Türk Kahvesi Makinesi

Bizim kültürümüzde Türk kahvesi sevmeyen pek yoktur. İçmeyen de ya sağlık problemleri sebebiyle içmiyordur, yahut Türk kahvesi yapmaya üşeniyordur. Zira Türk kahvesi yapmak çok da basit bir işlem değil, bazı püf noktaları ve incelikleri var. Bol köpüklü, okkalı, zihne küşayiş, damağa nefis bir aroma, ruha neşe ve keyif veren Türk kahvesi, usulünce yapılırsa ortamı şenlendirir, sohbetleri koyulaştırır, gönülleri zevke getirir. Peki ne yapmak lazım? Türk kahvesi seviyorsak ama yapmaya üşeniyorsak yahut elimizden bir türlü şöyle okkalı ve köpüklü bir Türk kahvesi çıkmıyorsa bu iş için üretilen Türk kahvesi makinelerinden almak farz olmuş demektir.

Kahve Makinesinde Kahve Nasıl Yapılır

Hayatta her şeyin bir kolayı var. Ayrıca teknoloji sağ olsun insanoğluna her türlü hizmeti sunacak araç gerecin üretilmesine olanak sağlıyor. Şimdi piyasada var olan envai çeşit kahve makinesinden birini seçmek ve  kullanımını öğrenmek yeterli. Nefis Türk kahveleri emrinize amade. Arçelik telve, Arzum okka, Beko, Kaave, Tefal, Fakir marka kahve pişiricileri en bilinen makinelerin başında geliyor.  Bu makinelerde kahve yapmak da oldukça pratik ve kolay. Kahve, su ve şeker yeterli. Bir de tabii elektriğin kesik olmaması gerekiyor ki kahveyi pişirebilelim.

Çok kullanılan makinelerden biri olan Arçelik Telve’den örnek verelim isterseniz. Arçelik telvenin bir çift cezveli olan büyük modeli, bir de tek cezvelik mini telve modeli var. Çift cezvelik telvede makinenin su haznesi önceden dolduruluyor ve sizin cezveye su eklemenize gerek kalmıyor. Sadece kahve ve şekerini koyuyorsunuz makine suyu kendi ekliyor. Tekli mini telvede ise suyu siz ekliyorsunuz. Cezvesine suyu, şekeri ve kahveyi koyuyor ve haznesine yerleştirip, tepesindeki butona basıyorsunuz, mavi ışık yanıyor  ve içeride kahveniz hazırlanıyor. Yaklaşık 1 dakika içinde mavi ışık yanıp sönüyor ve makine sesli bir sinyalle uyarı veriyor, kahven pişti gel al diye.

Türk Kahvesi Makinesi 1

Diğer marka makinelerde de temelde mantık aşağı yukarı mantık aynı. Makine cezvelerini suyun altında duruluyoruz, bulaşık makinesine atmıyoruz.

Elbette mangalda külde ağırdan pişmiş Türk kahvesinin yerini hiç bir şey tutamaz ama günümüz koşturmacasında bu elektrikli kahve makineleri adeta bir nimet.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/turk-kahvesi-makinesi/