Testosteron Artıran Yiyecekler

Testosteron hormonu özellikle erkekler için son derece önemli olan bir hormondur. Erkeklik hormonu olarak bilinen bu hormon erkeklere erkeklik özelliklerini verir. Bu özellikler arasında kas yapımı, kemiklerin gelişmesi, ses kalınlaşması, cinsel istek, sperm üretimi, vücuttaki kılların çıkması gibi belli başlı özelliklerin yanı sıra bir çok özellikte bulunmaktadır.

Testosteron Artıran Yiyecekler 3

Testosteron hormonu eksikliği bu özelliklerde zayıflama ve eksikliğe sebep olacağı için testosteron artıran yiyecekler ile beslemek ve diğer testosteron arttırıcı önlemleri almak sorunu başlamadan yok edecektir.

Testosteron hormonu sadece erkeklerde değil erkeklerin onda bir oranında kadın yumurtalıklarında da üretilmektedir. Ancak kadınlarda görülen testosteron eksikliği erkeklerde görülen eksikliğe oranla çok fazla etkili değildir.

Testosteron hormonu erkeklerde özellikle 20 li yaşlarda en üst seviyede bulunur ve yaş ilerledikçe hormonun değeri de düşmeye başlar. Erkeklerde ilerleyen yaşlarda başlayan kas kaybı ve cinsellikteki düşüler bu hormon nedeni ile yaşanmaktadır.

Testosteron eksikliğini gidermek için ilaç tedavisi, doğal yöntemler ve testosteron hormonu artıran yiyecekler ile beslenme gibi tedaviler uygulanabilmektedir. İlaç tedavisi doktor kontrolünde enjeksiyon, bant, dilaltı ve jeller gibi ürünler kullanılarak yapılmaktadır.

Testosteron Artıran Yiyecekler 2

Doğal yöntemlerle testosteron arttırmak içinde fazla kilolardan ve fazla yağlardan kurtulmak, stresi azaltmak, yeterli ve düzenli uyku uyumak, spor yapmak, ağırlık çalışmak, alkolden uzak durmak, sağlıklı yağlar ile beslenmek ve testosteron artiran yiyecekler ile beslenmek gibi önlemler alınmaktadır.

Peki testosteron artıran yiyecekler nelerdir? Bu konuda bir çok seçenek bulunmaktadır.

 • Zencefil : Bir çok hastalığın tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılan zencefil testosteron eksikliğinde de kullanılabilmektedir. İçerisinde barındırdığı gingerol maddesi testosteron artmasına faydalıdır.
 • Zeytin : İçerisindeki sağlıklı yağ ile tam anlamı ile bir testosteron takviyesi olan zeytin tüketilmesi doğal yollardan biridir.
 • Fındık : Doymamış yağ oranı yüksek olan fındık testosteron artmasında önemli bir rol almaktadır. Fındığın cinsel gücü arttırma özelliği bu sayede gelmektedir.
 • Karides : Karides içerisindeki D vitamini sayesinde testosteron seviyesini arttırma özelliğine sahiptir.
 • Çilek : İçerisinde bolca C vitamini barındıran çilek, ağır antrenmanlarda salgılanan testosteron öldürücü kortizol seviyesinin düşmesini sağlayarak testosteron değerinin yüksek kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kivi, portakal, ananas, greyfurt, domates ve brokoli de testosteron arttırıcı besinlerdendir.
 • Hindistan Cevizi : Taze olarak tüketilecek Hindistan cevizin içerisindeki doymamış yağlar testosteron üretimini arttırmaktadır.
 • Testosteron Artıran Yiyecekler 1

  Bu besinlerin yanında kabak çekirdeği, kereviz sapı, havuç, muz, chia tohumu, kuşkonmaz, yumurta, karaciğer ve kalp sakatatları ve nar da testosteron hormonunu artıran etkiye sahiptir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/testosteron-artiran-yiyecekler/