Testosteron İlacı

Testosteron ilacı erkekler tarafından testosteron hormonu eksikliğinde kullanılan ilaçlardır. Ancak bu ilaçların kullanımı doktorun gerekli görmesi halinde gerçekleştirilmelidir. Çünkü bir takım yan etkilere sahip olan bu ilaçlar bilinçsiz kullanımda bazı sorunlara sebep olabilmektedir.

Testosteron hormonu erkeklik hormonu olarak bilinmektedir ve cinsellik başta olmak üzere erkeklere erkeklik özelliklerini kazandıran bütün varyasyonlarda görev yapmaktadır.

Testosteron İlacı 1

Testosteron hormonu kadınlarda da erkeklerin onda biri oranında yumurtalıklarda üretilmektedir. Ancak kadınlar için önemi erkekler kadar fazla değildir. Testosteron hormonu erkeklerde ses kalınlaşmasından, tüylere, cinsel istekten, sperm üretimine, kasların güçlenmesinden kemiklerin gelişmesine kadar erkeklere özgü bir çok olayda görev yapmaktadırlar.

Bu hormonun eksik olması ise cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, ereksiyon sorunu, diyabet, depresyon, saç kaybı, göğüs büyümesi, kemik ve kas kayıpları gibi bir çok soruna sebep olmaktadır.

Özellikle gençler cinsel istek ve dürtülerinin artması için testosteron hormonunun artmasına yönelik bilinçsiz davranışlar gösterebilmekte ve testosteron hormonu ilacı kullanarak hormon miktarını arttırmayı tercih etmektedirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi yan etkisi de bulunabilecek bu ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sakıncalıdır.

Doktor tavsiyesi alınmadan ilaç kullanmak yerine doğal yollarla testosteron hormonu seviyesinin arttırılması yolları denenebilir.

Testosteron İlacı 2

Öncelikle testosteron eksikliği sebeplerinin irdelenmesinde fayda olacaktır. Testosteron hormonu testiste hormonun çeşitli nedenlerle üretiminin azalması, beyinde hormon denetimi yapan hipofiz kaynaklı durumlar, doğuştan gelen sorunlar, yaş ilerlemesi, stres, sigara ve alkol kullanımı, 5 saatin altında uyku uyunması gibi nedenlerle testosteron hormonu üretimi azalabilir.

İlaç kullanmaya başlamak için bu sebepler irdelenmeli, hormon seviyesi gözlenmeli ve yapılacak olan değerlendirmeye göre doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılmalıdır. Bu nedenle öncelikle hormon seviyesinin tespiti için sabah aç karnına yapılacak olan kan testi ile toplam ve serbest testosteron seviyesi ölçülmelidir.

Eğer yapılan test sonucunda toplam ve serbest testosteron değerleri düşük çıkarsa bu durumda replasman tedavisi uygulanır. Bu tedavi de enjeksiyon, bant, dilaltı ve jeller olmak üzere dört farklı yöntem bulunmaktadır. Enjeksiyon tedavisi haftada, ayda veya 3 ayda bir olmak üzere uygulanabilmektedir.

Testosteron İlacı 3

Bantlar ise her gece sırta, karın bölgesine, üst kol ve bacağa uygulanarak tedavi sağlanır. Dilaltı ilaçları ise genelde 12 saat arayla alınmaktadır. Jeller ise alt karın, üst kol veya omuz bölgelerine uygulanır.

Testosteron ilacı kullananlar tarafından bilinmesi gereken en önemli konu ilaçların yan etkileridir. Her ne kadar doktor tarafından tedavi yöntemi olarak ilaçlar tercih edilebilse de relasman tedavisi tartışmalı bir durumdur. Çünkü testosteron arttırıcı ilaçlar prostat kanseri ve kalp ve damar hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hormon tedavisinin uzman bir kişi tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Her ne kadar piyasada doğal ilaçlar olarak lanse edilse de testosteron hormonu ilacı kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Piyasada bir çok farklı isimde bulunan testosteron ilacı fiyatı türüne ve markasına göre değişmektedir. Ancak doktor gözetiminde kullanılması önerildiği için ilaç isimleri verilmesi uygun olmamaktadır. Özellikle testosteron ilacı reçetesiz bir şekilde alınarak kullanılmamalıdır. Eğer doktor desteğine ihtiyaç duymuyorsanız ilaç kullanımı yerine doğal yöntemler ile testosteron hormonu eksikliğini gidermeyi deneyebilirsiniz.

Testosteron İlacı 4

Doğal yollarla testosteron hormonu eksikliğini gidermek için, fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmalı, düzenli ve yeterli uykuya sahip olunmalı, yeteri kadar karbonhidrat alınmalı, şekerden uzak durulmalı, ağırlık çalışılmalı, spor yapılmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalı, D vitamini, çinko ve magnezyum alımına özen gösterilmelidir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/testosteron-ilaci/