Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Tırnak mantarı; el ve ayak bakımına büyük özen gösteren bayanların bile zaman zaman karşılaşabilecekleri mantar enfeksiyonları içerisinde yer alıyor. Üstelik bu mantar çeşidi, sadece tırnakta hoş olmayan bir görüntünün çıkmasına neden olmakla kalmıyor; ağrı ve sızı şeklinde kişinin kendini rahatsız hissetmesine de adeta davetiye çıkarıyor.

El ve ayak tırnaklarında kalınlaşma, renk sararması ile belirtilerini gösteren tırnak mantarı; aslında bir tür enfeksiyon. Tedavi edilmediği takdirde ilerleyen bu rahatsızlığa bir son vermek ise imkansız değil. Bitkisel birkaç kür hazırlayarak, tırnak mantarı ile savaşabilirsiniz. Tırnak mantarına kesin çözüm arıyorsanız; bitkisel çözüm yöntemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Neden Oluşuyor

  • Tırnağın sert bir şekilde darbe alması ya da zedelenmesi, ucu sivri topuklu ayakkabıların uzmanlarca tavsiye edilmemesine rağmen bayanlar tarafından kullanılması, tırnakların çok fazla derinden kesilmesi tırnak mantarının en önemli nedenleri içerisinde sayılıyor.
  • Bu mantar çeşidi, tıpkı diğer mantar türleri gibi kolaylıkla kişiden kişiye bulaşabilme özelliğine de sahip. Daha çok nemli ve ılık bir ortamda üretilen mantarlar; havuz, deniz gibi yerlerde kişiye bulaşabilmekte. Üstelik ortak terlik ya da havlu kullanımı da bu mantarın yayılmasını hızlandırıyor. Tırnak mantarına kesin çözüm aramadan önce; yukarıda saydığımız noktalara da dikkat ederek, mantara yakalanma olasılığını en aza indirgeyebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir

  • Tırnağın kahverengi ya da sarı bir renge dönüşmesi, tırnakta gözlemlenen pul pul kalkmalar, ayaktaki kötü kotu, tırnağın alt kısmında birikintilerin oluşması ve tırnakta acı ve ağrı hissedilmesi; en sık karşılaşılan belirtiler.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tarif 1:

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı beyaz sirke ile 1 çay kaşığı sarımsak yağı
  • 1 çay kaşığı beyaz sirke ile 1 çay kaşığı sarımsak yağını homojen olacak şekilde karıştırarak, tırnağınızdaki mantarlı bölgeye bu karışımı sürebilirsiniz. Ardından tırnağınızı bandajla sarmanız ve 2 saatlik bir süre için beklemeniz gerekiyor. Bu işlemi, iyileşme tamamlanana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir 1

Tarif 2:

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı su ile 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Su ve elma sirkesini eşit miktarda olacak şekilde karıştırarak, mantarlı tırnağa sürmeli ardından da gazlı bez yardımıyla tırnağınızı sararak 30 dakika beklemelisiniz. Ayaklarınızda nem oluşumunu engellemek adına ayağınıza pamuklu çorap giymeyi de unutmamalısınız. 2-3 hafta boyunca her gün aynı işlemi tekrar ettiğiniz takdirde mantarın iyileştiğine şahit olabilirsiniz.

Tırnak mantarına iyi gelen diğer doğal yöntemler:

  • Bir çay kaşığı zeytinyağı ile 2 damla kekik yağını karıştırarak, tırnak mantarına kesim çözüm sunan bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı tırnaklarına 3 hafta boyunca düzenli olarak uygulamanız şart!
  • Yarım bardak kastor yağı ile 7 damla limon suyunu karıştırmak da işinizi görebilir. Öncelikle ayaklarınızın sığabileceği büyüklükteki bir kaba bu karışımı koymalı, ardından ayaklarınızı bu kapta bekletmelisiniz. Uygulamanın ardından ayaklarınızı yıkamayı unutmamanız gerekiyor. Bu uygulamayı 6 hafta boyunca aralıksız olarak gerçekleştirirseniz, istediğiniz sonucu alabilirsiniz.
  • 3 çorba kaşığı kekik otunu 2 fincanlık su ile 5 dakika müddetince kaynatın. Çayı bir süre demlenmeye bırakın. Ardından pamuk yardımı ile mantarlı tırnaklarınıza bu çayla pansuman yapın.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir 2

  • Dolaşım sistemi ile ilgili sorunları olan, diabet hastaları, ayakları sık sık terleyenler, bağışıklık sistemi düşük olanlar, ayaklarında mantar rahatsızlığı görülen kişiler, 65 yaş üstü bireyler; tırnak mantarına daha kolay yakalanıyor.

Tırnak mantarına ne yapmalı? diyenler bu önerilerimizi uygulayarak, kısa sürede bu sorundan kurtulabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tirnak-mantarina-ne-iyi-gelir/