Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı, tırnaklar dış görüntümüzde en çok görünen yerlerimiz olan ellerimizde yer alır ve yüzümüzden sonra ilk dikkati çeken uzuvlardır. Ellerin bakımlı olmasında tırnak bakımının payı ve önemi büyüktür. Kırılmış, soyulmuş, kadınlarda ojesi yarı yarıya çıkmış, çok derin kesilmiş, yenmiş, kopartılmış tırnaklar çok kötü bir görünüme sebep olur ve ellerin güzelliğini gölgede bırakır.

Tırnak Bakımı 1

Bu sebeple tırnak bakımı hayli önemlidir. Tırnak bakımını evde yapmak isteyenler için evde tırnak bakımı püf noktaları oldukça önemlidir.

İlk tanışma esnasında yüzün, saçların, kıyafetlerin nasıl göründüğü hayli önemlidir. Bir önemli husus daha vardır ki o da ellerdir. Eller ve tırnaklar da ilk tanışmada göze çarpan bölgelerdir. Her insan içgüdüsel olarak baktığı her yerde nizam, intizam, çekicilik, itina ve güzellik görmek ister.

İşte bu sebeple önce kendimiz sonra da çevremiz için temiz, tertipli, bakımlı ve hoş görünmeliyiz. İşte el ve tırnak bakımı da önemle üzerinde durulması gereken hususlardan birisidir.  Tırnak bakımı sadece estetik görünüm için değil hijyen için de gereklidir.

Eğer tırnak bakımınızı güzellik merkezlerinde yaptıracak bütçeye sahip değilseniz, yahut bu işlemlere ayrı bir bütçe ayırmak istemiyorsanız tırnak bakımı nasıl yapılır evde yapmak mümkün müdür sorusuna da yanıt arıyor olabilirsiniz.

Tırnak Bakımı 2

Evde tırnak bakımı konusunun en yaygın kısmı tırnak kesme işlemidir. Tırnak kesme deyip geçmemek lazım. Tırnak kesmenin de kendine göre incelikleri vardır. Tırnaklarınızı önce yumuşatıp ondan sonra kesmeniz daha doğru olacaktır. Bunun için bu işlemi duş sonrasına bırakabilirsiniz. Sıcak suyun etkisiyle yumuşayan tırnaklarınız daha rahat kesilecektir.

Tırnaklarınızı oval formda kesmeniz en doğru tercih olacaktır. Ama düz de kesebilirsiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpüyle de düzeltebilirsiniz. İşlem bittikten sonra ellerinizi yıkayın ve tüm kalıntıları ellerinizden uzaklaştırın.

El ve tırnak bakımı denildiğinde en önemli işlemlerden birisi de tırnak törpüleme işlemidir. Eğer tırnak bakımı kapsamında vazelin uygulaması yapacaksanız tırnaklarınızı kestikten sonra doğrudan vazelin sürün. Güllü vazelin sürüldüğü bölgede iyice emilerek tırnaklarınızı ve tırnak çevrenizi yumuşatacak ve törpüleme işlemi için  kolaylık sağlayacaktır.

Tırnak Bakımı 3

El ve ayak tırnak bakımı hususunda önemli hususlardan birisi de kütikül temizliğidir. Kütiküller tırnağı enfeksiyonlardan koruyan oluşumlardır. Bu sebeple kesilmemeleri, tırnağı korumaları açısından doğru ve işe yarar bir önlem olacaktır.

Ama eğer kütiküllerinizin estetik açıdan kötü göründüğünü düşünüyorsanız onları temizleyebilirsiniz. Bunun için ilk adım olarak önce tırnaklarınızı nemlendiriciyle nemlendirin ve daha sonra kütikülleri temizleyin. Bunun için kütikül temizleyici kremlerden istifade edebilirsiniz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki el ve tırnak bakımı son derece önemlidir ve inceliklerini öğrenerek evde tırnak bakımı yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tirnak-bakimi/