Tırnak Süsleme

Tırnak Süsleme
Tırnak bakımı her ne kadar kolaysa, onları süslemek bir o kadar zor. Tırnak süslemek bir sanat işi… Şık ve süslü tırnaklara sahip olmak; bazen tırnakları nakış işler gibi işlemek, bazen de bir tabloyu boyamak gibi…

Bu iş tamamıyla kadınları ilgilendiriyor. Tabi büyük emek ve sabır gerektiriyor. Oje, kimilerimiz için eziyet kimilerimiz için de tam bir tutkudur. Evde 5 dakika içinde uygulayabileceğiniz kolay oje modelleri ve tırnak süsleri mevcut. Örneğin, küçük bir poşet parçasıyla çok şık tırnaklara sahip olabilirsiniz. Öncelikle açık tonlarda bir rengi taban olarak tırnak diplerinden uçlara doğru sürüp, kurumasını bekliyoruz. Daha koyu bir renkle poşetten kesip büzdüğümüz parçayı boyuyoruz ve tırnaklarımıza ufak dokunuşlarla şekiller yapıyoruz. Kurumasını bekliyoruz ve kenarlara taşan kısımları pamuk ve aseton yardımıyla siliyoruz. Daha dayanıklı olsun istersek son kat olarak da parlatıcı ojeyle üzerinden geçiyoruz. Tırnaklarımız güne hazır… :)

tırnak-süsleme1

Kimi arkadaşlarımın tırnak süslerken epey zorlandıklarını duymuştum. Siz de onlardan biriyseniz, yaptığım birkaç basit uygulamayla tırnak süslemenin aslında ne kadar kolay bir işlem olduğunu göstereceğim.

Tırnak süsleme malzemeleri:
Pek çok markanın tırnak süsleme setleri bulunmakta. Fakat bunu temin etmeniz şart değil. Ben, tırnak süsleme fırçası yerine artık kullanmadığım bir ojenin fırçasını kullanıyorum. Aseton yardımıyla oje kalıntılarından arındırdığım fırçaları, istediğim incelikte keserek şahane süsleme fırçalarına sahip oluyorum. Daha ince işçilik gerektiren desenler için de toplu iğne arkası veya kürdan kullanıyorum.

tırnak-süsleme2

Oje nasıl sürülür?
Oje sürmek basit ama bir o kadar da meşakkatli bir iştir. İlk kata parlatıcı sürmek, ojenizi çıkartırken kolaylık sağlar. Ardından asıl süreceğiniz renge geçin sürmeden önce de iyice çalkalayın ojenizi. Ojeyi kolayca sürmek için; tırnağınızın ortasından ve dibinden başlayıp ucuna doğru seri şekilde sürün. İlk kat kuruduktan sonra ikinci hatta istediğiniz rengi elde edemediyseniz üçüncü katı da sürün.

Tırnak nasıl şekillendirilir?
Çatlayan ojeyi sürmesi frenç ojeden  çok daha basittir. Bunun için öncelikle çatlama özelliği olan ojelerden istediğiniz bir rengi temin etmeniz gerekmektedir. İlk kata çatlayan ojenize zıt bir renk seçerseniz desenler daha hoş ve canlı gözükür. İlk katı istediğiniz bir renkte yine dipten uca doğru sürün ve kurumasını bekleyin sonrasında çatlayan ojenizi seri bir şekilde sürün. Çatlayan ojeler genellikle çok çabuk kururlar. Bu sebeple çok hızlı sürmek gerekir. Birkaç dakika sonra oluşan tırnak şeklinizin keyfini çıkarın.

Şaheser tırnak süslemeleri yapabilmek için öncelikle ihtiyacınız olan şey rengarenk, çeşit çeşit ojeler. Özel davetlerde süslü tırnaklara sahip olmak için çeşitli tırnak stickerları da kullanabilirsiniz. Bu stickerları tırnağınıza yapıştırdıktan sonra daha kalıcı olmaları için bir kat tırnak cilası sürmenizi öneririm.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tirnak-susleme/