Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Dudak şişmesi sorunu ile karşı karşıyaysanız ve nedenini bilmiyorsanız makalemizde olası dudak şişmesi nedenlerini ve ne yapmanız konusunda gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Vücudumuzda ki en hassas bölgelerden biri olan dudaklarımız çarpma gibi nedenlerden şişebileceği gibi birçok rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Dudak şişmesi her ne kadar hayati anlamda ciddi bir problem olmasa da oldukça rahatsız edicidir. Bu yüzden nedenleri araştırılıp tedavi edilmelidir.

Gelin şimdi dudak şişmesi nedenlerini birlikte inceleyelim.

Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur?

Dudak şişmesi nedenleri deyince ilk akla gelen enfeksiyonlardır. Bu bakteri, virüs ya da mantar kaynaklı bir enfeksiyon olabilir. Sellülit gibi bakteriyel kaynaklı rahatsızlık sonucu olabileceği gibi herpes simpleks gibi virütik bir rahatsızlıkta olabilmektedir. Bu konuda bir dermatologa başvurulmalı ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Tükürük Bezlerinden kaynaklı rahatsızlıklarda dudak şişmesi nedenleri arasındadır. Her insanda 6 çeşit tükürük bezi bulunmaktadır. Ağzımızda yer alan bu tükürük bezleri tükürük üretimi yapmaktadır. Bunlardan birinde veya birkaçında enfeksiyon oluşması tükürükle birlikte bakteri ve virüs üretecektir. Bu da öncelikle dudaklarda şişme ile kendini göstermektedir.

Ani dudak şişmesi şikayetiniz var ise bu alerjik reaksiyonu akla getirmektedir. En sık rastlanan dudak şişmesi nedenlerinden biri de alerjilerdir. Saman nezlesi olan kişilerde, gıda alerjilerinde, penisiline ve kodeine alerjisi olanlarda, hayvan kılına karşı hassasiyeti olanlarda, arı sokması ve böcek ısırmasında genellikle dudak şişmesine rastlanmaktadır.

Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 2

Dudak şişmesi ile birlikte kaşıntıda oluşabilir. Bu durumda bastırarak kaşımamak gerekir. Baskı sonucu dudaklar daha da şişecek hatta tahriş olacaktır.

Dudak şişmesi nedenlerinden biride vitamin eksikliğidir. Özellikle B grubu vitaminlerin eksikliğinde dudaklarda şişlik ve ağız yaraları çok sık görülmektedir. Şişlik özellikle alt ve üst dudakların birleştiği yerde olmaktadır.

Ani dudak şişmesi nedenlerinden biride yaralanmalar ve darbe almalardır. Dudaklarımız oldukça hassastır ve en ufak darbede hemen şişerler ve morarırlar. Öyle ki diş fırçalarken bile yanlış bir hareketle fırçanın dudağa çarpması bile şişmesine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra düşme ya da bir yere çarpma durumlarında dudakta yarılma ve kesilme gibi durumlarda şişliğe neden olmaktadır. Acı besinlerde dudağa dokunduklarında şişme yapmaktadırlar.

Hipopitüitarizm hastalığı az bilinmekle birlikte dudak şişmesi nedenleri arasındadır. Beyinde bulunan hipofiz bezinin hormon üretmemesi durumunda birçok rahatsızlık meydana gelir. Bunlardan biri de dudak şişmesidir. Dudak şişmesine baş ağrısı, saç dökülmesi, kaslarda güçsüzlük, iştahsızlık, tansiyon düşmesi, halsizlik, ve görme bozuklukları gözlenmektedir.

Dudak şişmesi nedenleri arasında güneş yanıkları, dudaklarda kuruluk ve soğuktan çatlamalarda bulunmaktadır. Ani dudak şişmesi antibiyotik ve tansiyon ilaçları kullananlarda da görülmektedir.

Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 3

Dudak şişmesi nedenleri uçuk ve herpes simpleks virüsü, Keilitis denen alt dudağın iltihaplanması, Melkersson-Rosenthal sendromu, Crohn hastalığı, kolit ve dudak kanseridir.

Ayrıca hamilelik döneminde, obezitede, organ yetmezliği ve nakil ameliyatlarında, yetersiz beslenme, burun tıkanıklığı, idrarda protein birikmesi durumlarında da görülmektedir. Piercing kullananlarda dudak şişmesi şikayeti olabilmektedir.

Dudak Şişmesi Nasıl Geçer?

Dudak şişmesi nasıl iner? Yukarıda saydığımız dudak şişmesi nedenlerine bağlı olarak tedavi sağlanmaktadır. Genel olarak şişen dudağa soğuk kompres uygulamak şişkinliği azaltmaktadır. 10 dakika uygulayıp 10 dakika beklemek ve yeniden uygulamak etkili bir yöntemdir. Bu uygulamayı direk buz ile yapmak daha kötü sonuçlar doğuracağı için buzu bir beze sararak uygulamak gerekir.

