Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt ve saç bakımı kadar önem taşıyan konulardan biri de tırnak bakımı olmaktadır. Özellikle ilk tanışılan insanlar ile el sıkışıldığından dolayı el bakımının son derece iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bir insanın elinin güzelliği tırnaklarından geçmektedir.

Kadınlarda bakımlı tırnak demek ojeli tırnak anlamına gelmemektedir. Gereken özen ve bakım yapıldıktan sonra oje sürülmesi zorunlu olmamaktadır.

Özellikle kadınlar tırnaklarına gereken önemi erkeklere oran ile daha çok göstermektedir. Tırnak bakımı pek çok kişiye zor gelse de aslında uygulanma aşaması ve sırası olmak ile birlikte gün içerisinde yarım saatten fazla vakit almamaktadır. Pek çok kişi tırnak bakımlarını yaptırabilmek için güzellik salonlarına gitmeyi tercih etmektedir.

Ancak gidilecek güzellik salonlarının iyi seçilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni de, kullanılan malzemelerin ne kadar sürede bir temizlendiğini ya da daha önceki müşterinin bir sağlık sorunu olup olmadığını bilinmediğinden dolayı kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Bu gibi sorunlar ile karşılamak yerine, basit yöntemler ile kişiler kendi evlerinde tırnak bakımını yapabilmektedirler.

Pek çok kişi tırnak bakımı yaptırırken güzellik merkezlerine gitmeyi tercih etmektedir. Ancak zamanı olmayan kişiler evde de kolaylık ile tırnak bakımlarını yapabilmektedirler. Doğal tırnak bakımı yapılırken kişiler evde tırnak kürleri hazırlayarak çok kırılan ya da güçsüz tırnaklarının daha güçlü olmasını sağlayabilmektedirler.

Tırnak bakımı nasıl yapılır evde yapabilir miyim diyen çok kişi olmaktadır. Evde tırnak bakımı için özel olarak bir malzemeye ya da tırnak bakımı ürününe gerek duyulmamaktadır. Tırnak bakımının ilk aşaması tırnakların kesilmesi olmaktadır.

Tırnakların duştan sonra düzenli olarak kesilmesi hem daha sağlıklı uzamasına hem de kırılan ya da kenarı kopan tırnakların daha düzenli gözükmesine yardımcı olmaktadır. Duş sonrasında eller ve tırnaklar yumuşadığından dolayı tırnakların çatlaması ya da zarar görülmesi engellenmiş olmaktadır.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? 1

Kişilerin tercihine göre oval ya da küt şekilde kesilen tırnaklar kesildikten sonra iyice yıkanması gerekmektedir. Yıkanan ellere ve tırnakların etrafına nemlendirici krem ya da vazelin sürülmesi tırnakların güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bu krem sürme işlemi sayesinde tırnakların törpülenmeden önce doğal yollar ile yumuşatılması sağlanmaktadır.

Tırnaklar kesildikten sonra tırnak törpülenme işlemi yapılmaktadır. Ancak tırnaklara nemlendirici krem ya da vazelin sürülmüş ise öncelik ile kremlerin iyice emilmesi ve kurumasını beklemek gerekmektedir. Törpüleme işlemi başlatılırken kişilerin oval mi yoksa küt şekilde mi törpüleyeceklerine karar vermeleri gerekmektedir. Bu karar tırnaklar kesilirken verilir ise, kişilerin tırnak törpüleme işlemleri daha kısa sürede olmaktadır.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? 2

Manikür ya da pedikür yapan kişilerin tırnağın etrafında yer alan kütikülleri almaktadır. Bu kütiküller tırnağı oluşabilecek enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bu yüzden alımı çok doğru olmasa da pek çok kişi alınmasını istemektedir. Kütiküller alınacak ise mutlaka kütikül kreminin kullanılması gerekmektedir. Aksi takdir de alınan kütiküllerin oradan enfeksiyon kapmak mümkün olmaktadır.

Tırnak bakımını doğru bir şekilde gerçekleştirmeyen kişiler de, tırnak batması ya da tırnak mantarı gibi sağlık sorunları meydana gelmektedir. Oluşan tırnak mantarı sonucunda tırnağın renginde değişiklikler meydana gelmektedir.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı yaşayan kişilerin erken tedavi için mutlaka bir doktora gitmeleri gerekmektedir. Tırnak mantarı tedavisi antibiyotik kullanımı ya da lazer tedavisi olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir.

Tırnak batması ise tırnağın yanlış şekilde kesilmesi ya da yanlış ayakkabının giyilmesi sonucunda ayak tırnaklarında meydana gelen sağlık sorunları olmaktadır. Bu gibi sağlık sorunlarını yaşamamak için kişilerin tırnak bakımlarına gereken önemi göstermeleri gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tirnak-bakimi-nasil-yapilir/