Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrası, beslenme ve bakım süreci oldukça önemlidir. Tüp mide ameliyatlarından sonra, gidişata göre hastaların çoğu ameliyattan sonra 4. gün taburcu edilir. Ameliyat olan hasta ameliyat olduğu kliniğe şehir yahut yurt dışından geldiyse, ikamet ettiği yere dönmeden evvel en az 1 hafta süreyle, gerektiğinde hastaneye 1-2 saat içinde ulaşabileceği  bir yerde konaklamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemli hatta hayati bir meseledir. Ameliyat sonrası günde en az 8 bardak su içilmelidir. İlk iki hafta boyunca diyetisyenin önerdiği şekilde beslenmek gerekecektir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme sulu gıda şeklindedir.

Ameliyat sonrası ilk haftalarda protein alımı genelde yetersiz olacaktır. Bu sebeple de sıvılara protein tozu eklenerek tüketilebilir. Sıvı gıdalar da yavaş yavaş ve inik yudumlar halinde alınmalıdır. İlk haftalarda yutma güçlüğü görülebilir ama bu beklenen bir durumdur. Endişe etmemek gerekir.

 • İlaçları toz haline getirip öyle için.
 • İki hafta sonra yumuşak gıdalara geçilebilir. Bunlar besin püreleridir.
 • Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede ağıza alına lokmaları çok çiğnemek oldukça önemlidir. Lokmalar olabildiğince uzun süre çiğnenmelidir.
 • Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri de oldukça mühim ve hayatidir. Ameliyat sonrası en çok görülen komplikasyonlardan birisi de kaçaktır. Görülme oranı %3 ila %5 civarında olan kaçaklar, ameliyat olan hastaların en çok korktuğu komplikasyonlardan birisidir. Ama asıl korkulması gereken kaçak değil, kaçağın tespit edilememesi durumudur.

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 1

  Kaçak tespit edilirse sorun kalmaz ama tespit edilemezse durum kötüleşebilir. Kaçak olup olmadığını anlayabilmek için cerrah tarafından kaçak testi yapılır. Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri karında şiddetli ağrı, karın bölgesinde hassasiyet, çarpıntı, ateş, bulantı, kusma, halsizlik şeklindedir. Kan tahlili yapılarak daha kapsamlı bir yargıya ulaşılır. Kaçak neticesinde karın boşluğuna sızan mide içeriği enfeksiyon oluşturabilir. Bu da kan tahlili neticesinde ortaya çıkar. Ultrasonografi gibi görüntülenme yöntemleri de kaçağın tespit dilmesini sağlar.

  Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma da en çok korkulan ve istenmeyen sonuçlardan birisidir. Obezite cerrahisinden sonra kilo kaybıyla birlikte sarkan ve gevşeyen deriyi toparlamak için germe operasyonları da gerekecektir. Peki kimler bu operasyonlar için uygundur.

 • Kilo verme işlemi tamamlanmış hastalar
 • Kiloluyken taşıdığı hastalıkları kontrol altında olan sağlıklı kişiler
 • Sigara kullanmayanlar
 • Bu tip bir ameliyatın riskinden haberdar olanlar
 • Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 3

  Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Listesi

  Tüp mide ameliyatı sonrasında bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Diyet listesi kişiye özel hazırlanmalıdır. İlk 2 ay sıvı gıdalardan katı gıdalara geçiş yapılmalıdır. Ameliyattan hemen sonra beslenmeye sıvı gıdalarla başlanmalıdır. İlk aşamadan başlayarak kalsiyum ve vitamin takviyesi alınmalıdır.

  Tüketilen sıvı gıdalar yağlı ve yüksek kalorili olmamalıdır. İlk hafta tamamen tanesiz sıvı gıdalar, ikinci haftadan sonra püreler alınmalıdır. Ardından da yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapılır. Hasta, kalorisi düşük ve şekersiz sıvıları tüketmelidir. Yemeklerle birlikte sıvı tüketimi salık verilmez. Katı gıdalara geçildiğinde ise her bir lokmanın çok iyi çiğnenmesi gerekecektir. Bu konuda hekimin ve diyetisyenin önerilerine birebir uyulması gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tup-mide-ameliyati-sonrasi/