Dudak şişmesinde kullanılacak ilaçlar dudak şişmesi nedenlerine göre değişmektedir. Alerjik şişlikler için antihistaminik ilaçlar, enfeksiyon nedenli şişlikler için antibiyotikler ya da adrenalin iğneleri uygulanmaktadır.

Sıcak Kompres ile dudaklarda kan akışı sağlanmakta ve kan toplanmasına bağlı şişlikler inmektedir. Bir bezi sıcak suya batırıp iyice suyunu sıkın ve 10 dakika şiş dudağa uygulayın. Hem iltihap hem de şişlik dağılacaktır. Ancak şişliğin ilk olduğu anda soğuk kompres çok daha faydalıdır.

Dudak Şişmesi Ne İyi Gelir?

Dudak şişmesi nasıl iner? Bu sorunun yanıtı dudak şişmesi nedenlerine göre değişmektedir. Ancak alternatif tedavi yöntemleri ile ani dudak şişmesi, alt ve üst dudak şişlikleri tedavi edilebilmektedir.

Örneğin böcek sokması, yanık ve darbe ile oluşan ani dudak şişmesi durumlarında dudağa taze aloe vera uygulamak oldukça faydalıdır. Bunu günde 3 defa uygulayarak şişlik tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Aynı zamanda uçuk veya enfeksiyon gibi nedenlerle oluşan dudak şişliklerine de aloe vera iyi gelmektedir.

Enfeksiyon nedeni ile şişen dudağa bal oldukça iyi gelmektedir. Bal doğal bir antibiyotiktir ve iyileştirici etkisi yüksektir. Dudağı nemlendirir, enfeksiyon oluşumunu önler ve şişliği geçirir. Cilt dostu olan bal aynı zamanda ağrıya da iyi gelmektedir.

Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 4

Siyah çayda bulunan tanin maddesi kanamayı durdurma özelliğine sahiptir. Çarpma ve yaralanma sonucu oluşan ani dudak şişmesi durumlarında 10 dakika siyah çay torbası ılık kompres olarak dudağa uygulanmalıdır.

Dudaklarda alerjik reaksiyon sonucu oluşan şişliklerde karbonatlı su en etkili tedavi yöntemidir. Hem varsa iltihabı giderir, ağrıyı dindirir ve şişliğin inmesini sağlar.

İltihaplı dudak şişliklerinde doğal antibiyotik etkisi olan zerdeçal da çok etkilidir.

Dudak şişmesi nedenleri yara ve kesilme ise tuzlu su etkili olacaktır. Biraz yakabilir ama şişliği gidereceği kesindir. Aynı zamanda iltihap kapmasını da önlemektedir.

Anti-iltihap ve antimikrobiyel özellikleri olan çay ağacı yağı da kesiklerden kaynaklanan dudak şişmesi nedenlerinde uygulanmaktadır. Saf olarak değil mutlaka su ile karıştırılarak dudaklara uygulanırsa şişlik tamamen inmektedir. Saf halde kullanılması tahrişlere neden olur.

Cadı fındığı, dudak ve tüm cilt şişliklerinde şişkinliği azaltır ve ağrıları hafifletir. Antiseptik özelliği vardır.

Halk arasında en çok uygulanan bir başka yöntem de killi toprak uygulamaktır. İltihap giderici ve kurutucu etkisi vardır.

Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 5

Dudak şişmesi nasıl iner sorusuna verdiğimiz tedavi yöntemleri tabi ki doktor tedavisi yanı sıra yardımcı alternatif tedavi biçimleridir. Öncelikle doktor tarafından dudak şişmesi nedenleri saptanmalı, tanı konmalı ve doktorun vereceği tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca ani dudak şişmesi durumlarında bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Dudak şişmesi durumunda dudak şişmesi nedenlerine bağlı olarak ilgili uzmana gitmek gerekir. Bu yüzden öncelikle dudak şişmesinin nedenini bilmek gerekir. Bilinmiyorsa ve ani dudak şişmesi olmuşsa aile hekiminize ya da en yakın sağlık kuruluşuna danışabilirsiniz.

Genellikle dudak şişmesi cilt hastalıkları ile ilgili olduğu için uzman dermatolog birinci tercihiniz olmalıdır. Zaten farklı bir durum söz konusu olduğunda dermatolog sizi ilgili uzmana yönlendirecektir.

Eğer yaralanma, çarpma, kesilme ve yanma durumu varsa doktora gidene kadar olan süre içinde yukarıda belirttiğimiz alternatif tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Dudak şişmesi nasıl iner ve nasıl tedavi edilir konularında doktorunuzun tavsiye ve önerilerine dikkat etmeniz önemlidir. Alerjik bir durum söz konusu ise gecikmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi öneriyoruz. Çünkü dudaklarla birlikte boğazda ve yüzde de şişlik meydana gelebileceği gibi solunum zorluğu da yaşanabilmektedir.

Üst Ve Alt Dudak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 6

Arı sokması ve böcek ısırması durumunda da sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Çünkü sadece dudak şişmesi değil zehirlenme durumu da söz konusu olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ust-ve-alt-dudak-sismesi-neden-olur-nasil-gecer-ne-iyi-gelir/