Turşu Nasıl Yapılır?

Turşu nasıl kurulur, Türk mutfağının vazgeçilmeyen, sofralara renk ve çeşni veren, bazı yemekleri daha da tatlandıran ve şereflendiren garnitürlerinden birisi olan turşu, ev yapımı şekliyle daha da göz dolduruyor. Akla hayale gelebilecek her türlü sebze hatta meyveden yapılabilen turşu iştah açan özelliği ile sofraların en önemli eşlikçisi adeta.

Turşu Nasıl Yapılır?

Mevsim kışsa, hele de menüde kuru fasulye ile pilav ikilisi varsa, o sofrada turşu olmaması düşünülemez. Bol sarımsaklı, sirkeli ve limonlu tabiatıyla damakları sarhoş eden turşuyu evde hazırlamak isterseniz ve bu ilk kez olacaksa makalemiz siz fikir verebilir diye düşündük. Her damağa hitap eden tuşu çeşidi farklıdır ama karışık turşu hem çeşitliliği hem de görsel zenginliği ile çok sık tercih edilen bir çeşittir.

Gelin karışık turşu nasıl kurulur hadisesine el atalım ve püf noktalarına da göz atalım. Karışık turşu nasıl kurulur Oktay Usta tarifleri de size yol yordam gösterebilir. İşte turşu yapımının ipuçları, işte karışık turşu nasıl kurulur meselesi…

Önce malzemelere bakalım:

Kornişon, turşuluk biber, havuç, lahana, nohut, 1 avuç dolusu sarımsak, koruk suyu yahut konservesi, kırmızı biber, 1 su bardağı sirke, 1 su bardağı kaya tuzu, 4 litre su, 1 adet limon, 3 adet limon tuzu

Karışık turşu yapılışı

5 kilogramlık bir cam kavanozun içine önce nohutları koyun. Nohut, tuşunun hızlı mayalanmasını sağlayacak ve hoş bir aroma verecektir. Daha sonra yıkadığınız sebzeleri karışık olarak kavanoza dizin. Aralara da limon ve sarımsakları serpiştirin.

Kalan koruklardan da üzerine koyun. En üst tabakaya da tat versin diye maydanoz sapları koyabilirsiniz. 10-15 gün kadar serin bir yerde muhafaza edin.

Afiyet Olsun.

Turşu Nasıl Yapılır? 2

Turşu yapımında bazı ipuçları vardır.

  • Evde yapılan turşuyu 15 gün boyunca hiç açmamalısınız ki lezzeti tam olsun. Ama aceleniz varsa 1 haftalık turşu da yenilebilir.
  • Turşu kurarken cam kavanoz tercih etmeniz daha sağlıklı sonuç almanızı sağlar. Plastik kaplar turşu suyu ile etkileşime gireceğinden sağlıksız ve riskli olabilir.
  • Turşunuzu havlar serinlemeye başladığı günlerde yaparsanız bozulmasını da engellemiş olursunuz. Zira turşu çok sıcakta bozulabiliyor. Ama evde kiler yahut ona benzer serin bir bölmeniz varsa orada da bekletebilirsiniz.
  • Turşu kuracağınız kabınız ya da kavanozunuz çok temiz olmalı, turşuyu kurmadan evvel kavanozun içini kaynar suyla çalkalamanızda fayda var.
  • Turşu yaparken kaya tuzu kullanın. Ama daha öncesinde suyun içinde eritmeniz daha doğru olacaktır. 5 litrelik bir turşu kavanozu için 2 çay bardağı kadar tuz yeterli olur. Tuz oranının yeterli olup olmadığını yumurta testi ile yapabilirsiniz. Tuzu erittiğiniz suyun içine bir adet yıkanmış yumurtayı bırakın. Eğer yumurta suyun üstünde yahut üstüne yakın bir noktada yüzüyorsa tuz oranı yeterli demektir. Ama yumurta suyun altında kaldıysa tuz eklemeniz gerekir.
  • Turşunuzun içine tane karabiber, defne yaprağı, karanfil, nane gibi tatlar ekleyebilirsiniz. Bu da turşunuza çeşni ve hoş bir aroma verir.
  • Midesi limon ve sirkeye karşı duyarlı olan kişiler sirkesiz turşuyu daha fazla tercih ediyor. Turşu pekala sirkesiz de olabiliyor. Peki sirkesiz turşu nasıl kurulur, diğerinden farklı mıdır?  Sadece tuz, toz şeker ve nohut ilave ederek arzu ettiğiniz sebzeyle turşu kurabilirsiniz.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/tursu-nasil-yapilir/