Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri, Nasıl Yenilir?

Tükenmişlik sendromu günümüzde toplum olarak çok yaygın bir hale gelmiştir. Tükenmişlik sendromu ne demek diye düşünüyorsanız tam olarak yanıtı enerji ve gücün azalması, başarısız olma ve yıpranma gibi durumlar Tükenmişlik sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri, Nasıl Yenilir?

Yıpranma ya da enerjinin tamamen düşmesi gibi durumlar tükenmişlikle beraber depresyon sebeplerini ortaya koyabilir. Tükenmişlik sendromu depresyon gelişimine etki yapabilir. Depresyon diğer olaylarda olduğu gibi tedavi edilir. Detaylı bir şekilde tedavi için doktora gitmeniz en doğru karar olacaktır.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu ilk defa 1974 yılında ortaya atılmıştır. Kişilerin yıpranma, başarısız olma, güç azalması ve tatmin olunamayan durumlar sonucu bireylerin tükenme oluşumu şeklinde tanımı yapılabilir. Tükenmişlik kişilerin işi gereği yoğun olarak duygusal isteklere maruz kalmaları ve diğer insanlarla yüz yüze çalıştıkları için kişide görülmüş olan fiziksel olarak bitkinlik uzun süre yorgunluk umutsuzluk ve çaresizlik.

Diğer kişilere karşı olumsuz yönde yapılan tutumların yansıması ile meydana gelen bir sendromu olmasıdır. Daha kolay anlaşılabilmesi için Tükenmişlik sendromu insanların iş icabı insanlarla yoğun bir ilişki içerisinde olması kişilere görülmüş olan duygusal yönde tükenme duyarsızlaşma düşük olan kişisel başarı hisleri olmaktadır.

Tükenmişlik sendromu ani olarak ortaya çıkan bir durum olmaz. Bu durumu çok yavaş bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tükenmişlik belirtileri kişiler de farklılık gösterir. Genel anlamda psikolojik, fiziksel ve davranış belirtileri olarak ortaya çıkar. Fiziksel olarak Tükenmişlik sendromu hafif belirtiler olarak kendini gösterir. Bu belirtiler genellikle yorgunluk ve bitkinlik olmaktadır.

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri, Nasıl Yenilir? 1

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromu belirtileri şunlardır; Tükenmişlik belirtileri davranış şekilleri, psikolojik ve fiziksel olarak üç kısma ayrılır.

Fiziksel olarak tükenmişlik sendromu küçük belirtiler halinde ortaya çıkar. Küçük olan belirtileri zamanla büyük bir hale gelmesi sebebiyle sizlerde kendiniz üzerinde rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz. Bu belirtiler kişilerde baş ağrısı, bitkinlik, uyuşukluk, yorgunluk ve uyku bozuklukları olarak gösterilir. Her baş ağrısı ya da bitkinlik gibi bir durumda sendrom olacak diye bir şey yoktur. Her iş yaptığınızda yorgunluk gibi bir durum sizin için ortaya çıkıyorsa sendrom ortaya çıkmış olabilir.

Sadece yorgunluk ya da yapmama istekleri bu sendrom için başlıca sebeplerdir. Bu belirtiler zamanında önlenemez ise kişilerde enfeksiyonlara karşı direnç azalması meydana gelir. Soğuk algınlığı, grip ve kilo kaybı gibi hastalıklar ortaya çıkar. Kilo kaybının genel olarak sendromun başlıca sebebi olarak görünmektedir. Ama bazı kişilerde bu durum daha farklı bir şekilde kilo alma işlemi olarak ortaya çıkacaktır. Bu gibi durumlara son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu hastalıkları takip eden yüksek kolesterol, tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği, vücutta meydana gelen genel ağrılar, kas gerilmeleri ve cilt hastalıkları kişilerde ortaya çıkar. Bu hastalıklar ortaya çıktığı zaman hemen tedavi edilmesi gerekir. Bu belirtiler kişilerde tükenmişliğin belirtisi olur.

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri, Nasıl Yenilir? 2

Psikolojik belirtiler ise diğer oranlara göre kişilerde çok az rastlanır. Psikolojik olarak belirtiler sinirli olmak ve engellenmiş hissi olarak ortaya çıkar. Huzursuzluk, tedirgin olma, sabırsız olma, özgüvenin azalması, çevreye karşı kin ve nefret duyması ve aile içerisinde çeşitli tartışmaların ortaya çıkması olarak psikolojik belirtiler olarak ortaya çıkar.

Tükenmişlik sendromu belirtilerinden birisi de davranış bozukluğu durumlarıdır. Kişilerde meydana gelen davranış bozuklukları asılsız olan şüpheler, Paranoyak olma depresyona girme, suçluluk ve çaresizlik olarak kendini gösterir. Genel olarak kişilerde meydana gelen Tükenmişlik sendromu geceleri ortaya çıkmaz.

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Yenilir?

Tükenmişlik sendromu kişilerde ilk önce bu sendromun nasıl ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Kişiler işle ilgili olan durumları gerçekte hedef ve beklentiler olarak geliştirmesi gerekir. Karşılaşacağı sorunları önceden tespit etmesi gerekir. Tükenmişlik sendromu şu şekilde önlenebilir. Boş günlerde ve iş zamanını iyi ayırması gerekir. Hayır diye bilmesini öğrenmelidir.

