Uçuk Neden Çıkar

Uçuk neden çıkar? Bu yazımız da bu sorunun cevabını arayacağız ve uçuğun çıkmasına neyin neden olduğuna ve uçuk çıktıktan sonra uçuğu geçirmek için başvurabileceğimiz yöntemleri anlatmaya çalışacağız. Uçuk genellikle dudaklar da ve ağız çevresinde ortaya çıkan bir yara tarzı bir şeydir.

Başlangıç olarak dudak ve ağız çevresinde bir kaşıntı şeklinde başlayan uçuk içinde bir çeşit sıvı dolu kabarcık şekliyle kendini gösterir. Ardından uçuğun ilerleyen aşamalarında içi bir çeşit sıvı dolu olan bu kabarcık patlar ve ağız – dudak çevresinde yaraya dönüşür. Uçuk, yara halini aldığında ağrı v acıya sebep olur. Görünüm olarak kişileri de rahatsız eden bu soruna yani uçuk neden olur? Sorusuna bir çeşit cevap mahiyetinde gelen kısımlar da değineceğiz.

Uçuk bilimsel anlamda tamamıyla virüslerin neden olduğu bir enfeksiyon olarak ortaya çıkar. Bu virüslere halk dilinde her ne kadar uçuk virüsü denilse de tıptaki adı ” Herpeks Simplex Virüsleri ” olarak bilinirler. Bu virüsleri harekete geçiren etkiler halk arasında genellikle soğuk algınlığı ve stres olarak bilinir. Yani uçuk neden çıkar? Sorusunun en basit cevabı olarak soğuk algınlığı veya stres etkisiyle birlikte virüslerin harekete geçirilmesi ile birlikte dudak ve ağız kenarında çıkmış yaralar olarak bilinir. Ama uçuğun tek sebebi maalesef ki soğuk algınlığı ve ya stres değildir.

ucuk neden cikar
Genel olarak ağız ve yüz bölgesinde kendini gösteren bu uçuklar çocukken kapmış olduğunuz uçuk virüsü sayesinde de çıkmış olabilir. Uçuk neden çıkar? ile ilgili bir kaç neden sayacak olursak:

  • Adet dönemi
  • Ağır diyabet
  • Ameliyat olmak
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Yüksek dozda A vitamini alımı
  • Anfeksiyon kapmış olmak
  • Aşırı derece de güneş ışınına maruz kalmak
  • Hamilelik durumu
  • Maruz kalınan hormonal değişikler ve kansızlık.

Bu bir kere çıkmış olan uçuğa ya da daha doğru ifade ile adlandıracak olursak küçükken kapmış olduğunuz uçuk virüsünden kurtulmanın onu am anlamıyla yok etmenin her hangi bir yolu yoktur. Uçuk neden çıkar? Nasıl geçer? Sorusunun cevabı bu yüzden biraz karmaşık bir durum içermektedir. Bu konuda uçuk çıkan bir bireye uçuğun tedavisi şudur şunu yaparsan geçer gibi net ifadelerle bir çözüm önerisini sunmak zor bir durumdur. Eğer sadece bir kere virüsü kapmışsanız her hangi tıbbi ya da bitkisel bir şekilde uçuğa neden olan virüsten kurtulmanın bir yolu mümkün değildir. Sadece uçuğun bir daha çıkma ihtimalini aza düşürmek için bazı tedavi yöntemlerin uygulanabilir. Tabi ki de bu yöntemler doktor tavsiyesi ve gözetimin de olması gerekmektedir.

Ucuga Ne iyi Gelir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uçuğun her hangi bir tedavisi mümkün değildir. Bu halk ağzında uçuk virüsü olan virüs bir kere vücuda girdi mi artık ömür boyu vücutta kalır. Fakat yıllar içerisinde zaman ilerledikçe uçuk kendiliğinden daha az çıkmaya başlamıştır. Doktor muayenesi eşliğinde yapılan tedaviler uçuğu ne geçirir? Sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Ayrıca uçuk tedavisi için kendi yöntemleriniz ile ev ortamında yapabileceğiniz iki üç zararsız yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler: Uçuk çıkacağını hissettiğiniz zaman o bölgeye uçuk kremi ile tedavi yöntemi mevcuttur. Uçuğun bulunduğu bölge de uçuğa sıcak ve soğuk kompres yapmakta uçuğun etkisinin hafiflemesine yarayacaktır. Bu kompres yani baskı işleminde buz kompresi olarak ya da ılık bir madde ile kompres yapmak mümkündür ve bu daha etkili bir sonuç almanıza yarayacak bir yöntemdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ucuk-neden-cikar/