Türk Kahvesi Çeşitleri

Kahve demek sohbet muhabbet demektir. En koyu sohbetlere eşlik eden yegane dost olan Türk kahvesi ise, kendi içinde birçok çeşide ayrılır. Örneğin sütlü türk kahvesi son yılların en popüler türk kahvesi çeşitleri arasında yer alır. Özellikle şekersiz türk kahvesinin o muhteşem ama bir o kadar da acı olan tadının süt ile yumuşatılarak daha aromatik bir hal almasıdır. Türk kahvesini tek başına çok keskin bulanların yeni damak tadı bu yöndedir. Bu lezzeti yakalamanız için tek yapmanız gereken kahvenizi su yerine süt ile pişirmenizdir.

Dibek Kahvesi

Dibek Kahvesinden Bahsetmemek Olmaz

Türk Kahvesi Çeşitleri 4

Sütlü türk kahvesi demişken en popüler kahve çeşitlerinden olan dibek kahvesi unutulur mu hiç? Özellikle bu kahveden başka kahve türünü ağzına sürmeyecek kadar tutkunu olanlar var. Aslında bu bir yerde de son derece normal bir yaklaşımdır. Çünkü kahve özellikle Türk toplumu için bir kültür bir gelenektir adeta. Dibek kahvesi aslında üretilme aşamasında klasik Türk kahvesinden ayrılır. Nasıl mı? Mesela bu kahve türünün çekirdekleri taş ya da tahtadan yapılmış olan ve adı da dibek olarak bilinen devasa havanlarda dövülür ve bu şekilde öğütülür. Kıvamı Türk kahvesine göre daha yoğun olmasına rağmen son derece yumuşak içim sağlar ve kahve severleri kendine hayran bırakır.

Menengiç mi? Yoksa Melengiç mi?

Kahve severlerin bile kendi aralarında ayrıldığı bir soru bu menengiç mi? Melengiç mi? Bu kahve türü aslında Antep fıstığı ağacı olarak da bilinen menengiç bitkisinin meyvelerinden elde ediliyor. Yapılış itibari ile de Türk kahvesinden pek bir farkı olmamakla birlikte aynı onun gibi su ile hazırlanıyor. Tabi ki lezzet olarak aynı olduklarını söylemek mümkün değil. Menengiç mi? Melengiç mi? Olduğu konusunda hala kararsız kalınan bu kahve türünün bağımlıları oldukça fazladır. Özellikle de kahvede farklı tatlar arayanlar için bulunmaz bir alternatif oluşturuyor. Tabi sınırları biraz daha zorlayıp su yerine süt ile hazırlamayı tercih ederseniz işte o zaman damak tadınız zirveye ulaşır.

Türk Kahvesi Çeşitleri 5

Mırra

Kahvede Sert Lezzetler Peşinde Koşuyorsanız, Mırrayı Denemelisiniz

Türk Kahvesi Çeşitleri 6

Mırra, kahve severler arasında sert ve keskin tadı ile bilinir. Tam da bu yüzdendir ki, Türk kahvelerinin sunulduğu fincanlardan çok daha küçük ve hatta kulpsuz fincanlarda ikram edilir. Kahvenin arka arkaya birkaç kez demlenmesinden elde edilen mırra hazır olana kadar uzun bir uğraş ve zaman gerektiriyor. Bu sürecin ardından hazırladığınız mırranın lezzetli olup olmadığını bakarak da anlayabilirsiniz. Nasıl mı? İmbiklerle sunulan mırranın lezzetli olduğu bardağın kenarında bıraktığı pekmeze benzeyen izden anlaşılabiliyor. Sürekli olarak bu kahve türünü tüketen kahve severler bilirler ki, bu mırranın tam olduğunu gösteren bir işarettir.

Adana Gar Kahvesi

Adanalılara Özgü Bir Kahve Türü, Adana Gar Kahvesi

Adana Gar Kahvesi 7

Öncelikle Adana gar kahvesi Türk kahvesine göre çok daha sert içimlidir. Hatta tadının sert olmasından dolayı kahve severler ona kendi aralarında Türk usulü espresso da derler. Kahvede sert içim arayanlar için birebir olan Adana gar kahvesi bağımlılık yapar ve içenlere bir daha içmek için çokça sebep sunar.

Kervansaray kahve olarak tanınan bu kahve türü için kahvelerin aşuresi de denir. Neden mi? Çünkü klasik kahvelere göre içinde yok yoktur. Damla sakızı, sahlep, keçiboynuzu, çikolata kervansaray kahve denilince ala ilk gelenlerdir.

Türk Kahvesi Çeşitleri 1

Tatar kahvesi klasik yemek sonrası içilen kahvelere yeni bir soluk getirmiştir. Klasik türk kahvesinin üzerine kaymak konularak hazırlanan tatar kahvesi kupalardan biraz küçük bardaklarla servis ediliyor.

Türk Kahvesi Çeşitleri 2

Standart Türk kahvesinin içine farklı lezzetler konularak hazırlanan aromalı Türk kahvesi kahvede değişiklik arayanların tercihi oluyor. Öyle ki, aromalı Türk kahvesi denilince aklınıza zencefillisinden çörek otlusuna her seçenek gelebilir.

Türk Kahvesi Çeşitleri 3

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/turk-kahvesi-cesitleri/