Testosteron Hormonu

Testosteron hormonu erkeklik hormonu olarak bilinmektedir ancak hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir hormondur. Testosteron hormonu nedir sorusuna cevaben bu hormonun kişiye erkeklik özellikleri veren hormon olduğu söylenebilir. Erkeklerin testislerinde üretilen bu hormon az miktarda da olsa kadın yumurtalıklarında da üretilmektedir. Ancak erkeklerdeki üretim kadınlara göre 10 kat daha fazladır.

Erkekliği ayırt edici olan kalın ses, kıllar, kaslar gibi erkeklik özelliklerinin kadınlarda olmamasının temel sebebi erkeklik hormonunun kadınlarda daha az üretilmesidir. Yine kadınlara has olan östrojen hormonu da erkeklerde de az miktarda da olsa bulunmaktadır. Kadın meme uçları ile erkek meme uçlarının farklı olması da bu hormona bağlıdır.

Bilindiği kadın meme uçları emzirme görevi görürken erkek meme uçlarının ise bir görevi bulunmamaktadır. Sonuç olarak testosteron hormonu kadınlarda da bulunmaktadır ancak etkisi azdır ve daha çok erkeklere erkeklik özelliklerini kazandırmak için bu hormon üretilmektedir.

Testosteron hormonu erkeklerde cinsel isteği arttırma, sperm üretimi, cinsel organın gelişmesi, sesin kalınlaşması, kas gelişimi, kemik gelişimi, kısırlığın engellenmesi, sakal ve bıyık gibi tüylerin çıkması gibi gelişimlerde aktif rol almaktadır. Kısacası testosteron hormonu erkeği erkek yapan tüm özellikler için gerekli olan bir hormondur.

Testosteron seviyesi 20 li yaşlarda en üst seviyede olur ve ilerleyen yaşlarda yavaş yavaş düşüşe geçer. Yetişkin bir erkekte testosteron hormonu seviyesi 3,5 – 8,6 ng / ml olmaktadır. Ancak bu değer kişinin yaşına bağlı olarak değişebilmektedir.

Testosteron Hormonu 1

Testosteron seviyesi doktor tarafından yapılacak olan testler ile öğrenilebilmektedir. Eğer test sonuçlarında değerin düşük olduğu tespit edilirse tedai süreci başlatılır. Doktor tarafından duruma göre doğal yollarla testosteron hormonu arttırma yöntemi seçilebileceği gibi ilaçlar ile de testosteron hormonu artırma seçeneği seçilebilir.

Testosteron hormonu eksikliği halinde cinsel isteksizlik ve buna bağlı olarak sertleşme sorunu, anne karnındaki bebekte eksiklik olması durumunda cinsel organın büyümesinde sorun yaşanması, kas ve kemik kayıpları yaşanması, diyabet, depresyon, ereksiyon sorunu, saç kaybı, göğüs büyümesi, enerji düşüklüğü gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Sayılan belirtilerin kişi tarafından tespit edilmesi ile birlikte testosteron hormonu eksikliğine karar verilerek ilaç kullanımına gidilmemelidir. Çünkü kullanılacak bu ilaçlar prostat kanseri ve kalp hastalıklarına yol açabileceği gibi vücudun kendi testosteron üretimini de baskılayacağı için üreme sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle öncelikle doktora müracaat edilmeli ve doktor tarafından seçilecek olan tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Testosteron Hormonu 2

Düşük testosteron seviyesi ilaçlar ile veya doğal yollarla arttırılabilmektedir. İlaç konusunda karar mercii doktorlar olduğu için evde kendi kendinize testosteron hormonunu nasıl arttırabilirsiniz bu konu hakkında birkaç öneride bulunalım. Öncelikle testosteron hormonun arttırma için östrojon hormonu üretilmesine sebep olan yağlardan ve fazla kilolardan kurtulmak gerekmektedir.

Ayrıca, düzenli ve yeterli uyumak, sağlıklı yap tüketimine dikkat etmek, ağırlık çalışmak, spor yapmak, alkolden uzak durmak, stresle başa çıkmak, D vitamini ve çinko alımına özen göstermek, şekerin azaltılması ve yeşillik tüketimine önem verilmesi testosteron hormonu üretiminin artmasına katkıda bulunacaktır.

Testosteron seviyesinin arttırılması için testosteron hormonu içeren besinlerin tüketimine önem verilmelidir. Peki  testosteron hormonu hangi yiyeceklerde bulunur? Dengeli  ve sağlıklı beslenme her anlamda vücut içi zorunludur. Testosteron hormonu artırma içinde karides, istiridye, muz, yumurta, yağsız kırmızı et, kuşkonmaz, kereviz sapı, brokoli, nar, chia tohumu, zencefil, karaciğer ve kalp sakatatları ve ananas tüketilebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/testosteron-hormonu/