Trombosit Düşüklüğü Nedenleri

Deride mor nokta oluşumu, hafif darbelerde bile cildin morarması sebepli veya sebepsiz diş eti kanamaları burun kanamaları trombosit düşüklüğüne işaret eder.

Öncelikle trombosit düşüklüğü nedir? sorusuna cevap bulunması gerekir. Tromobosit, kan pıhtılaştırıcı hücrelerin pulcukları olarak adlandırılabilir. Hiçbir renge sahip olmayan bu pulcuklar kan hücrelerinden daha küçük yapıda olarak kanın pıhtılaşması gibi çok önemli bir görev üstlenirler.

Sayılarını tespit etmek ise çok kolaydır. Kan tahlilleri ile trombosit sayısı tespit edilebilir. Eğer bir yetişkinde trombosit sayısı X<150 bin ise bu durumda trombosit düşüklüğü tanısı konulabilir. Trombosit düşüklüğünün tanısı konurken kan tahliline bakılır. Kan tahlilinde 150 binden düşük değerlerde Trombosit düşüklüğü tanısı konur. 400 binden fazla değerler çıktığında bu kez Trombosit yüksekliği tanısı konur.

Kemik iliği trombosit üretim merkezidir. Bu ilikte yeterli trombosit üretilememesi sonucu PLT (trombosit eksikliği) oluşur. Dalağın büyümesi de PLT nedeni sayılabilir. Kan kanseri olan hastalarda da PLT oluşur. HIV virüsü taşıyanlarda trombosit eksikliği vardır. Geçici olarak gebelikte de trombosit düşüklüğü yaşanabilir. Trombosit seviyesini optimum düzeyde tutan organımız karaciğer organımızdır.

Her şey gibi trombositlerin de bir ömrü vardır ve ömürleri tükendiğinde bu hücreler dalak organına gönderilir. Dalakta bu hücreler parçalanır. Örneğin dalağı alınmış bir insanda trombosit parçalanamaz. Sayıca artış ortaya çıkar. Bu da kanın damarlarda pıhtılaşması sonucunu doğurur.

Trombosit Dusuklugu Nedenleri

Trombosit düşüklüğünün insanlarda bazı belirtileri vardır. Bunlar:

 • Alınan darbeler sonucunda hemen morarma ya da şişme olayının görülmesi,
 • Kırmızı ya da mor noktacıkların vücutta oluşması,
 • Halsizlik,
 • Yorgun hissedilmesi,
 • Kanamayı durdurmada zorluk yaşanması,
 • Burun ve diş eti kanamalarıdır.

Trombosit düşüklüğü nasıl giderilir? Trombosit düşüklüğünün giderilmesi için bireysel olarak alınacak tedbirler arasında, kanama tehlikesi olan fiziksel aktivite ve sporlardan uzak durmak, tuvalette fazla ıkınmamak ve olası çizik ve yaralanmalara karşı çıplak ayakla dolaşmamak gerekir.

 • Genetik miras kalıtsal faktörler trombosit düşüklüğüne neden olabilir.
 • Çok fazla sigara tüketimi, kanın pıhtılaşmasını dolaylı yoldan engeller. Trombosit düşüklüğüne neden olur.
 • Yeteri miktarda su içmemek de trombosit düşüklüğüne yol açabilir.
 • Kan dolaşımı esnasında kandaki trombositlerin yok olması eksikliği neden olabilir.
 • Dalağın normalden fazla büyümesi trombosit düşüklüğüne neden olur.
 • Sarılık ya da HIV hastalığına yakalanma durumu trombosit düşüklüğüne neden olur.
 • Aşırı alkol tüketmek trombositlerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.
 • Hamilelik dönemlerinde kan sayımında trombostler düşük oranda çıkabilir.

trombosit dusuklugu nedir

Neden düşük trombosit üretildiğini araştırmak üzere tam teşekküllü bir hastanede tahliller yapılmalıdır. Trombosit düşüklüğü nasıl tedavi edilir?

Trombosit sayısı düşük çıkarsa doktorunuzun vereceği trombosit yükseltici ilaçlar kullanabilirsiniz. Steroitler de trombosit seviyesinin yükselmesine yardımcı olurlar. Tedavi sırasında kan hücreleri plazmadan ayrıştırılır ve bu plazma albümin ile ve tuz solüsyonu ile değiştirilir. Plazma tedavi edildikten sonra hastaya yeniden nakil işlemine geçilir. Ciddi düşüklüklerde doktor tarafından dalağın alınması konusu da gündeme gelebilir.

Kanamaya yol açabilecek olan ortam ve durumlardan uzak durulmalıdır. Ayakkabısız bir yerlere gidilmemeli, tuvalet yaparken zorlanılmamalı ve burun temizleme sırasında burundaki damarlar zorlanmamalıdır. 6 ayda bir kan sayımı yaptırılmalıdır. Adet dönemlerinde kullanılan tamponlardan vazgeçilmeli, dişin temizliği için kullanılan diş iplerinden uzak durulmalı, acil durumlar için size yardımcı olabilecek birinin yakınlarda bulundurmaya özen gösterilmeli,ihtiyaç halinde kan plazması ile nakil yapılmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/trombosit-dusuklugu-nedenleri/