Tırnak Mantarı Neden Olur

Ayak mantarı neden olur? Sorusunun birçok cevabı vardır. Ancak en yaygın olarak cevap vermek gerekirse, ayağa alınan darbe ve zedelenme sonucu oluşan tırnak altı enfeksiyonudur.

Ayak mantarı neden olur? Bunun cevabını tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Tırnak mantarı en çok ayaklarda, çok nadir de olsa el tırnaklarında görülür. En önemli sebebi ise, tırnaklara yapılan düzensiz bakımdan kaynaklanmasıdır. Ayak tırnaklarında oluşan sarı görüntü, ayak parmaklarının alt kısmında kızarıklık oluşmasına sebep olacak deri soyulmaları, tırnakların sertleşmesi, tırnak yapısının sert olduğu halde hemen kırılması gibi belirtilerden yola çıkılarak teşhis konulmaktadır. Her sağlık probleminde olduğu gibi, bu hastalığın tedavisi de zordur ve erken teşhis çok önemlidir. Tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak hemen kontrol altına alınmadığı sürece, ayağınızın üzerinde durmanıza bile engel olabilir. Aşırı derecede ilerlemeyen mantar rahatsızlıkları tırnak cilası gibi kolay bir yöntemle önlenebilir. Fakat ilerleyen mantar hastalıkları için bu durum kolay bir yöntemle çözülebilecek bir durum söz konusu değildir. Önemsenmeyip gelişi güzel bir tedavi uygulandığı zaman hastalığın daha çabuk ilerlenmesine yol açılabilir. Bu yüzden belirtiler gözle görülür dereceye geldiği zaman mutlaka tıbbi önlem alınmalıdır.

Ayak Tırnak Mantarı Neden Olur?

Bu tür bir rahatsızlık genellikle ayak yapısını bozan bir ayakkabıdan, ayağa alınan ciddi bir darbeden dolayı oluşmaktadır. Ayak yapısını bozan bir durum söz konusu olduğu için önemsenmesi gerekir. Yapılan belli bir tedavi sonucu ayak tırnak mantarı geçirilebilir. Fakat geçtikten sonra tırnak bakımına yine çok özen gösterilmesi gerekir. Çünkü tekrar aynı belirtiler sonucu hastalık kendini gösterebilir. Tırnak mantarı erken teşhiste tırnak cilasıyla önlenmektedir. Daha yeni yeni belirtileri başladığında tırnak mantarını geçiren kremler doktor tavsiyesiyle kullanılabilir. Böylelikle hastalığın yine önüne geçmiş olursunuz. Fakat tırnak mantarı iyice ilerlediği zaman çok ağrılı günler geçirebilirsiniz. Bu durum ameliyat gerektirebilir. Bu da yaşantınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur 1

El tırnak mantarı neden olur?

Bu mantar türü genetik bir durum değildir fakat bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Mantar hastalığı olan kişilerin eşyaları ile temas edilmesi sonucu bile bulaşabilen bir hastalıktır. Özellikle kalabalık ortamlarda çok fazla görülmektedir. El tırnak mantarının en başta gelen oluşum sebebi ise tırnak bakımına gerekli özenin gösterilmemesidir. Bebeklerde bile görülen bu hastalık, önlenmediği müddetçe daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tırnaklarda oluşan basit bir kırılma bile tırnak mantarının sebebi olabilir. Tırnak mantarı tırnaklarda zayıflamaya aynı zamanda sertleşmeye neden olur. Tırnak üzerinde oluşan pullanma ya da yarılmalar sonucu, tırnak daha kolay bir şekilde mikrop kapabilir. Tırnak altlarında oluşmaya başlayan bu hastalık en çok tırnak renginin koyulaşmasıyla belli olmaktadır. Tırnak renginin kahverengi ya da sarıya dönmesi, bir uzmana başvurmanızı gerektirebilir.

Mantar, inatçı ve kuvvetli bir organizmadır. En sevdiği ortam kuşkusuz karanlık ve nemli ortamlardır. Tabii bunun yanında sürekli dış etkenlere maruz kalan tırnaklarda yeterli besini elde edebilir ve gelişim gösterebilirler. Bu nedenle, hemen her yerimizde mantar ortaya çıkabilecek olmakla birlikte, ayak, kasık, el ve tırnaklarımızda ortaya çıkma ihtimali de hayli yüksektir. Ayrıca saçlarımızda ve hatta iç organlarımızda da bu sorunlar karşılaşma ihtimalimiz bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tirnak-mantari-neden-olur/