İşin işte kalmasını bilmesi gerekir. İşveren ile net bir şekilde iş sorunlarını görüşebilmeli. Kendi yapmış olduğu işi anlamlı görmeli. Bu gibi durumlar eğitici personel ile tükenmişliği önleyebilir. Tükenmişliğin yenmenin Yolları şunlardır;

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri, Nasıl Yenilir? 4

 • Kendisine adil olan ödül sistemini uygulaması gerekir
 • Gerektiği zaman kendisine yardımcı personel ve donanım hazırlaması gerekir.
 • Serbest kararlar verebilme yeteneğini sağlaması gerekir.
 • Takım çalışmaları yaparak bu çalışmaları desteklemesi gerekir.
 • Bulunmuş olduğu örgüt içerisinde düzenli olarak çatışma yönetim sistemi kurulması gerekir. Verilmiş olan görevleri net ve açık olarak belirlenmesi gerekir.
 • Dinlenme ve öğle yemeklerini rahatlatıcı bir ortamda yapması gerekir.
 • Kişilere yeni görevler verebilmeli
 • Uzun çalışma sürelerini düşürmeli.
 • Yerinde olan terfi uygulaması yapması gerekir.
 • Kişisel olarak dinlenmeye ve kendini geliştirmeye yönelik işler yapmalı
 • İş yerinde sosyal amaçlı gruplar kurmalı
 • Kariyer kazanması için kendine fırsat vermeli

Sosyal etkinlik ve tatil programları yapması gerekir. Böyle bir hastalık şüphesine kapılmış iseniz derhal bir Tükenmişlik Sendromu testi yaptırarak durumunuzu öğrenmiş olursunuz.

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik sendromu tedavisi şu şekilde olmaktadır. Tükenmişlik neden ve sonuçları kişisel olarak değerlendirilir. Tükenmişlik sendromunun tedavisinde hasta olan kişinin uyku düzeninin normal olabilmesi için birkaç güne ihtiyaç ve geceye ihtiyacı olur. Fonksiyonel kapasiteyi yıpratmadan ciddi olan yorgunluklar belirlenmelidir. Tükenmişlik sendromu tedavisi genel olarak bireysel yapılır. Örnek verecek olursak stres olan kişi Psikoterapiye veya ilaç tedavisine gerek duyulabilir.

Hasta olan kişinin kendi yaşamları olan şartlara alışmasını önemli olduğu belirtilir. Fakat 2 ay gibi sürede kişilerde dikkate alınacak bir gelişme meydana gelmemiş ise veya tedaviniz tam olarak uygulanmamış ise hasta olan kişiye psikiyatrik değerlendirmeye yönlendirilir. Tükenmişlik sendromunu yenmek için şu 8 kuralı uygulamak gerekir.

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Belirtileri, Nasıl Yenilir? 5

 1. Düzenli olarak hasta olan kişi egzersiz yapması gerekir. Egzersiz yapmanın fiziksel yararları olduğu gibi psikolojik yararları da olmaktadır. Egzersiz yapması durumunda stres azalır ve kendini mutlu hisseder. Egzersiz yaparak kişide meydana gelen kronik ağrılar, depresyon ve düzenli olmayan uyku düzeni düzenli bir hale gelir. Fiziksel olarak kendini güçlendiren kişi yaşamakta olduğu problemleri çabuk algılar bu algılama neticesinde becerisini ortaya koyar.
 2. Kahvaltı ve öğle yemeklerini mutlaka yapmalısınız. İş ortamının vermiş olduğu yorgunluk aşırı stres Kahvaltı ve öğle yemeği yenmesi durumunda azalır. Doğru beslenme fiziksel sağlığın yanında kişilerin duygusal durumlarını da iyileştirir.
 3. Kişilerin ailesine ve arkadaş ortamına zaman ayırması gerekir. Sosyal yaşantı düzgün olduğu sürece kişilerin mutlu olması sağlanır.
 4. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler kendine bir hobi edilmesi gerekir.
 5. Mesleki olarak kişiler kendilerini yetiştirmeleri gerekir. İş yerinde almış olduğunuz görev ve sorumlulukları bilmeniz gerekir. Bu nedenle mesleğinize ve sorumluluk alanına girmiş olan konuları iyi değerlendirmeniz gerekir. Mesleğinize yönelik işlerde kendinizi geliştirmeniz size faydalı olacaktır.
 6. Gerektiği zaman başkasından destek almanız gerekir. Destek aldığınız zaman kendinizi güvende hissedersiniz. Tükenmişlik sendromu genel olarak iş ortamının vermiş olduğu sıkıntılar nedeniyle ortaya çıkar.
 7. Yaşamınızı yalnızca işinize odaklamayınız. İş ve ev hayatını dengeli tutmanız gerekir.
 8. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişiler gerektiği zaman bir uzman kişiye başvurmaları gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tukenmislik-sendromu-nedir-belirtileri-nasil-yenilir/