Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Son yıllarda özellikle kadınlarda daha yoğun görülen tetik parmak hastalığı hakkında tüm merak edilen soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz. Uzman görüşlerinden yararlanarak hazırladığımız makalemizde tetik parmak neden olur ve tetik parmak hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık.

Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tetik Parmak Sendromu Nedir?

Tetik parmak hastalığı tıpta Trigger finger adı ile anılan ve parmakların kilitlenerek ağrılara da neden olan bir hastalıktır. Kilitlenen parmağı düzleştirmek zordur ve genellikle acı vermektedir.

Tetik Parmak Sendromu Neden Olur?

Tetik parmak neden olur? Parmakların bükülmesini sağlayan tendonlar avuç içindeki makara benzeri sistemin içinden geçerler.

Tetik parmak hastalığı olan kişilerde bu tendonların kalınlaştığını ve avuç içinde ki makaraların kalınlaşarak daralması söz konusu olmaktadır. Tendon avuç içindeki makaradan geçerken sıkışır ve hasta parmağını büktüğü an takılı kalır. Parmağı yeniden açabilmek için tendonun kanal içinde serbest kalması gerekir.

Parmaklarımızın hareketini sağlayan tendonlar ip şeklinde dokulardır. Bunlar, parmakların sağa ve sola kaymasını engelleyen halka şeklindeki dokularla çevrilidir. Bu dokuların kalınlaşması tendonun sıkışmasına ve nodül oluşmasına neden olur.

Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur? 1

Parmak hareketiyle tendon üzerindeki bu nodül halka içinden geçemez ve takılır. Devamında aşırı hareketle bu nodül halka içinden geçer ve parmak açılır. Parmakları aşırı kullanmak ve zorlamak tendonlarda nodül oluşumuna yol açar ve oluşan nodüller parmakta kilitlenmeye yani tetik parmak hastalığına neden olur.

Tetik parmak hastalığı genellikle Romatoid artrit, Gut, Diabet, Diyaliz Hastalarında daha sık görülmektedir. Hastalığın ilk belirtikeri arasında özellikle baş parmak çevresinde ağrı ve parmak hareketlerinde zorlanma görülmektedir. Hastalık ilerledikçe parmağın takılı kalması ve açılmaya uğraşıldığında tıklama sesi ile açılması söz konusudur. İlerledikçe takılmalar daha da fazlalaşmaya ve ağrılı olmaya başlar.

Tetik parmak neden olur? Kadınlarda tetik parmak hastalığının daha fazla görülmesinin nedeni temizlik, bulaşık yıkama gibi sık tekrarlanan hareketlerdir. Bu hareketler tendonlarda yıpranmalara, şişme ve ağrılara yol açabilmektedir. Erkeklerde yine bazı meslek gruplarında yaygın görülmektedir. Özellikle çiftçi, bahçıvan ya da aşçılarda tekrarlanan hareketlerin neden olduğu düşünülmektedir.

Tetik Parmak Sendromu Tedavisi

Tetik parmak hastalığı tanısı doktorun fizik muayenesi ile konulmaktadır. Avuç içinde şişlik, nodül ve kitleleri muayene ederek saptanır. Tedavisinin amacı bu şiliği indirmektir. Bu konuda hastalığın derecesi göre uygulanan tedavi yöntemleri vardır.

Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur? 2

Tetik parmak hastalığı akut, subakut ve kronik dönemleri vardır. Akut dönemde Antienflamatuar ilaç tedavisi uygulanarak şişliğin ortadan kalkması sağlanır. Doktor gerekli görürse parmağa atel ile destekler. Hastalığın başlangıç aşamasında bu tedavi ile hasta belli aralıklarla kontrol edilir. Parmağı rahatlatmak ve şişliğin inmesini sağlayacak masaj ve egzersizler uygulanmaktadır. Tetik parmak fizik tedavi ile hem ağrı ve sızıların ortadan kalkması hem de takılmaya neden olan mekanizmanın rahatlatılması sağlanır.

Subakut dönem de tedavi ise tendonun kalınlaştığı bölgeye kortizon enjeksiyonu uygulanır. Bu tedavi edici özelliğinden daha d çok hastaya geçici bir süre rahatlama veren tedavi yöntemidir. Hastalığın ilk 3 aylık döneminde bu tedavi rahatlatma amacı ile yapılmaktadır.

Tetik parmak hastalığı kronik dönem tedavisinde cerrahi yöntemler söz konusu olmaktadır. Avuç içindeki makara sisteminin cerrahi müdahale ile gevşetilmesi gerekir. Rahatsızlığın 3 aydan daha uzun süredir var olduğu hastalara uygulanmaktadır.

Tetik parmak hastalığında ameliyat yöntemleri iki türlüdür. Kapalı ve açık teknikler uygulanmaktadır.

