Testosteron İğnesi

Testosteron iğnesi daha çok testosteron hormonu eksikliğinde kullanılmaktadır. Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonu özellikler erkek vücutları için son derece yapıcı ve gerekli bir hormondur. Bu hormonun eksikliği halinde erkeklik özellikleri başta olmak üzere bir çok konuda sorunlar ve rahatsızlıklar yaşanmaktadır.

Testosteron İğnesi

Testosteron hormonu eksikliği bir çok farklı nedenler ile ortay acıkabilmektedir. Bu nedenler arasında çeşitli nedenlerle testiste hormon üretiminin azalması, yeter kadar uyku uyunmaması, sigara ve alkol kullanımı, stres, yaş ilerlemesi, vücuttaki hormonları kontrol eden beyinden salgılanan hipofiz kaynaklı sorunlar, doğuştan kaynaklı sebepler yer almaktadır.

Bu sebepler veya başka nedenle vücutta testosteron hormonunun azalması durumunda gerek ilaçlı tedavi gerekse doğal yöntemlerle testosteron hormonu seviyesi arttırılmaya çalışılır.

Doğal yöntemlerle testosteron hormonunu arttırmak için fazla kilolardan kurtulmak, fazla yağları eritmek, sağlıklı yağları tüketmek, spor yapmak, ağırlık çalışmak, alkolden uzak durmak, yeterli ve düzenli uyumak, testosteron içeren gıdalar ile beslenmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Ancak bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde ise enjeksiyon, bantlar, dilaltı ve jeller gibi alternatiflerden biri seçilerek tedavi süreci işletilir.

Testosteron İğnesi 1

Testosteron eksikliği tedavisi için testosteron iğneleri haftalık, aylık veya 3 – 6 aylık periyotlarla enjekte edilmektedir. İğneler her ne kadar testosteron eksikliğine karşı çözüm olsa da bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle testosteron iğnelerinin doktor kontrolü olmadan kullanılması sakıncalıdır.

Özellikle prostat kanseri olanlar veya prostat kanseri sirki olanlar testosteron iğnesi kullanmamalıdır. Bu iğneler yerine jel veya diğer yöntemler ile tedavi süreci işletilmelidir. Bu süreçler mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Testosteron iğnesi vücut geliştirme içinde kullanılabilmektedir. Bilindiği gibi testosteron hormonu kas yapımı ve vücut gelişimi konularında da önemli bir hormondur. Bu nedenle testosteron hormonu eksikliği doğal olarak kas kaybına ve vücut kuvvetinin azalmasına sebep olabilmektedir. Testosteron arttırıcı iğneler bu noktada vücudun gelişmesi ve güçlenmesi içinde faydalı olmaktadır. Ancak yine hatırlatmak gerekir ki bu iğnelerin doktor kontrolünde kullanılması gereklidir.

Testosteron İğnesi 2

Testosteron iğnesi yan etkileri olan bir iğnedir. Testosteron arttırıcı ilaçların prostat kanseri, kalp ve damar hastalıkları gibi yan etkileri bulunmaktadır. Testosteron iğnesi zararları arasında da prostat kanserine yol açabilme, kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilme ve karaciğerde tümör gelişmesine sebep olabilme gibi etkiler yer almaktadır.

Testosteron hormonunun özellikle prostat ile doğrudan ilintili olması nedeniyle prostat bezinin büyümesine ve prostat kanserine sebep olabilmektedir. Ailesinde prostat kanseri olan, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan, yüksek kolesterolü bulunan hastalara testosteron iğnesi uygulanması sakıncalı olmaktadır. Aynı zamanda fazla miktarda testosteron hormonu alınması, vücudun kendi ürettiği testosteron hormonunu baskı altına alacağı için testosteron üretimi ve de sperm üretimi durabilir.

Bu nedenle ciddi sonuçlar doğurabilecek bu ilaçları kullanmadan önce doktora başvurulmalı ve doktorun öneri ve direktifleri doğrultusunda ve doktor kontrolünde testosteron iğne ve ilaçlarının kullanılması gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/testosteron-ignesi/