Turpun Faydaları

Turpun Faydaları
İçeriğindeki zengin vitamin ve minerallerle (A,C,K vitaminleri ile bol miktarda potasyum, fosfor ve selenyum içerir) bağışıklık sistemini güçlendiren turp, vücudun savunma mekanizmasına yardımcı olarak görev yapan önemli bir birkidir. Yumru şeklide olan ve toprak altında yetişen turp, sade bir şekilde tüketildiğinde acımtrak bir tadı vardır. Bu nedenle genel olarak salatalarda ve yemeklerde diğer sebze ve bitkilerle birlikte kullanılır. Limonla birlikte yenildiğinde daha etkili olur. Lifli yapısı nedeniyle birçok diyetin de baş tacıdır.

Turpun sağlığa faydaları nelerdir? Turp sindirim sistemini korur. Yiyeceklerin daha kolay hazemedilmesini sağlar. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır. Karaciğerde biriken toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle vücudun hasta olma potansiyelini düşürür. Turp çok iyi bir öksürük kesicidir. Öksürük için turp şu şekilde kullanılır; kara turpun başı kesilir ama atılmaz. Turpun içi oyulup, bir kaşık bal dökülür ve atılmayan baş kısmı kapak olarak kapatılır. Turp öylece 1 gece bekletilir. Ertesi gün turp suyu ile karışık bal elde edilir. Bu karışım içildiğinde öksürük kısa sürede kesilecektir. Günlük düzenli olarak turp suyu ve bal karışımı içlebilir.Turpun-Faydalari-oksuruk-icin

Turp faydaları saymakla bitmez. Turp kalp ve damar sistemini korumakla görevlidir. Kötü huylu kolestrolü vücuttan uzaklaştırır. Ayrıca, içeriğindeki demir minerali sayesinde de cilt yenilenmesini sağlar. Saç hücreleri için iyi bir besleyicidir.

Siyah Turpun Faydaları

Kara turp olarak bilinen bu turp çeşidi çok fazla bilinmese de, birçok manav ve markette bulmak mümkündür. Kara turpun en etkili olduğu yer karaciğerdir. Karaciğer yenilenmesi ve karaciğerin ideal şartlarda çalışması için gerekli vitamin ve mineralleri sağlar. Kara turp, kırmıza turpa göre daha iyi bir kolestrol düzenleyicidir. Düzenli olarak yenilen kara turp sayesinde kolestrol riski % 25 azalmaktadır.

 

 

Turpun-Faydalari1

Kara turp midede bulunan toksinleri temizleyerek, midenin ideal bir PH seviyesinde kalmasını sağlar. Aynı zamanda lifli yapısı nedeniyle kişiyi tok tutar. Yine sindirim ile alakalı olarak safra kesesinin hücre yenilenmesini sağlar. Kara turbun sindirim üzerindeki bu etkileri kişinin yiyecekleri daha sağlıklı sindirmesine ve böylelikle ideal kilosunda kalmasına yardımcı olur.

Son yapılan çalışmalar siyah turbun kanser üzerinde de etkili olduğunu göstermiştir. Kansere birincil olarak neden olan serbest radikaller, düzenli olarak turp tüketildiğinde vücuttan uzaklaşır. Bu nedenle kişinin kansere yakalanma riski de oldukça azalır.

Kırmızı Turpun Faydaları

Kırmızı turp ile kara turpun birlikte tüketilmesi faydaları maksimum seviyeye çıkarır. Genel olarak ikisinin etileri aynı olsa da, kırmızı turp daha çok bağışıklık güçlendiricidir. Üst solunum yolları hastalıklarında etkilidir ve içeriğindeki yüksek C vitamini ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Yine turp içerisinde bulunan çinko ve fosfor cilt için çok faydalıdır.Turpun-FaydalariTıpkı kırmızı turp ve kara turp gibi turp otu da oldukça faydalıdır. Turp otunun faydaları özellikle sindirim sistemi üzerinedir. Sindirim sistemi sağlığını korur. Ayrıca, çocuklarda görülen ani ve şiddetli öksürüğü geçirir. Alerjik bronşit gibi rahatsızlıklarda rahatlatıcıdır. Turp otunun Ege bölgesinde lezzetli bir yemeği de vardır.

Turpun Besin Değeri

100 gram turp yalnızca 16 kaloridir. Sıfır kolestrol içerir. Sırf bu özelliğiyle bile tüm diyetlerde kullanılması gerekir. İçeriğindeki mineraller; sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, mangan, fosfor ve çinkodur. Vitaminler ise; A, C, K, E, Riboflavin, Tiamin, Pridoksin ve Niasindir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/turpun-faydalari/