Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar
Ona her yerde rastlayabilirsiniz. Gömlek ceplerinde, çanta içlerinde mürekkebi akmış; koltuk, halı, döşemeler, duvarlar ve dolapların üzerinde desenler şeklinde çiziktirilmiş lekelerdir.

Tükenmez kalem lekesinden bahsediyoruz.

Gün içinde çok sık kullandığımız, pratik, kolay bulunan ve silinmeyen mürekkep özelliğiyle öne çıkan tükenmez kalemlerin bu özellikleri, bazen dezavantaj olabiliyor. Çıkmayan mürekkebi yüzünden bulaştığı yüzeylere sabitlenen tükenmez kalem lekesi, en zorlu lekeler arasındadır.

Tükenmez kalem lekesi de çıkar elbet. Yöntemini bildikten sonra, tükenmez kalem lekesi de tarihe karışır. O halde tükenmez kalem lekesinden kurtulmanın yollarına bir göz atalım isterseniz. Bakalım tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır?

Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Eve gelen misafir çocuk koltuğa kaşla göz arasında tükenmez kalemle çöp adam mı çizdi? Telaşa kapılmayın. Bunun da çaresi var. Tükenmez kalem lekesi koltuğa nüfuz etmeden hemen müdahalede bulunursanız lekeyi alt edebilirsiniz. Arap sabunu kullanarak tükenmez kalem lekesinden kurtulabilirsiniz. Bir başka yöntemse limon kolonyasıdır. Limon kolonyası yoksa, nemli bir beze biraz limon sıkıp lekeyi silin. Eğer koltuktaki tükenmez kalem lekesi hemen fark edildiyse, yani kurumamışsa, Arap sabunu ve limon kolonyası işe yarayacaktır. Eğer koltuklar deriyse, aseton yahut alkol de işe yarar. Ama eğer aseton kullanacaksanız, deri koltuğun kendine has yağ tabakasının aşınıp çatlamasını önlemek için aseton kullanımından sonra koltuğunuzu vazelinle silmeniz yeterlidir. 

Koltuktan-Tükenmez-Kalem-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer tükenmez kalem lekesi sentetik kumaşlar üzerindeyse leke üzerine bolca saç spreyi sıkarak kurumasını bekleyip, fırçalayabilirsiniz. Ardından bu bölgeyi yıkayın.

Renkli kumaşlar üzerindeki tükenmez kalem lekesi ise hardal tozu ile çıkarılabilir. Hardal tozunu krem gibi sulandırıp lekenin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın.

Leke yeni oluşmuşsa, saf alkolle silerek de çıkarabilirsiniz. Kumaşın ters yüzüne kurutma kağıdı koyun ve ön yüzden 90 derecelik alkole batırılmış pamukla silin.

Duvar kağıtlarındaki tükenmez kalem lekesi ise, karbonatla silinebilir. Nemli bir bezin arasına karbonat koyup dağıtın ve lekeyi bununla ovun.  Leke plastik yüzeylerde, plastik boyalı duvarlarda ve tahta eşyalar üzerindeyse, güçlü etkili bir deterjanla silebilirsiniz. Kalan lekeyi de lastik silgiyle silin. Lekeden eser kalmayacak.

Kumastan-Tükenmez-Kalem-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Sirke de, kumaştaki tükenmez kalem lekesini çıkaran bir çözümdür. Sirkeyi bir kabın içine koyun. Pamuk ye da bez batırarak sıkın ve lekenin üzerine bastırın. Bir müddet bu şekilde bekleyin ve leke yok olana kadar işlemi tekrar edin. Sirke, lekeyi sökecektir.

Saç spreyini, kumaştaki lekeleri çıkarmada kullanabilirsiniz. Sözgelimi gömlek cebinizde unuttuğunuz tükenmez kalem mürekkep mi akıttı? Hemen kumaşın ter yüzünü çevirin ve saç spreyini sıkın ve bekletin. Ancak bu işlemi yaparken, lekenin alt bölümüne mürekkebi emecek dokuda bir bez yahut kağıt havlu koyun. Daha sonra bölgeyi yıkayın.

Uzun süre beklediği için kuruyan tükenmez kalem lekesi ne yazık ki çıkmaz.

Tükenmez kalem lekesi henüz yeniyse asla sıcak suyla yıkamayın. Böyle yaparak lekenin daha da yayılmasını sağlamış olursunuz.

Süpermarketlerde satılan özel leke çıkarıcılardan da faydalanabilirsiniz. 

Duvardan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde küçük çocuk varsa, kapılar, gömme dolaplar ve duvarların yüzeyinde sürpriz desenler görmeniz muhtemeldir. Evinizin duvarlarında böyle bir sürprizle karşı karşıya kalırsanız, vereceğimiz öneriler size yardımcı olabilir.

Temiz ve renksiz bir bezi nemlendirerek, üzerine biraz karbonat dökün ve bastırmadan dairesel hareketlerle lekeyi ovuşturun. Güvenilir ve duvar boyasına zarar vermeyecek bir yöntemdir.

Saf alkole batırılmış pamukla da duvardaki tükenmez kalem lekesi giderilebilir. Alkol yoksa amonyakla da aynı işlemi yapabilirsiniz. Ancak işlem öncesi ellerinize muhakkak bir eldiven geçirin.

Duvardan-Tükenmez-Kalem-Lekesi-Nasıl-Çıkar1

Tükenmez kalem lekesi kurumadıysa, lastik silgi de iyi bir seçenektir.

Tüm işlemlere rağmen hala leke duvardaysa, daha tesirli ağartıcılar kullanmanız gerekecek. Bu da şu demek:  Bir miktar çamaşır suyu ile lekeyi ovun ve bezin üzerine cif döküp ovmaya devam edin. Bu yönteme, duvar boyasını aşındırma riski olduğu için, en son çare olarak başvurun. 

Deriden Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem lekesi olan koltuğunuz deriyse, imdadınıza koşacak birkaç yöntem  var.

Eczanelerde satılan izopropil alkolü, lekeli bölgenin üzerine döküp on beş dakika bekleyin ve temiz bir bezle silin. Tükenmez kalem lekesinin yok olduğunu göreceksiniz.

Bir başka çözüm de şu: Yarım bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp lekeyi, bu karışıma batırıp sıktığınız bir bezle silin. Bu da işe yarayacaktır.

Bitmedi. Bir çözüm daha var. Deterjanlı bezle lekeyi silin ve üzerine saç spreyi sıkın. Daha sonra diş fırçasına bir miktar diş macunu sıkıp lekenin üzerini fırçalayın. Bir müddet bekleyin ve nemli biz bezle yahut pamukla silin.

Tüm çabalara rağmen deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi hala çıkmadıysa, alkol yahut çamaşır suyunu bir beze döküp, lekeli bölgeyi ovalayarak silin. Ardından ıslak bezle iyice durulayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tukenmez-kalem-lekesi-nasil-cikar/