Topuk Sertleşmesi

Topuk Sertleşmesi
Ayaklarımız, tüm vücudumuzun ağırlığını taşıyan en cefakar organlarımız. Dolayısıyla sağlığı ve bakımına, en çok önem vermemiz gereken organların başında geliyorlar. Sürekli ayakta durmayı gerektirecek meslek dallarında çalışanlarda, sürekli yürümeyi gerektiren işlerde çalışanlarda, ayak bakımı ve sağlığı daha da ön plana çıkar. Topuk bölgesindeki deri sertleşmeye müsait bir yapıda olduğundan, uzun süre terliksiz ve çorapsız yalın ayakla yere basmak, ayak bakımı ve pedikürünü aksatmak, ölü deriyi temizlememek de topuk sertleşmesine sebep olur. Sertleşen topuklardaki renk değişimi, kalınlaşmış deri ve çatlaklar, hem kişiye rahatsızlık verir hem de ayak estetiğini bozar. Yaz aylarında giyilen terlik, açık ayakkabılar ve sandaletlerle daha da ortaya çıkan ayaklara ciddi bir bakım yapmak gerekir.

Topuk-Sertleşmesi1

Topuk Sertleşmesi Nedenleri

 • Topuk çatlaklarındaki en yaygın neden “kserozis” denilen cilt kuruluğudur. Üzerine sürekli yük binen ve baskı uygulanan durumlarda da topuk sertleşmesi meydana gelir. Bu durum, derinin kendini koruma mekanizmasıdır. Dış koşullar çetinleştiğinde, kendini koruma altına almak isteyen ayaklar, deriyi sertleştirerek bir kalkan oluşturur. Ama bu kalkan ilerleyen safhada çatlaklara, bu çatlaklar da kanama ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bu durum, bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde daha ileri boyutta rahatsızlıklara sebebiyet verir.
 • Aşırı kilo, ayaklara fazla yük bindireceğinden topuk sertleşmesine neden olur. Ayak  derisi esnek değilse, bu durum çatlaklara sebebiyet verir.
 • Arka bölümü açık ayakkabıları sık giymek de, topuk altındaki bölümün yapısını bozar ve sertleşmeye zemin hazırlar.
 • Şeker hastalığı olan kişilerde aktivitesi azalan tiroid ve buna bağlı metabolizma yavaşlaması neticesinde ortaya çıkan yetersiz terleme sebebiyle deride çatlaklar oluşabilir.
 • Egzama, sedef gibi deri hastalıkları da deride kurumaya ve buna bağlı topuk sertleşmesine yol açabilir.
 • Ter bezleri az çalışan kişilerde deride kuruma ve çatlama; akabinde topuk sertleşmesi yaşanabilir.

Topuk Sertleşmesi Nasıl Önlenir

Düzenli ayak bakımı yapmak, topukta biriken ölü deriyi henüz kalın bir tabaka haline dönüşmeden temizlemek, yeterli sıvı tüketmek, tiroid  hormonu yetersiz çalışıyorsa tedavi yollarına gitmek, ayakların çorapsız ve terliksiz şekilde yerle temasını önlemek, ortopedik ayakkabıları tercih etmek, uzun süre ayakta durulması gerekiyorsa uygun ayakkabılarla topuk kısmını desteklemek, topuk sertleşmesini önlemek adına atılacak adımların başında gelir.

Topuk Sertleşmesine Çözüm

 • Topuk sertleşmesi için üretilmiş kremlerden temin ederek cilde tatbik etmek ilk akla gelebilecek çözümdür. Ayak derisinde ileri boyutta bir çatlama söz konusuysa, bir hekimin gözetiminde yapılacak tedavi de fayda sağlayacaktır.
 • Sıcak su da en etkili çözümlerden biridir. Ayakları sıcak suyun içinde beklettikten sonra yumuşayan ölü derinin sünger taşı yahut topuk törpüsüyle rendelenerek uzaklaştırılması da rahatlatıcı yöntemlerden biridir.

Topuk-Sertleşmesi2

Topuk-Sertleşmesi3

 • Muz da sertleşmiş topuk derisini yumuşatan özelliklere sahiptir. Bir adet olgun muzu ezerek topuklarınıza sürüp 15 dakika bekletip temizlediğinizde yumuşatan ve nemlendiren etkisini görebilirsiniz.
 • Ayakları her akşam 20 dakika boyunca sıcak sabunlu suda bekletmek de son derece faydalıdır. Nemlendirici etki yapan bu işlem enfeksiyon oluşumunu da önler.
 • Zeytinyağı da yine en etkili yumuşatıcılardan biridir kuşkusuz. Yatmadan evvel topuklara sürülecek bir miktar zeytinyağı ve üzerine giyilen koruyucu çoraplarla, sabah yumuşacık topuklara kavuşmak mümkündür.
 • Arkası açık ayakkabıları mümkün olduğunca az kullanmak, ayakkabı astarı kullanmak ve yaz kış yapılacak düzenli ayak bakımıyla topuk sertleşmesi problemini engellemek mümkündür.

Siz de yaz yaklaşırken yumuşacık pamuk gibi ayaklara kavuşmak istiyorsanız, ayak bakımınızı şimdiden yapmaya başlamalısınız.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/topuk-sertlesmesi/