Tırnak Mantarı

Ayaklar ile ilgili en sık yaşanan sağlık sorunlarından biri mantar problemleridir. Ayak mantarları ya da tırnak mantarları çözümü mevcut olan rahatsızlıklardır. Tırnak mantarlarının kişiye ne kadar çok acı çektirdiği ve hayat kalitesini ne denli düşürdüğü apaçık ortadadır. Tırnaklarda mantar enfeksiyonu olarak görülen belirtiler ve bulgular nadiren el tırnaklarında da görülürler ancak en sık ayak tırnaklarında rastlanmaktadır. Mantar tırnak altından başlayarak tırnağın köküne kadar yayılma gösterir. Mantar hastalığı olan tırnakta renk değişimi gözlenir (diskolorasyon), kalınlaşma görülür. Tırnak mantarı rahatsızlığından muzdarip olan kişide, çoğunlukla parmak aralarında ve ayak tabanında da mantarlar görülür.

Tıptaki adı onkomikoz olan tırnak mantarı şeker hastalarında ve ayakları normale oranla daha fazla terleyen kişilerde daha yaygın olarak görülür. Tırnaklar, sarıya yakın beyaz bir renkte olurlar, kalınlaşırlar. Tırnak yüzeyinde leke ve çizgiler görülür. Mantar rahatsızlığı ayakkabılar ile de en çok temas halinde bulunan ilk ve son tırnaklarda en sık görülmektedir. Tırnak etrafındaki deride kızarıklık, şişkinlik ve ağrı gözlenebilir.

Ayak Mantarı

Ayak mantarı ayak yüzeyinde çatlakların oluşmasına sebep olabilir. Kendi kendine geçmez ve ilaç ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayak mantarı rahatsızlığınız bulunuyorsa ilk yapmanız gereken ayakkabınızı değiştirmektir. Özellikle yaz aylarında hava alan ayakkabıları ya da açık ayakkabıları tercih etmeniz gerekir. Çünkü ayaklar terlediği zaman mantar enfeksiyonuna sebep olan bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlanmış olur. Pek çok ayakkabının da hava almayacak şekilde üretilmiş olması sebebiyle ayak mantarının en büyük sebebi giydiğiniz ayakkabılardır.

Ayak Mantarı

El Mantarı

Eliniz sudan çıkmıyor mu? Öyleyse el mantarına zemini kendiniz hazırlıyorsunuz demektir. Deterjanlarla ve çamaşır suyuyla sık sık temas halinde iseniz el mantarı olmanız oldukça olası bir durumdur. Sıklıkla parmak aralarında gözlenen el mantarının önemli belirtileri kaşıntı, kızarıklık ve ilerleyen evrelerde görülen beyaz lekelerdir.

El Mantarı

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Çay ağacı yağı olarak bilinen aktarlardan bulabileceğiniz yağ mantar enfeksiyonu için birebirdir. Antifungal ve antiseptik özellikleri bulunan çay ağacı yağını halis zeytinyağı ile karıştırarak pamuk yardımı ile tırnaklarınıza sürün. Bu yağa batırdığınız pamuğu 10 dakika kadar tırnaklarınızın üzerinde bekletebilirsiniz. Günde 2 ya da 3 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu doğal tedaviyi uygularken tırnak boyunuzun olabildiğince kısa olmasına özen gösteriniz. Bununla birlikte uygulama öncesinde ve sonrasında da tırnaklarınızın ve parmak aralarınızın kuru olduğundan emin olunuz.

  • 1 çay kaşığı saf zeytinyağını 2 damla kekik yağı ile karıştırarak bu karışımı mantar enfeksiyonu bulunan kısımlara sürebilirsiniz. Antiseptik özelliği bulunan kekik yağı parazit ve mikropları gidermede bir numaralı şifadır.
  • Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak da mantar enfeksiyonu tedavisinde oldukça etkilidir. 1 çay kaşığı sarımsak yağı ile 1 çay kaşığı beyaz sirkenin karışımını da tırnak mantarı bulunan bölgeye sürebilirsiniz. Uygulamanın ardından mantarlı bölgeyi sararak 2 saat bekletirseniz daha verimli sonuçlar almanız mümkündür. Doğal antibiyotik olan sarımsağı doğrudan mantarlı bölgeye de sürebilirsiniz.
  • Kaynamış su içerisine atacağınız zeytin yapraklarını bir süre demleyin ve ardından suyu ılınmaya bırakın. Mantarlı tırnaklarınızı bu suya batırarak bir süre bekletin. Zeytin yapraklarının da antibiyotik özelliği olduğu bilinmektedir.
  • 1 çay bardağı sirke içerisinde 5-6 adet aspirini çözdürün. Kuru el ya da ayaklarınıza bu karışımı yedirerek sürün, yarım saat kadar bekletip durulayın. Tüm bu uygulamalardan sonra pamuklu çoraplar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tirnak-mantari/