Kapalı ameliyat tekniğinde komplikasyon riski azdır ve hastanın elinde gevşeme sağlanmaktadır. Oldukça kısa ve kolay bir işlemdir. Küçük bir kesi açılır tutukluk yapan makara sistemi rahatlatılır ve dikişle kapatılır. Lokal anestezi uygulanır. Bu yöntemde sinir hasarı riski vardır.

Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur? 3

Açık ameliyat tekniğinde ise yine avuç içinde küçük bir kesi açılır. Lokal anestezi iyi bölge uyuşturulur. Hastanın tendon kılıfı etrafında yakın seyreden damar sinir yapıları korumaya alınarak tendonun takıldığı tünel genişletilir. Dikiş atılarak yumuşak sargı yapılır.

Tetik parmak hastalığı olan kişilere doktor tarafından tedavi yöntemi belirlenir. Eğer ameliyat kaçınılmaz ise ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar doktor tarafından hastaya bildirilir. Bunların başında hasta eğer kan sulandırıcı ilaç ve vitamin kullanıyorsa bunlar kesilir. Sigara ve alkol kullanımı azaltılır.

Ameliyat sonrasında ise tetik parmak hastalığı olan kişiler günlük işlerine dönebilirler. Egzersizlerle cerrahi sonrası yapışmalar önlenir. Dikişler alındıktan sonra tetik parmak fizik tedavi uygulaması yapılabilmektedir. Genellikle hastalık tekrarlamaz.

Tetik parmak hastalığında ameliyatsız tedavi yöntemlerinden de bahsedecek olursak; lokal anestezi altında sorunlu parmağın tendonlarına keskin uçlu iğne ile girilerek parmak tabanında kasnak açılır. Yara bandı ile bölge korumaya alınır. Oldukça kısa süren bu işlem oldukça da etkilidir. Hasta günlük hayatına ara vermeden, ameliyat komplikasyonlarına maruz kalmadan dönebilir.

Tetik parmak fizik tedavi ve egzersizleri de özellikle hastalığın ilerlemesi durdurmak ve parmağın hareketini rahatlatmak açısından önemlidir. Ortopedi uzmanı bölgeye uygulanacak ilaçlar, masaj ve egzersizleri önermektedir. En etkili egzersizlerden biri yumruk yapıp serbest bırakma yöntemidir. Bu hem parmaklardaki kas ağrılarını hafifletir hem de daha güçlü bir kavrama sağlar.

Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur? 5

Tetik parmak hastalığı tedavisinde bandaj uygulaması da önerilmektedir. Bu tendonlarda yıpranmaları önlemekte ve hastalığın ilerlemesini durdurabilmektedir.  Eğer hastanın kaslarında ve eklemlerinde iltihaplanma söz konusuysa, iltihap kurutucu ilaçlar önerilmektedir.

Tetik parmak hastalığı olan hastanın ağır kaldırmaması, elini çok yormaması, elini ne çok hareketsiz ne de çok hareketli kullanmaması sağlanmalıdır. Eli zorlamadan kullanmak en doğrusudur.

Tetik parmak hastalığında şişlik söz konusu ise masaj uygulaması bölgeyi rahatlatma açısından etkilidir. Hastalığın akut döneminde istirahat ve ilaç tedavisi hastalığın ilerlemesi durdurmaktadır.

Tetik Parmak Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tetik parmak hastalığı tedavi edilmezse tendon kopması meydana gelebilir. Bu çok daha ciddi bir sorundur. Tendonlar el, kol ve parmakların hareket etmesini sağlayan yapılardır.  Bunların kopması demek hareket kaybı oluşması demektir ki bu da oldukça ciddi ve rahatsız edici bir sorundur.

O yüzden tetik parmak hastalığı henüz daha yeni başlıyorken tedavisi yapılmalı ve hastalığın ilerlemesi durdurulmalıdır. Eğer tedavi esilmezse tendon yırtılmalarının tedavisin çok daha zor ve zaman alıcı olduğu bilinmelidir. Parmağın alçıya alınması, ameliyata gerek duyulmasına kadar birçok kompikasyon gerçekleşebilmektedir.

Tetik Parmak Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır, Tedavi Edilmezse Ne Olur? 6

Tetik parmak hastalığı ciddi bir sorun değildir. Ancak tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden tetik parmak hastalığı belirtileri ile karşılaşıldığında hemen doktora gidilmelidir. Tanısı basit bir muayene ile konulabilmekte ve daha hastalığın başında ise tetik parmak fizik tedavi ve ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. İleri ki aşamalarında da oldukça kolay bir ameliyat ile hastalıktan tamamen kurtulmak söz konusudur. Her hastalıkta olduğu gibi tetik parmak hastalığında da erken tanı ve doğru tedavi yöntemi çok önemlidir.

Bu makalemizde tetik parmak hastalığı hakkında bilinmesi gereken ve merak edilenleri siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istedir. Tetik parmak neden olur ve nasıl tedavi edilir sorularına yanıtlar verdik. Sağlıklı günler diliyoruz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tetik-parmak-sendromu-nedir-tedavisi-nasil-yapilir-tedavi-edilmezse-ne-olur/