Testosteron Eksikliği

Testosteron eksikliği özellikle erkekler açısından büyük bir sorun olarak görülmekte ve arttırılması için bir çok yol denenmektedir. Testosteron hormonu eksikliği bulunan hastaların bir çok şikayetleri bulunmasına rağmen özellikle cinsel istek ve cinsel güç üzerindeki negatif etkileri nedeni ile daha çok cinsellik ile bağdaştırılmaktadır.

Oysa ki testosteron hormonu cinsellik dışında bir şok erkeklere özgü konuda ön plandadır ve cinsellikten çok daha önemli görevleri bulunmaktadır.

Testosteron hormonu hem erkeklerde hem de kadınlarda üretilen bir hormondur. Erkeklerin testislerinde üretilen bu hormon kadınlarda ise yumurtalıklarda üretilmektedir. Erkeklere erkeklik özelliğini kazandırması ile bilinen testosteron hormonunun halk arasındaki ismi bu özelliği nedeniyle erkeklik hormonudur.

Testosteron hormonu ses kalınlaşması, vücuttaki kılların çıkması, kas ve kemik yapısının gelişmesi, cinsel istek, sperm üretimi ve tüm erkeklik özelliklerinin ortaya çıkması gibi durumlarda ön plandadır. Eksikliği halinde bir çok sorunun ortaya çıkması nedeni ile testosteron eksikliği tedavisi takip edilmelidir.

Normalde doktor tarafından bazı durumların tespiti için yapılan testosteron hormonu testi ile tespit edilebilen hormon eksikliği hastaların testosteron eksikliği belirtileri yaşaması halinde doktora müracaat ederek testin tapılmasını istemeleri halinde de tespit edilebilmektedir. Testosteron eksikliği nasıl anlaşılır?

 • En önemli belirtilerden biri olan cinsel istekte azalma olması
 • Kas kaybı ve kaslarda güç kaybı
 • Kemik yoğunluğunun azalması, boyda kısalma
 • Sıcak basması ve terleme
 • Vücuttaki kıllanmada azalma yaşanması
 • Memelerin büyümesi ve ağrıması (Memeler kadınlara özgü olan ve erkeklerde de azda olsa üretilen östrojen hormonu ile büyür. Östrojen hormonunun artması testosteron hormonunun azalmasına sebep olabilmektedir)
 • Penis ereksiyonlarında azalma olması

Testosteron Eksikliği 1

 • Depresyon
 • Sinirlilik hali
 • Uyku bozuklukları yaşanması
 • Fiziksel performans kaybı
 • Konsantrasyon eksikliği, özgüven ve sorumluluk alma sorunları
 • Kilo alma
 • Göbek bölgesinde yağlanma
 • Diyabet hastalığı
 • İktidarsızlık

Gibi belirtiler testosteron hormonu eksikliğine işaret olabilmektedir. Kendine özgü belirtileri olmamakla birlikte yukarıdaki belirtilerin görülmesi halinde doktorunuzdan testosteron testi yapılmasını talep edebilirsiniz.

Yapılan test sonucunda testosteron hormonu eksikliği tespit edilirse doktorunuz uygun tedavi yöntemini seçerek testosteron eksikliği tedavisi için süreci başlatacaktır. Testosteron hormonu eksikliği nasıl giderilir? Bu konuda doktorunuzun tavsiyeleri ve tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Testosteron Eksikliği 2

Testosteron eksikliği tedavisinde ilaç tedavisi ve doğal yollar ile testosteron eksikliğini arttırıcı önlemler yer almaktadır. İlaç tedavisi kesinlikle doktorunuzun kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Testosteron arttırıcı ilaçlar prostat kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi yan etkilere sahip olabilmektedir. Bu nedenle testosteron eksikliğinde ilaç tedavisi uzman bir kişi tarafından takip edilmelidir.

İlaçla tedavi dışında evde kendi kendinize doğal yollar ile de testosteron eksikliğini giderebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gerekenler arasında fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmak, ağırlık çalışmak, spor yapmak, düzenli ve yeterli miktarda uyumak, sağlıklı yağları tüketmek, alkolden uzak durmak, D vitamini ve çinko alımına özen göstermek ve testosteron içeren gıdalar ile beslenmek yer almaktadır.

Testosteron eksikliği bitkisel tedavi için içerisinde testosteron barındıran nar, karides, istiridye, brokoli, yumurta, yağsız kırmızı et, zencefil, kuşkonmaz, muz, kereviz sapı, chia tohumu, karaciğer ve kalp sakatatları ve ananas tüketimine özen gösterilmelidir.

Testosteron Eksikliği 3

Ayrıca 10 gram keçiboynuzu tozu, 100 gram zencefil tozu, 100 gram kaymak, 100 gram polen, 50 gram kırmızı ginseng tozu, 50 gram fındık tozu, 2 kg bal, 50gram Antep fıstığı tozu, 50 gr. kakule tozu, 50 gr. kişniş tozu, 5 gr. safran, 25 gr. cakşır kökü tozu karıştırılarak elde edilen macun bir gün süresince dinlendirilir. Daha sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 1 yemek kaşığı tüketilebilir.

Karışım bittikten sonra 10 gün ara verilerek tekrar yapılabilir ancak bir yıl içerisinde en fazla 3 kez tekrarlanmalıdır. Ancak karışımı kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Çünkü içerisindeki ürünler bazı kişilerde farklı etkiler gösterebilir. Testosteron eksikliğinde öncelikle doktorunuza müracaat ederek doktor tavsiyesine göre hareket edilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/testosteron-eksikligi/