Ütü Kireci Nasıl Temizlenir

Ütülerde zaman içinde biriken ve katılaşan kireç, cihazın veriminde düşüklüğe sebep olur. Az buhar verme, ısı düşüklüğü, kıyafetlere leke çıkarma gibi sonuçları olan ütü kireçlenmesi, buhar yapmak için ütünün içine konulan sudan kaynaklanıyor. Bayanların sıklıkla karşılaştığı bu sorunun çözümünü ele aldığımız bu konumuzda kireçlenmiş ütü nasıl temizlenir sorusunun cevaplarını detaylı bir şekilde vermeye çalışacağız.
Kireçlenmiş ütünün temizlenmesine değinmeden önce ütünüzün kireçlenmesini önlemek için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Buhar gücüne sahip ütünüzün su haznesine doldurduğunuz suyun kalitesi ve kireci, ütünün kireçlenmesi konusunda etkilidir. Bu nedenle ütü içine çeşme suyu yerine kaynamış su ya da içme suyu olarak kullandığınız hazır sulardan koyun. Ütünüzde kalın kireç tabakalarının oluşmaması içinse ütü içindeki kireç nasıl temizlenir sorusuna verdiğimiz cevaplardaki yöntemleri düzenli olarak uygulamanız yeterli.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütüde oluşan kireçlenmenin önüne geçmek ve bu kireçlerden ütüyü arındırmak için birden fazla doğal yöntem uygulanabilir. Bayanlar arasında ütü kireci için en sık uygulanan yöntem limon tuzu yöntemidir. Bu yöntem ile ütü içerisinde oluşan kireçlenmelerin önüne geçebilirsiniz. Limon tuzu ile ütü kirecini temizlemek için bir miktar limon tuzu ve suyu ocak üzerinde cezvede kaynatın. Kaynayan suyu ütünün su haznesine alın ve 2-3 kere buhar düğmesine basarak limonlu suyun ütü içerisine yayılmasını sağlayın. Limonun doğal asitik özelliği ile kireçler kısa sürede çözülüp suyun içine karışacaktır. İşlemin ardından ütünün soğumasını beklerken içindeki limonlu suyu döküp yeni su ile değiştirmeyi unutmayın.

Kireçlenen ütünün temizlenmesinde kullanılan bir diğer doğal yöntem ise beyaz sirke yöntemidir. Ütünün su haznesine aynı ölçülerde beyaz sirke ve su eklenerek uygulanan yöntemde ütünün iyice kızması beklenir. Kızgın ütünün buhar düğmesine ard arda 3-4 kere basıldıktan sonra kireçlerin döküldüğünü görebilirsiniz. Uygulamanın ardından ütüyü fişten çekip soğumasını bekleyin ve temiz su ile çalkalayarak su haznesini sirkeden arındırın. Bu yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sirkenin beyaz sirke olmasıdır. Eğer beyaz sirke yerine başka bir sirke kullanırsanız, ütünüz bir sonraki kullanımda kıyafetlerinize leke bırakabilir.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir 1

Kireçlenen ütünün kireçlerinin temizlenmesinden sonra ilk kullanımda bazen kireç lekelerinin oluştuğu ya da kireç parçalarının çıktığı gözlemlenir. Bu şekilde bir sorun yaşamamak için her iki yöntemi de uyguladıktan sonra beyaz sirkeli su ile ıslattığınız temiz bir bezi ütü tabanına sürebilirsiniz. Bu şekilde kireç parçalarından tabanı arındırıp bir sonraki ütülemede kıyafetlerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Kireçlenen ütü nasıl temizlenir sorusuna cevap olarak verdiğimiz bu iki doğal yöntemin yanında buhar deliklerinde oluşan kireçleri temizlemek için de küçük bir ip ucundan bahsetmek istiyoruz. Eğer buharlı ütünüzün buhar deliklerinde kireçlenme meydana geldi ve bu ütünüzün performansını etkilemeye başladıysa bir kulak çubuğu yardımı ile aynı doğal malzemeleri bu deliklere sürüp temizleyebilirsiniz. Uygulama sonrasında nemlenen ütü tabanını yine temiz bir bez ile kurulayıp nemli kalmamasına özen gösterin.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir 2

Kireç tutan ütü nasıl temizlenir sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımızda evdeki doğal malzemeler ile ütü temizliğinin detaylarını anlattık. Sizde bu malzemeler ve yöntemler ile düzenli temizlik yaparak ütünüzü daha uzun süre yüksek verim ile kullanabilirsiniz. Periyodik olarak yapılan ütü bakımlarının ayda bir ya da kullanım sıklığına göre 2 haftada bir olması tavsiye ediliyor. Bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka cihazınızın kullanma talimatını okuyup bu konuda her hangi bir uyarı olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/utu-kireci-nasil-temizlenir/