Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır, bebek sahibi olmak istedikleri halde bu hayale kavuşamayan çiftler için yardımcı üreme teknikleri umut ışığı olmaktadır. Dünyada ve ülkemizde pek çok çift, bu teknikler sayesinde bebek sahibi olabiliyor. Tüp bebek en sık kullanılan ve başarı oranı hayli yüksek olan bir teknik.

Üreme ile alakalı sıkıntıları olan çiftlerde uygulanan tüp bebek yöntemi belli aşamaların yerine getirilmesiyle başarı ile sonuçlanıyor. Elbette bu yöntemin uygulanabilmesi için de bazı şartların oluşması gerekiyor. Bu yazımızda tüp bebek kimlere uygulanır, aşamaları nelerdir, tüp bebek tedavisi nasıl yapılmaktadır gibi çok merak edilen ve tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen çiftlerin en çok sorduğu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Tük bebek nasıl olur sorusuna verilecek en özet yanıt; kadın üreme hücreleri olan yumurtalar ile erkek üreme hücreleri olan spermlerin vücut dışında, bir laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenme sağlanması ile oluşturulan süreçtir şeklinde verilebilir.

Tüp bebek tedavisinde her geçen gün yeni bir teknik denenmekte ve başarı olasılığı hayli yükselmektedir. Elbette ki bu teknikler başarı şansını arttırır ama tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç verebilmesi için de bazı şartların gerektiğini yazımızın başında da belirtmiştik. Bakalım o şartlar neler, kimlere tüp bebek tedavisi uygulanabilir, isteyen herkes bu tedaviyi olabilir mi?

Tüp bebek tedavisi;

 • İnfertilite yani kısırlık durumunda
 • Yumurta bozukluğu olan kişilerde
 • Her iki tüpü de tıkalı olan kişilerde
 • Sperminde kalite bozukluğu olan kişilerde
 • Menisinde sperm olmayanlarda
 • Bağışıklık sisteminde bozukluk olan durumlarda
 • Ameliyatla tüpleri alınanlarda
 • Servikal faktörler var olduğunda
 • Yumurta ve sperm sayısında yetersizlik söz konusu olduğunda
 • Yumurtalıklarda kist varlığı söz konusu olduğunda
 • Hormonal bozukluklarda
 • Cinsel ilişkiye engel olan vajinismus ve buna benzer sorunların varlığında
 • Sperm hareketliliği hususunda sorun yaşayan kişilerde
 • Sperm hücrelerindeki şekil bozukluğu durumlarında
 • Tekrar tekrar yaşanan dış gebelik, düşük ve buna benzer sorunların sebep olduğu gebelik kaybı durumlarında
 • Kadınlarda ilerleyen yaşa bağlı durumlarda yapılmaktadır.
 •  Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

  Tüp Bebek Nasıl Yapılır Aşamaları

  Şimdi gelelim tüp bebek tedavisi nasıl yapılır kısmına.

  Birinci aşama: Bu aşamada çift değerlendirmeye alınır. Daha evvel varsa gördükleri tedaviler ve yine varsa başarısızlıkla sonuçlana gebelikler, doğumlar, düşük gibi deneyim ve hikayeler dinlenir. Tahlil sonuçları ve raporlar varsa onlara da bakılır. Rahim filmi ve kromozom analizlerine bakılır ve tüm bu veriler ışığında tüp bebek tedavisi planlaması yapılır ve tedavi için gün verilir.

  İkinci aşama: Yumurtalıkları uyarma ve yumurta oluşturma aşamasıdır. Bu aşamada iyi embriyoların seçilip rahme enjekte edilmesi için çok sayıda yumurta oluşturulması amaçlanır. Bunun için de yumurta geliştirici ilaçlar yani iğne tedavisi uygulanır.

  Üçüncü aşama: gelişen yumurtalar toplanır ve laboratuvar şartlarında döllenmesi için muhafaza edilir. Bu aşamada erkekten mastürbasyon yoluyla sperm alınır. Sperm veremeyen erkeklerdense mikro TESE yöntemiyle sperm alınır. Bu işlem aşağı yukarı yarım saat sürer. Erkek, yumurta toplama gününde, sperm örneği verebilmek için 2 ila 4 günlük bir cinsel perhiz yapar. Ancak bu sürenin 7 günden uzun olmaması gerekir.

  Tüp Bebek Nasıl Yapılır? 2

  Dördüncü aşama: toplanan yumurtalar ve alınan spermlerle, “fertilizasyon” yani döllenme işlemi gerçekleştirilir ve döllenen yumurtalar laboratuvarda saklanır.

  Beşinci aşama: İki ila üç gün laboratuvarda muhafaza edilen döllenmiş yumurtalar rahim içine yerleştirilir. Döllene yumurtalar laboratuvarda bekletildikten sonra transfer edilir. Bu işlem 5 ila 10 dakika sürer. Gebelik testine kadar devam edecek bu süreçte cinsel birliktelik yasaktır. Hekim ağrı kesici olarak parasetamol grubu ilaç önerebilir. Transferden 1 gün sonra ılık duş yapılabilir.

  Ve gebelik testi aşaması: transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılır ve gebelik meydana gelip gelmediğine bakılır. Bu test normal yolla gebe kadınlar için yapılan testle aynıdır.

  Merak edilen bir konu da tüp bebek kaç gün sürer kısmıdır.

  Bu süre tercih edilen tedavi şekline göre değişen bir süreçtir. Uzun protokoller ortalama 45 günde tamamlanır. Bunun ilk 30 günlük kısmı evde ilaç kullanımı kısmıdır. Ardından adet sürecinde yumurtaların uyarılması dönemi başlar. Bu da yaklaşık 10 gün sürer.

  Tüp Bebek Nasıl Yapılır? 3

  Bunun ardından yumurta toplama, yumurtaların döllenmesi ve döllenen embriyonun aktarımı gerçekleşir. Aktarımın ardından 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Kısa protokol yapılacaksa ön hazırlığa gerek duyulmaz direkt yumurtalıkların uyarım aşamasına geçilir. Daha sonraki aşamalar uzun protokoldekinin aynısıdır. Kısa protokol de 18 günde tamamlanır.

  Tüp bebek tedavisi nasıl yapılmaktadır sorusuna verilecek yanıt ana hatlarıyla böyledir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tup-bebek-nasil-yapilir/