelik döneminde bu çayı tüketmesi düşük riskini azaltır.
  • Düşük riski olan kişilere çok fayda sağlar.

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

Hamileliğin ilk 3 ayından itibaren günde bir veya iki kez tüketilmelidir. Adeta kadınlar için var olan aslan pençesi otu rahime çok fayda sağlar. Özelliklede kadınların büyük problemi olan erken menopoz dönemini ileriye atar. Adet düzensizliğine, östrojen hormonunun düzenlenmesine, misyonlardan dolayı olan kanamaların geçmesine bire bir faydalıdır.

FSH hormonu yükselmesinde kadınlara fayda sağlar. Ve de adet döneminde gereğinden fazla kan kaybını önler. Eğer adetler normalinden uzun sürerse aslan pençesi otu kürü faydalı olacaktır. Kadınlar stres altında bulunduklarında buna bağlı adet dönemleri geçilebilir. Ya da üzüntü halinde adet dönemi erken başlayabilir. Ama aslan pençesi otu kadınların ruh hallerini de iyi yapar. Bu bitkinin kadınlara bu kadar iyi gelmesinin sebebi içerisinde phlobaphen maddesinin olmasıdır.

Dünya’da birden fazla ülkede şifalı bitki olarak kullanılan testere dişli aslan pençesi otu İsviçre’de damar hastalıkları ve inme gibi problemlerde kullanılmaktadır. Macaristan’da yara tedavilerinde kullanılır. Bu faydalarının dışında döl yatağını güçlendirir, lenf, prostat ve de meme kanserini önler. Romatizma ağrılarına iyi gelir. Ancak yine de doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları 1

Testere dişli aslan pençesi İbrahim Saraçoğlu nun da çok tavsiye ettiği bitkiler arasındadır.

Testere Dişli Aslan Pençesinin Kürü ve Hazırlanışı

Bir su bardağı kadar suya 3- 4 gram yani yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı kurutulmuş aslan pençesi otu koyalım. 10 dakika kadar altı kısılmış ateşte kaynatalım. 10 dakika kadar kaynadıktan sonda ocaktan alalım ve de soğuması için bırakalım. Ilık bir hale gelince de süzüp içelim. Hazırladığınız bu kürü gün içinde 1 su bardağı olarak 30 gün kadar tüketin. Ara vermeyin. 30 günün ardından 1 hafta kadar ara verin. 1 hafta sonra tekrar 30 gün kadar kullanın. Toplam 67 gün sonra bu kürü bitirin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/testere-disli-aslan-pencesi/