Uçuğa Ne İyi Gelir

Herpes simpleks virüsü bir gün bir şekilde vücuda girer ve orada pusuya yatar. Vücut ne zaman pusuya yatar, ne zaman bağışıklık düşer, ne zaman bünye zayıflar, işte o zaman bu virüs uykusundan uyanarak dudakta ve nadiren de olsa diş etlerinde, damakta ve ağız içinde uçuk oluşmasına sebep olur.

Uçuk çoğunlukla, cildin en ince ve zayıf olduğu yerden çıkar, ki bu genellikle dudak kenarlarıdır.

Uçuk bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu da demek oluyor ki uçuğu olan birisiyle temas etmek, onun kullandığı özel eşyalara temas etmek, uçuk iyileştikten sonra, uçukluyken kullanılan eşyaları kullanmaya devam etmek, uçuğun yeniden tekrar etmesine sebep olabilir.

Uçukluyken özellikle gözlere dokunmaktan kaçınmak, makyajı dikkatli arıtmak, bebekler ve küçük çocukları öpmekten kaçınmak, uçuklu kişilerin havlu, bardak, çatal, kaşık gibi özel eşyalarını kullanmaktan kaçınmak, uçuğu ellememek ve öpüşmemek gerekiyor.

 • Uçuğa ne iyi gelir bitkisel çözümler olarak nelerden istifade edilebilir derseniz, size bir kaç doğal reçete verebiliriz.
 • Uçuğun üzerine peçeteye sarılmış buz uygulamak ağrıyı azaltan ve uçuğun zayıflamasını sağlayan bir yöntemdir.
 • Poşet çayın işi bittikten sonra bardaktan veya çaydanlıktan alıp buzdolabına koymak ve soğuduktan sonra uçuğun üzerine uygulamak da işe yarar. Antiseptik bir özellik kazanan poşet çay soğuk olduğu için uçuğun yayılmasını, ağrı ve sızı yapmasını önler.
 • Bir parça pamuğu oksijenli suya batırmak ve uçuğun üzerine uygulamak iyi sonuç verir.
 • Melisa çayını demledikten sonra soğumaya terk edip bir parça pamukla uçuk üzerine uygularsanız, bundan da iyi sonuç alabilirsiniz.

Uçuğa Ne İyi Gelir 1

 • Ezilmiş zeytin yapraklarını uçuk üzerine sürmek de fayda sağlayan bir yöntemdir.
 • Uçuğa ne iyi gelir Maranki  yöntemleri ile uçuk nasıl iyileşir bir göz atalım dilerseniz.
 • Maranki de uçuk üzerine buz koyulmasını salık veriyor.  Bir diğer etkili yöntem olarak da sarımsağı öneriyor. Sarımsağı uçuk üzerine fazlaca bastırmadan hafif dokunuşlarla sürmek ve sarımsağın öz suyunun uçuğun üzerini tamamen kapladığından emin olmak gerekiyor.
 • Uçuğa diş macunu sürmenin de işe yaradığı söyleniyor. En azından kurutucu etki sağladığı ve iyileşmeyi hızlandırdığı biliniyor. Az miktarda denenebilir.
 • Uçuğa aseton sürmenin de etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir.
 • Kimyadaki adı dimetil keton olan asetonun uçuğu geçiren yöntemlerden birisi olduğu söyleniyor. Uçuk olan bölgeye pamuk yardımıyla bir miktar sürüldüğünde kurutucu etki yapabilir. Ama asetonu uçuk üzerinde çok uzun müddet bekletmemek, tamponlar biçimde bir kaç kez bastırarak çekmek yeterlidir. Aseton bu şekilde, bölgedeki virüsü parçalar ve çoğalmasını engeller.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ucuga-ne-iyi-gelir/