Tırnak Morarması

Tırnak Morarması
Tıp dilinde ‘Siyanoz’ adı da verilen ve genellikle ayak tırnaklarında görülen tırnak morarması, tırnakların şekli ve rengindeki değişimden kolaylıkla anlaşılabilir. El tırnak morarması ve ayak tırnak morarması nadiren tırnaktaki bir problemden kaynaklanıyor olsa da, çoğunlukla vücudun farklı bölgelerindeki sorunların da belirtisi olabilmektedir.

Tırnak-morarması-tedavisi

Tırnak Morarmasının Nedenleri

Peki tırnak morarması neden olur? Tırnak morarması denilince ilk akla gelen sebeplerden bir tanesi, vücutta kullanılan oksijenin yetersiz düzeyde olmasıdır. Nefes darlığı, astım, bronşit  ve nefes almayla ilgili tüm rahatsızlıklarda da yine tırnak morarması belirtisi gözlemlenebilir. Kandaki oksijen miktarı az ise tırnaklarda morarma eğilimi yüksek seyreder. Bu durum aynı zamanda yaklaşan kalp krizi yahut kalp spazmının da habercisi olmaktadır. Aslında tırnak morarması ile yüz yüze gelindiğinde yapılacak en doğru şey bir hakime görünmek olmalıdır; zira tırnak morarması tehlikeli hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Tırnak morarması vücutta gelişen bir takım rahatsızlıklara bağlı olmayıp; pekala kullanışsız, sıhhi olmayan ve rahatsız ayakkabılardan da kaynaklanıyor olabilir. Dar, fazla düz, yahut fazla geniş ayakkabılar da tırnaklarda morarmalara sebebiyet verebilir. Eğer ayakkabılarınız ayağınıza tam oturuyorsa; ancak ayak tırnaklarınız fazla uzunsa yine  tırnak morarması ile yüz yüze gelebilirsiniz.

Ve tabii ki akla gelen şıklardan birisi de mantar olacaktır. Tırnaklara yerleşen mantarlar da tırnak morarmasına sebep olabilmektedir.

el-tırnak-morarması

Tırnak Morarması Tedavisi

Tırnak morarması sorunuyla karşılaştığımızda aklımızda beliren ilk soru cümlesi şu olacaktır: Moraran tırnağa ne iyi gelir?

Eğer ayak tırnağınız batıyorsa;

  • İçine 2 çorba kaşığı tuz atılmış ılık suda ayaklarınızı 15-20 dakika bekletin.
  • Tırnakla deri birbirinden ayrılınca, ikisinin arasına temiz bir parça pamuk yahut gazlı bez koyun. Ancak şeker hastasıysanız ve dolaşım probleminiz yahut iltihaplanma sorununuz  varsa bu yöntem size iyi gelmeyecektir, uygulamayın.
  • Eğer tırnağınızda batma varsa, tırnağınızı düz kesin, köşeli değil. Asla tırnak köşelerini yuvarlatmayın. Temiz bir madde, tercihen temiz bir kulak çubuğu yardımıyla, tırnağı günde 2 kez köşesinden kaldırın ve hijyenine çok önem gösterin

Tırnakta kan oturması varsa;

  • Kağıtları tutturmaya yarayan metal ataçlardan birini alarak açın ve ucunu ocakta ısıtın. Isının elinizi etkilememesi için atacın diğer ucunu bir bez parçasıyla tutun. Isıttığınız ataç ucunu hafif şekilde tırnağınıza değdirin, Küçük bir delik oluşacaktır. Kan buradan dışarıya akabilir.

moraran-tırnağa-ne-iyi-gelir

El tırnak morarması ve ayak tırnak morarmasında sebep mantarsa;

  • Duştan sonra el ve ayaklarınızı iyice kurulayın ve ardından saç kurutma makinesinin ısısını en düşüğe getirerek tırnaklarınızı kurutun. Ev içinde çıplak ayakla gezin, sentetik, ter emmeyen çoraplardan ve terleten türde ayakkabılardan uzak durun. Su ve deterjan gibi kimyasallarla ile iş yapacağınızda pamuklu yahut lastikli malzemeden eldiven kullanmaya özen gösterin.

Tırnak sağlığınızı korumak için tırnak temizliğinize özen gösterin, tırnaklarınızı düzenli olarak ve düz formda kesin. Tırnaklarınızı kesinlikle çok kısa kesmeyin, en fazla tırnak bitimine kadar kesin. Tırnak derinizi yemeyin ve koparmayın. Çok sık oje değiştirmek ve dolayısıyla çok sık aseton kullanmak tırnaklarınızı kurutacaktır. Tırnakları güçlendirdiği söylenen parlatıcı türü sıvılardan ve takma tırnak kullanımından kaçının.

Yaralanmaya bağlı tırnak morarmasını bandajla sararak tedavi edebilirsiniz. Bu süreçte ayaklarınızı yukarda tutarak daha fazla morarmasını engelleyebilir, şişlik varsa hafifletebilirsiniz.

Eğer tırnaklarınızın rengi koyulaşıyor ve siyahlaşıyorsa, bu durum, damarlardan sızıntı yapan kanın tırnak altında biriktiği  anlamına gelir. Biriken kan ağrı yapabilir ve bir hekim tarafından tahliyesi gerekir. Kan birikimi fazla miktardaysa ve enfeksiyon oluşumunu engellemek için tırnağın hepsini almak gerekebilir. Yeni tırnağın çıkması ve normal seviyeye gelmesi 6 ayı bulabilir. Ağrı oluşumu içinse, doktorunuzun vereceği ağrı kesici çere olacaktır.

Ayak tırnak morarmasına ağrı ve şişlik eşlik etmiyorsa, evde yapacağınız bakımla tırnak morarması sorunu kendi kendine geçecektir. Siz de bu süreçte sıkı ayakkabılar giymeyerek, yoğun ve zorlayıcı spor aktivitelerinden uzak durarak, moraran tırnak üzerine  baskı yapacak hareketlerden kaçınarak, iyileşme sürecine katkı sağlayabilirsiniz.

Ayak tırnak morarması için evde uygulayacağınız tedavi süreci maksimum 5 günü geçmemeli. 5 günden sonra, mevcut morluklar ayaklarınızda sizin fark etmeyeceğiniz kadar sinsice gelişen kırık, çatlak ve buna benzer problemlere işaret ediyor olabilir. 5 gün içinde tırnak morarmasında hayli yol katederseniz, tedaviyi sürdürebilirsiniz. Morarmanın tamamen iyileşmesi 3 hafta hatta 1 ayı bulabilir. Ancak morarma düzelmiyor ve herhangi bir iyileşme belirtisi görülmüyorsa mutlaka bir hekime başvurmanızın zamanı gelmiş demektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tirnak-morarmasi/